Vláda odložila rozhodnutie o predaji podielu v Telekome (Pravda)

Je zrejmé, že pri dnešných super nízkych úrokoch, ktoré štát platí za dlhopisy, bude mať verejná správa menej motivácie použiť peniaze na zníženie dlhu, uviedol pre denník Pravda 5.2.2015 Radovan Ďurana.

Vláda odložila rozhodnutie o predaji podielu v Telekome (Pravda)

Rozhodnutie o predaji 49-percentného podielu štátu v spoločnosti Slovak Telekom nepadlo. Materiál o doprivatizácii vláda z včerajšieho rokovania stiahla. Dôvodom boli podľa ministra hospodárstva Pavla Pavlisa technické detaily. Podrobnosti však nekonkretizoval.

„Nechcem hovoriť o technických detailoch, týkajú sa len materiálu, a tie tam doplníme,“ povedal Pavlis s tým, že materiál opätovne predložia na rokovanie vlády. Podľa jeho predpokladov by sa odpredaj zvyšného 49-percentného podielu mal dokončiť do konca tohto polroka.

Väčšinovým akcionárom v Slovak Telekome je CMobil B. V. - dcérska spoločnosť Deutsche Telekomu s 51-percentným podielom. Slovenská republika zastúpená ministerstvom hospodárstva vlastí 34 percent akcií a Fond národného majetku 15 percent. Zisk spoločnosti v roku 2012 predstavoval viac ako 63 miliónov eur, v roku 2013 okolo 47 miliónov eur. Vláda predaj akcií odôvodňuje tým, že chce zvyšovať rentabilitu štátnych aktív a skvalitňovať podnikateľskú funkciu štátu. Uvádza to v predkladacej správe.

Peniaze z predaja Slovak Telekomu štát najskôr plánoval použiť na odkúpenie či vyvlastnenie dvoch súkromných zdravotných poisťovní. Zámer zavedenia jednej zdravotnej poisťovne pre nedostatok financií zostal na mŕtvom bode. Neskôr sa minister financií Peter Kažimír vyjadril, že výnosy z predaja 49-percentného podielu by mali ísť prednostne na zníženie štátneho dlhu. Kam budú nakoniec smerovať, rozhodne vláda. Predpokladá sa, že pôjde asi o miliardu eur.

Analytik Radovan Ďurana z inštitútu Iness tvrdí, že je otázne, čo vláda s peniazmi urobí. „Je zrejmé, že pri dnešných super nízkych úrokoch, ktoré štát platí za dlhopisy, bude mať verejná správa menej motivácie použiť peniaze na zníženie dlhu,“ hovorí Ďurana s tým, že možno ich bude tiež preferovať ako likvidnú rezervu. Podľa neho by sa čo najskôr mali použiť na zníženie verejného dlhu.

Štát plánuje akcie predať formou takzvaného duálneho procesu, to znamená verejnou ponukou akcií na kapitálových trhoch v kombinácii s priamym predajom. Firma Deutsche Telekom s 51-percentným podielom má predkupné právo na zvyšné akcionárske podiely.Akcionári sa dohodli, že slovenská strana pripraví návrh svojich požiadaviek do memoranda o spoločnom postupe, ktoré vytvorí plán procesu predaja.

Memorandum o porozumení medzi spoločnosťou Deutsche Telekom, Slovenskou republikou a firmou Slovak Telekom v súvislosti s predajom 49 % akcií bolo podpísané vlani vo februári. Následne Fond národného majetku začal s výberom investičnej banky. Vedenie fondu začiatkom júla podpísalo mandátnu zmluvu s investičnými bankami J. P. Morgan Securities PLC, J. P. Morgan Limited a Citigroup Global Markets Limited, ktoré by mali koordinovať a riadiť proces predaja akcií.

Slovak Telekom je najväčší multimediálny operátor s dlhoročnými skúsenosťami a v oblasti pevných sietí je najväčším poskytovateľom internetu. Je považovaný za lídra v oblasti poskytovania telekomunikačných služieb.

Pravda, 5.2.2015

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards