Vláda oberá o peniaze ľudí v druhom pilieri, tvrdia ekonómovia (Hospodárske noviny)

Sporiteľovi, ktorý celý život zarábal tesne nad polovicou priemernej mzdy, zoberie vláda viac, ako mu dá na vianočnom príspevku k dôchodku, konštatoval pre Hospodárske noviny 29.1.2015 Richard Ďurana.

Vláda oberá o peniaze ľudí v druhom pilieri, tvrdia ekonómovia (Hospodárske noviny)

Sporitelia v súkromných dôchodkových fondoch dostanú nižšie penzie pre zle nastavené zákony. Tvrdia to ekonómovia z inštitútu INESS.

Analytici prepočítali, koľko Sociálna poisťovňa dopláca na dôchodcov z prvého piliera z peňazí, ktoré nie sú vedené ako ich penzijné úspory. Ľudia v druhom pilieri však podľa zákona dostanú dôchodok podľa toho, koľko reálne zaplatili na starobné poistenie. Výsledok: priemerný dôchodca v druhom pilieri dostane ročne o 114 eur menej, ako penzista v prvom pilieri.

„Sporiteľovi, ktorý celý život zarábal tesne nad polovicou priemernej mzdy, zoberie vláda viac, ako mu dá na vianočnom príspevku k dôchodku,“ tvrdí riaditeľ INESS Richard Ďurana.

Rozdiel je podľa ekonómov v tom, že Sociálna poisťovňa vypočíta penziu z prvého piliera podľa vymeriavacieho základu poistenca a počtu odpracovaných rokov. Na vyplatenie týchto penzií pritom míňa viac, ako vyzbiera na odvodoch na dôchodkové poistenie.

Dostáva však dotácie od štátu a využíva aj príjmy z iných odvodov, ktoré neminie na ich pravý účel - napríklad z peňazí na poistenie v nezamestnanosti, či z garančného.

V prípade súkromných sporiteľov je však výpočet prísnejší. Penzista dostane dôchodok z druhého piliera len podľa toho, koľko reálne zaplatil na dôchodkové poistenie. Z analýzy tak vyplýva, že z ďalších odvodov nepriamo dotuje penzie pre ľudí v prvom pilieri.

Hospodárske noviny, 29.1.2015

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards