Vláda nepomôže zvýšiť dôchodky (Korzár)

Zmena bude tlačiť k zmenšeniu rozptylu medzi ponukami. Ale neznamená to, že poisťovne zvýšia anuity, dodal pre Korzár 4.2.2015 Radovan Ďurana.

Vláda nepomôže zvýšiť dôchodky (Korzár)

Zmeny v zákone o druhom pilieri, ktoré navrhujú vládni poslanci, pomôžu len pri výbere lepšej ponuky. Renty vďaka nim vyššie nebudú.

BRATISLAVA. Vláda neplánuje zmeniť zákon tak, aby prinútila poisťovne ponúkať vyššie dôchodky z druhého piliera. To, čo navrhuje, pomôže budúcim dôchodcom iba v tom, aby si vedeli vybrať spomedzi nízkych anuít tú lepšiu ponuku. "Zmena bude tlačiť k zmenšeniu rozptylu medzi ponukami. Ale neznamená to, že poisťovne zvýšia anuity," vysvetľuje analytik Radovan Ďurana z inštitútu INESS. Po zmene zákona o starobnom dôchodkovom sporení budú totiž poisťovne nútené "poskytnúť sporiteľovi informáciu o percentuálnej výške garantovaného výnosu z umiestnenia prostriedkov technických rezerv, ktorú poisťovňa použila pri výpočte jeho dôchodku".

Túto informáciu dostane sporiteľ v ponukovom liste, ktorý mu pošle Sociálna poisťovňa. "Pri tej poisťovni, ktorá bude mať toto číslo nižšie, to bude pre sporiteľa v konečnom dôsledku znamenať, že od nej dostane o niečo viac," vysvetľuje Ďurana. Zmeny navrhuje aj opozícia. Ivan Švejna z Most-Híd chce, aby sa zákonom zvýšili dôchodky z prvého piliera pre tých, ktorí sú sporiteľmi v druhom pilieri.

Korzár, 4.2.2015

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards