Vypočítali, koľko peňazí štát vypláca do osád (tvnoviny.sk)

Portál tvnoviny.sk cituje dňa 22.10.2014 INESS a jeho štúdiu Rómovia a sociáne dávky.

Vypočítali, koľko peňazí štát vypláca do osád (tvnoviny.sk)

Inštitút vyvracia, že by boli ľudia z osád vážnym ekonomickým problémom. Neznamená to však, že ťažkosti v tejto oblasti neexistujú.

Mimovládny inštitút INESS načrtol, koľko peňazí smeruje do rómskych rodín, respektíve k ľuďom, ktorí sú odkázaní na štátnu pomoc.

Podpora v hmotnej núdzi

Časť ľudí z osád či iných "segregovaných" sídiel dostáva podporu v hmotnej núdzi.

Zo správy o sociálnej situácii za vlaňajší rok však vyplýva, že až 70 percent z poberateľov dávky boli jednotlivci, alebo dvojice bez detí, ktoré sú podľa skoršej štúdie v osadách zriedkavé.

INESS vypočítal, že rodiny s viac než štyrmi deťmi poberajú spolu cez túto dávku približne 17 miliónov eur, pričom nejde výlučne o rómske obyvateľstvo.

Prídavky na deti

Rodiny s viac než štyrmi deťmi dostávajú ročne spolu asi 15 miliónov eur.

Rodičovský príspevok

Rodiny s viac než štyrmi deťmi dostávajú ročne spolu asi 6 miliónov eur.

Prídavky na deti

INESS odhadol, že spolu môže ísť o 57 miliónov eur.

Spolu

Spolu tak môže ísť zhruba o 95 miliónov eur a ak by sa aj započítali rodiny s menej než štyrmi deťmi, je to podľa INESS suma relatívne nízka.

Celkovo totiž tento rok minieme na chod štátu takmer 30 miliárd eur.

"Rómska problematika preto nie je fiškálnym ale sociálnym problémom, a v tejto rovine treba hľadať aj jej riešenia," napísal INESS.

tvnoviny.sk, 22.10.2014

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards