Veľký nárast minimálnej mzdy ohrozí tisíce zamestnaných ľudí (Aktuality.sk)

Schválené zvýšenie minimálnej mzdy bude mať signifikantný vplyv na navýšenie mzdových nákladov desaťtisícov zamestnancov na vyššom stupni náročnosti pracovného miesta, čo ministerstvo práce vo svojej analýze ignoruje, povedal pre Aktuality.sk dňa 15.10.2014 Ján Dinga z INESS. Ako ďalej dodal, aj tieto pracovné miesta budú ohrozené, pokiaľ zamestnávatelia nebudú mať zdroje na razantné zvýšenie ich miezd.

Veľký nárast minimálnej mzdy ohrozí tisíce zamestnaných ľudí (Aktuality.sk)

 

Veľké zvýšenie minimálnej mzdy, ktoré dnes odklepla vláda, zrejme prinesie prepúšťanie. Upozorňujú na to zamestnávatelia a ekonómovia. Pokiaľ by „minimálka“ vo výške 380 eur od budúceho roka nemala mať negatívne dopady, je potrebné prijať iné opatrenia.

Nižšie mzdy a viac práce

„Historicky najvyššie navýšenie minimálnej mzdy, môže byť pri istých úrovniach až likvidačné. Ak sa neúmerným spôsobom zvyšuje, tak v praxi to bude znamenať to, že niektorí zamestnanci, môžu prísť k prvému januáru o prácu. A to je oveľa horšie, ako keď majú o pár eur nižšiu, ale stabilnú mzdu,“ vyhlásil výkonný riaditeľ Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení Branislav Masár.

Rezort práce odmieta tvrdenia firiem s tým, že jeho analýza nepreukázala, žiadne výrazne negatívne dopady na zamestnanosť ani pri tak výraznom skoku.
Zlé prepočty

Analytik inštitútu INESS Ján Dinga však spochybňuje prepočty ministerstva práce, ktoré tvrdí vo svojej analýze, že nárast minimálnej mzdy sa dotkne približne len 110 tisíc zamestnaných ľudí a pre zamestnávateľov to bude znamenať iba necelých 34 miliónov eur navyše. Rezort totiž ignoruje jeden fakt. Slovenská legislatíva v skutočnosti pozná až 6 pásiem minimálnej mzdy rozdelených podľa takzvaného stupňa náročnosti pracovného miesta.

Hlavne v druhom a treťom pásme náročnosti sa nachádza ďalších viac ako 100 tisíc zamestnancov.

„Schválené zvýšenie minimálnej mzdy bude mať preto signifikantný vplyv na navýšenie mzdových nákladov desaťtisícov zamestnancov na vyššom stupni náročnosti pracovného miesta, čo ministerstvo práce vo svojej analýze ignoruje. Aj tieto pracovné miesta budú ohrozené, pokiaľ zamestnávatelia nebudú mať zdroje na razantné zvýšenie ich miezd,“ priblížil Dinga.

Odborárom sa máli

Ak takéto extrémne navýšenie minimálnej mzdy, ktoré takmer dvojnásobne predbieha rast priemernej mzdy aj produktivity práce, nemá spôsobiť rozsiahly zánik pracovných miest, musí byť podľa Dingu kompenzované inými opatreniami. Preto odporúča, aby nárast minimálneho zárobku bolo podmienené prijatím odvodovej úľavy, ako aj zrušenie stupne náročnosti.

Na druhej strane prezident Konfederácie odborových zväzov Jozef Kollár nesúhlasí s tvrdením o hromadnom prepúšťaní. „Doteraz ani jedno zvyšovanie minimálnej mzdy neprinieslo hromadné prepúšťanie. To sú naše praktické skúsenosti“ uviedol.

Ako však dodal, k navýšeniu minimálneho zárobku vládu zaväzuje ústava, ako aj Európska sociálna charta, podľa ktorých musí zabezpečovať dôstojnú životnú úroveň zamestnanca a jeho rodiny. „Ani nárast na 380 eur stále nepostačuje na splnenie tohto predpokladu,“ uzavrel.

Martin Odkladal

Aktuality.sk, 15.10.2014

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards