Veľký prieskum kvality života: V ktorom kraji sa ľuďom žije najlepšie? (Aktualne.sk)

Pružnejší trh práce podporuje tvorbu pracovných miest, čím prispieva k nižšej nezamestnanosti a vyššej životnej úrovni, konštatoval pre Aktualne.sk dňa 20.10.2014 Ján Dinga z INESS.

Veľký prieskum kvality života: V ktorom kraji sa ľuďom žije najlepšie? (Aktualne.sk)

Na kvalitu života sa môžeme pozerať rôznou optikou. Okrem sumy, ktorú si každomesačne nájdeme na svojej výplatnej páske na ňu vplývajú aj ďalšie faktory - od kriminality, cez priemernú dĺžku života až po zastavanosť územia. Aktuálne.sk si vytvorilo vlastné porovnanie života v jednotlivých krajoch. Pozrite sa, kde sa podľa sledovaných faktorov žije najlepšie.

 Najlepším miestom pre život je Bratislavský kraj. Vyplýva to z porovnania postaveného na nasledovných faktoroch:

    Nezamestnanosť
    Priemerná hrubá mesačná mzda
    Stredná dĺžka života
    Zadlženosť
    Kriminalita
    Zastavaná plocha

Bratislavský kraj získal najvyššie hodnotenie až v štyroch zo šiestich sledovaných faktoroch. Tamojší obyvatelia majú najvyššie mesačné mzdy a dožívajú sa najvyššieho veku. V kraji je tiež najnižšia miera nezamestnanosti a čo je možno pre mnohých prekvapujúce, na jedného obyvateľa tu pripadá najnižšia miera zastavanej plochy.

“Mzdová úroveň daného regiónu je vždy determinovaná viacerými faktormi. Vo všeobecnosti však platí, že mzdy sú vysoké tam, kde je vysoká kapitálová vybavenosť a pružnejší trh práce,” vysvetlil analytik INESS Ján Dinga. Práve tieto faktory sú pritom najvyššie v Bratislavskom regióne.

“Pružnejší trh práce zase podporuje tvorbu pracovných miest, čím prispieva k nižšej nezamestnanosti a vyššej životnej úrovni,” dodal Dinga.

Naopak čo do bezpečnosti v uliciach je na tom Bratislavský kraj najhoršie. Ako môžete vidieť nižšie v tabuľke, v minulom roku tam bolo zistených najviac trestných činov, viac ako 17-tisíc.

Z pohľadu kriminality je najlepším miestom pre život Trenčianky kraj. Oproti Bratislavskému kraju tam bolo zistených o viac ako 9600 trestných činov menej.

Najhoršie skončil v porovnaní sledovaných faktorov Banskobystrický kraj. Hoci si v konečnom dôsledku vyslúžil najmenej bodov, z hľadiska zadlženosti samosprávy je na tom spolu s Prešovským krajom naopak najlepšie.

Simona Blehová

Aktualne.sk, 20.10.2014

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards