Ako nezakopať rozpočtovú sekeru

Premiér s ministrom financií predstavili svoje rozpočtové „lego“. V pomere 59:41 v ňom predstavili zvýšenie daní a zníženie výdavkov. Zopakovali naivitu svojej viac ako 10 rokov starej práce.

Ako nezakopať rozpočtovú sekeru

Niekedy v roku 2012 spoločne Ódor s Horváthom vydali text Ako zakopať rozpočtovú sekeru. Originál sa mi už dohľadať nepodarilo, ale môžete si odkazy na ňu prečítať v našej vtedajšej reakcii „Dane ešte zvyšovať netreba“.  

„Sekera“ mala podobný príbeh ako „lego“: zvýšime dane, znížime výdavky a bude dobre. Rozdiel bol len v miere, keďže dnešná fiškálna situácia je podstatne horšia, ako bola v roku 2012.

Dnes teda už vieme, že rozpočtovú sekeru sa nepodarilo zakopať, práve naopak, podarilo sa ju nabrúsiť. A to práve vďaka zvyšovaniu daní. V období 2012 – 2018 sme na rozlúčku s ministrom Kažimírom identifikovali „jeho“ 19 nových alebo zvýšených daní, neskôr sa pripojilo ešte zopár. Aj to prispelo k tomu, že kým v roku 2012 sa na daniach a odvodoch vybralo necelých 29 % HDP, v roku 2023 to bude viac ako 35 %. Napriek nárastu daňovo-odvodového zaťaženia o pätinu (!) bol deficit v roku 2012 na úrovni 4,4 %, kým na tento rok je plánovaný na 6,3 %.

Ako je to možné? Vyššie dane a odvody slúžia na konsolidáciu rok-dva-tri, no akonáhle sa rozpočtová situácia upokojí, nové dane sa väčšinou nezrušia, ale premenia na nové výdavky. Prvý sociálny balíček prišiel v roku 2014, obsahoval 15 bodov a stál 250 miliónov eur. Tretí balíček z konca roka 2015 mal už 30 opatrení a stál miliardu eur. Časť z balíčkov tvorili nižšie dane, no väčšina objemu boli výdavky. Do roku 2018 bolo balíčkov päť. Netreba asi pripomínať, že Matovičova vláda v balíčkoch pokračovala. Voliča si tieto balíčky riadne zhýčkali. Štvorčlenná rodina s priemernou mzdou aj vďaka nim za prvých 5 rokov života svojich detí získa od štátu vo forme dávok a transferov 91 392 eur.

Dokument odchádzajúcej vlády tak dáva novej vláde návod, ako zvýšiť zdanenie. Ako bonus bude mať nový minister výhovorku, že veď takto to navrhli odborníci. Pôjde pritom o plošný daňový masaker, ktorý schytajú úplne všetci. Slovensko sa stane menej atraktívnym pre život, podnikanie, aj zomieranie. Vo výsledku dostaneme možno o trochu nižší deficit na pár rokov. No akonáhle sa situácia aspoň troška upokojí, nové daňové príjmy sa premenia na nové sociálne balíčky a táto hra sa posunie zase o level vyššie. Ako keď narkoman potrebuje zvyšovať svoju dávku.

Skutočná konsolidácia by mala prebiehať na strane výdavkov. Tam je „lego“ skôr opatrné. S návrhom na zrušenie rodičovského dôchodku sa asi dalo počítať. A tak jediným naozaj odvážnym krokom je skrátenie doby poberania rodičovského príspevku do 2 rokov dieťaťa. Avšak z Matovičovho balíčka v hodnote 1 miliardy eur sa Ódor s Horváthom v prvý rok odvážili zrušiť len 198 miliónov. Ani zrušenie plošných dotácií energií v škrtoch nevidíme. V ich zozname sú niekedy až nepochopiteľné veci. Je fascinujúce, že vládny balíček tým istým ľuďom chce dať 35 % sadzbu dane z príjmov, ale zároveň im zachováva daňový bonus na dieťa.

Dalo by sa to inak? Samozrejme. Vďaka inflácii nominálne príjmy rozpočtu solídne rastú. Alternatívou je preto plošné zmrazenie, či zníženie všetkých výdavkov, možno s výnimkou zdravotníctva. Požičiavať si každé šieste euro na vlastné výdavky je proste taká veľká nerovnováha, že ani nemá význam špekulovať, kde a ako ušetriť. Najjednoduchšie by preto bolo znížiť výdavky všade o 5 %. Bolo by to otvorené priznanie marazmu, v ktorom sa nachádzame. Všetci by sa museli rovnako prispôsobiť. Ministerstvá by museli hľadať a rušiť zbytočné činnosti. Prepúšťať. Pre ilustráciu, priemerná mzda vo verejnom sektore bude v roku 2023 o 248 eur vyššia, ako priemerná mzda v súkromnom sektore.

V zozname naviac úplne chýba jeden významný zdroj financií – privatizácia. Cargo, Pošta, či Tipos by mali byť samozrejmosťou. Rovnako tak stovky nevyužívaných štátnych budov, často na lukratívnych miestach, ktoré generujú len náklady. V ďalšom kole VšZP, SPP, Letisko Bratislava, distribučky či teplárne by mohli priniesť miliardy. Nie všetko musí byť formou predaja, projekt na dlhodobý prenájom letiska pripravovala dokonca aj bývalá Ficova vláda.

Ja viem, také niečo je politické harakiri. Avšak Ódor s Horváthom majú tú neskutočnú výhodu, že nemusia rátať voličské hlasy. Mohli byť odvážni a novej vláde pripraviť zoznam, z ktorého by sa jej hlava zatočila. Nech si poradia.

Miesto toho však, neúmyselne, pripravili pre ľavicovú vládu návod, ako z ekonomiky vytrieskať ešte posledných pár centov a potom zhasnúť.

SME, 11.10.2023

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards