Penzie z prvého piliera štát umelo znižuje (Sme)

Podľa Radovana Ďuranu sporiteľovi s celoživotnou priemernou mzdou vláda zoberie ročne 114 eur z jeho primeraného nároku na dôchodok z prvého piliera, povedal pre Sme 29.1.2015.

Penzie z prvého piliera štát umelo znižuje (Sme)

Napriek tomu, že sporitelia platia aj ďalšie odvody do Sociálnej poisťovne, ktoré by im mohli zdvihnúť dôchodok, nič z nich nemajú.

BRATISLAVA. Dôchodca, ktorý si v druhom pilieri našetrí 7324 eur a mal celý život priemernú mzdu, by mal dôchodok vyšší takmer o desať eur, keby bol systém výplaty štátnej časti dôchodkov nastavený férovo.

V čom je problém a prečo majú seniori kombinované štátno­súkromné dôchodky nižšie, ako by mali čisto štátne?
Platia odvody, nič z nich nemajú

Pretože sa im neprimerane znižuje tá časť dôchodku, ktorú im vypláca Sociálna poisťovňa. Upozorňuje na to analytik Radovan Ďurana z Inštitútu pre ekonomické a sociálne štúdie (INESS).

Ako je to možné? Zákon o sociálnom poistení totiž núti všetkých, teda aj ľudí, ktorí si sporia v druhom pilieri, prispievať každý mesiac zo svojej mzdy 4,75­percenta do rezervného fondu solidarity. 

Sociálna poisťovňa aj vďaka nemu môže vyplácať dôchodky. Ide o takzvané krížové dotácie medzi fondmi Sociálnej poisťovne.

Napriek tomu, že aj sporitelia v druhom pilieri musia tieto odvody platiť, pri výpočte ich časti štátneho dôchodku z týchto odvodov nemajú nič. Zákon o sociálnom poistení totiž hovorí o tom, že sporiteľom sa dôchodok z prvého piliera kráti o odvody na súkromné účty v dôchodkovej správcovskej spoločnosti, ale iba z odvodov na dôchodkové poistenie. Kráti sa im teda z 18 percent.

Ak by sa tieto percentá zvýšili ešte o odvody do fondu solidarity, Sociálna poisťovňa by im musela štátnu časť dôchodku vypočítavať z krátených 22,5 percenta a nie z krátených 18 percent.

„Sporiteľovi s celoživotnou priemernou mzdou tak vláda zoberie ročne 114 eur z jeho primeraného nároku na dôchodok z prvého piliera,“ vysvetľuje Ďurana.

Zákon takto nastavila ešte vláda Mikuláša Dzurindu v roku 2003, žiadna iná vláda túto nespravodlivosť nenapravila.

Zákon neopravila žiadna vláda

O tomto neprimeranom krátení štátnej časti dôchodku bude rozhodovať aj Ústavný súd. „Sudkyňa spravodajkyňa pripravuje podklady na prerokovanie predmetného návrhu v pléne Ústavného súdu,“ konštatuje hovorkyňa súdu Anna Pančurová.

„Ak však nepovie, že je to protiústavné, ani sociálna vláda Smeru­SD sa zmenami pomerov na výpočet dôchodku zo Sociálnej poisťovne pre sporiteľov zaoberať nebude,“ povedal štátny tajomník rezortu práce Jozef Burian.

Túto diskusiu otvára Ďurana aj z dôvodu, že chce „upozorniť na skutočnosť, ktorá umelo znižuje atraktívnosť sporenia v druhom pilieri“. Vláda od polovice marca otvára druhý pilier. Včera o tom rokoval aj parlament.

Katarína Ragáčová

Sme, 29.1.2015

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards