Všade samé príspevky. Ficove umelé prostriedky trhu práce nepomáhajú (Aktualne.sk)

Podľa Jána Dingu zníženie odvodového zaťaženia a zníženie minimálnej mzdy by podporilo tvorbu pracovných miest pre ľudí s nízkou kvalifikáciou, medzi ktorých patria aj mladí ľudia bez praxe, povedal pre Aktualne.sk 3.2.2015.

 Všade samé príspevky. Ficove umelé prostriedky trhu práce nepomáhajú (Aktualne.sk)

Všade samé príspevky. Ficove umelé prostriedky trhu práce nepomáhajú BRATISLAVA - Príspevok na zamestnávanie mladých do 29 rokov, príspevok pri vytvorení nového pracovného miesta pre matky s malými deťmi či napríklad príspevok na vytvorenie detského kútika pre firmy. Od Nového roka nám do zbierky príspevkov z dielne vládneho Smeru pribudli k tým doterajším opäť raz ďalšie. Takéto umelé prostriedky, ale podľa odborníkov, trhu práce nepomáhajú. Vydať by sme sa mali úplne inou cestou.

Zdroj - TASR/Radovan Stoklasa Príspevky, príspevky a opäť raz príspevky. Takáto politika (ne)podpory trhu práce z dielne Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny je podľa viacerých odborníkov neudržateľná a hlavne neefektívna.

"Podľa mňa sa tu strácajú akékoľvek skutočne aktívne nástroje trhu práce a zostávajú už iba príspevky," myslí si poradkyňa Združenia podnikateľov Slovenska Jaroslava Lukačovičová. Zamestnávateľ tak podľa nej nie je motivovaný vytvárať nové pracovné miesta tam, kde je ich skutočne treba,ale uvažovať iba o tom, na ktorého človeka dostane čo najväčší počet príspevkov.

Podľa analytika z Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz (INESS) Jána Dingu ich pritom vláda využíva hlavne preto, že ich môže dotovať z európskych peňazí.

"Skutočné problémy trhu práce sa tým však neriešia, príspevky skôr len zvýhodňujú časť uchádzačov o prácu na úkor ostatných," myslí si Dinga.

Najlepšou podporou trhu práce by podľa neho bolo odstránenie prekážok, ktoré vláda zamestnávaniu sama ukladá.

"Zníženie odvodového zaťaženia a zníženie minimálnej mzdy by podporilo tvorbu pracovných miest pre ľudí s nízkou kvalifikáciou, medzi ktorých patria aj mladí ľudia bez praxe," uviedol príklad Dinga.

Podpredseda strany Sieť Miroslav Beblavý vidí kľúč k naštartovaniu trhu práce vo vyššom ekonomickom raste.

"Pokiaľ nebudeme vedieť ekonomiku vrátiť aspoň na cestu 4 až 5 percentného rastu, tak takýmito umelými prostriedkami sa toho veľa nevyrieši. Môžeme to vidieť priamo v praxi," uzavrel Beblavý.

Simona Blehová

Aktualne.sk, 3.2.2015

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards