Smerom k lacnejším dovolenkám? V novom vládnom balíčku môžu byť aj rekreačné šeky (Aktualne.sk)

Podľa Radovana Ďuranu kvalita cestovného ruchu nevzrastie len preto, že ľudia budú môcť použiť šeky na Slovensku, konštatoval pre Aktualne.sk 5.2.2015.

 Smerom k lacnejším dovolenkám? V novom vládnom balíčku môžu byť aj rekreačné šeky (Aktualne.sk)

Cestovný ruch na Slovensku upadá a voľby sú za dverami. Možno aj preto sa súčasťou druhého balíčka vlády Roberta Fica majú stať rekreačné poukážky na domácu dovolenku. Podľa prieskumov si totiž takýto oddych nemôže dovoliť až 58 percent Slovákov. Premiér sa v posledných týždňoch niekoľkokrát vyjadril na túto tému. Naposledy v relácii TA3 V politike. V sľuboch však zostáva zatiaľ zdržanlivý.

„Radi by sme podporili rodiny s deťmi a ich možnosť dovolenky v slovenských turistických centrách,“ povedal predseda vlády. Takáto podpora cestovného ruchu by sa podľa Roberta Fica štátu vrátila na príjmoch z DPH. Nový sociálny balíček, ktorým chce vláda zvyšovať životnú úroveň, by mal Smer predstaviť pred letom. Podpora dovoleniek by tak bola ideálne načasovaná.

Ak by sa na Slovensku dovolenkové šeky zaviedli, nebudeme jediní. Podobné vymoženosti majú obyvatelia aj v susednom Poľsku či Maďarsku, ale aj vo Francúzsku a Švajčiarsku.

Dovolenkové šeky plánoval ešte za prvej vlády Roberta Fica zaviesť vtedajší šéf rezortu hospodárstva Ľubomír Jahnátek. Peniaze od štátu mali pomôcť rozhýbať domáci turizmus. To, čo Jahnátek nestihol, má teraz v pláne ministerstvo dopravy a jeho šéf Ján Počiatek.

Ešte v roku 2012 schválila vláda Stratégiu rozvoja cestovného ruchu do roku 2020. Tá od tohoto roka počíta s mechanizmom, ktorý má zatraktívniť dovolenkovanie v krajine pod Tatrami. Medzi spôsobmi, ako to dosiahnuť, sú aj spomínané poukážky, či možnosť, že by si zamestnanec, či zamestnávateľ rekreáciu započítal do nákladov alebo kombinácia oboch.

„Stratégia rozvoja cestovného ruchu do roku 2020 počíta s tým, že do konca roka 2015 by mal vzniknúť mechanizmus na podporu domáceho cestovného ruchu. Zavedenie poukážok je iba jednou z možných alternatív, ktorú treba nielen prekonzultovať s ministerstvom financií, ale napríklad aj so zamestnávateľmi,“ reagovala ešte vlani Gabriela Jarošová  z oddelenia pre vzťahy s verejnosťou ministerstva dopravy.

Teraz je však vláda – zdá sa – naklonená práve poukážkam. Prezident Zväzu obchodu a cestovného ruchu Pavol Konštiak hovorí, že podporuje všetko, čo podporí domáci cestovný ruch.

„Pre Čechov sme drahí, pretože koruna sa oslabila. Ukrajinci majú vlastné problémy, každá forma podpory turizmu je teda vítaná. Len nech to nie je takou formou, aby sa celá záťaž preniesla na plecia podnikateľov,“ reagoval pre Aktuálne.sk.

Analytik Radovan Ďurana z inštitútu INESS pripomína, že čosi ako obed zadarmo neexistuje, vždy to bude musieť niekto zaplatiť. „A kvalita cestovného ruchu nevzrastie len preto, že ľudia budú môcť použiť šeky na Slovensku,“ dodáva.

Otázkou tiež zostáva, kto by si novinku mal vyskúšať ako prvý. Podľa stratégie sa mala totiž týkať najprv zamestnancov v zamestnaneckom pomere u podnikateľských subjektov. „Po overení systému a následnom vyhodnotení dosahu a prínosu, by do systému boli zahrnutí aj zamestnanci v ostatných organizáciách, vrátane štátnej správy a samosprávy,“ píše sa v dokumente.

Annamária Domeová

Aktualne.sk, 5.2.2015

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards