Zakrývajú bohatstvo? Medzi politikmi je moderné bývať v podnájme (Plus 7 dní)

Politici sú ekonomicky zmýšľajúci ľudia. A firemné vlastníctvo je daňovo výhodnejšie, povedal pre Plus 7 dní 14.2.2015 Radovan Ďurana.

Zakrývajú bohatstvo? Medzi politikmi je moderné bývať v podnájme (Plus 7 dní)

Prečo bývajú politici po podnájmoch? Podľa politológa to môže byť aj preto, aby nemuseli priznať vlastníctvo.

Predám luxusný byt vo Vinohradoch. Značka: Aj so zariadením a s poslancom. Takto nejako by mohol vyzerať inzerát firmy Nertex, keby sa chcela zbaviť bytu, v ktorom býva poslanec za Smer Vladimír Jánoš. Má totiž právo na doživotné užívanie prenajatého bytu.

Podobne vo firemnom žije aj minister Pavol Pavlis, ktorý je najnovšie podozrivý z vážneho konfliktu záujmov, keď svojho času cez firmu žaloval Fond národného majetku o 60 miliónov eur, a pritom sedel v dozornej rade FNM. Rodinný dom v Pezinku vlastní jeho firma.

Prenájmy sú celkovo medzi slovenskými politikmi mimoriadne obľúbené, hoci väčšina by si mohla bez problémov dovoliť vlastné nehnuteľnosti. Podľa politológa takto môžu ľahšie zakrývať bohatstvo.
V podnájme?

Od ministra Pavlisa sme chceli vedieť, či má s vlastnou firmou uzavretú nájomnú zmluvu. „Áno, samozrejme. Je vám k dispozícii na nahliadnutie v kancelárii ministra. Platíme mesačne 1 920 eur vrátane DPH,“ vraví Pavlis. Dom plánuje využívať ako sídlo firmy a kúpili ho a dokončili ako investíciu.

Podľa účtovnej uzávierky bola firma Fin-Mark v zisku, keď ho kupovala. „Nehnuteľnosť sa bude odpisovať z daní počas nasledujúcich 40 rokov,“ dodáva Pavlis. Podľa odhadov môže mať dom hodnotu asi 700-tisíc eur. Čiže Pavlisovci ho splatia nájomným asi po 30 rokoch.
Aj s poslancom

Vo firemnom luxusnom byte žije tiež poslanec za Smer Vladimír Jánoš. Ako nám povedal, s firmou Nertex, kde predtým pôsobil, má uzavretú zmluvu na 850 eur mesačne. Bez energií. Opýtali sme sa ho preto, či si mohla firma dovoliť byt kúpiť. „Nemôžem vás informovať, lebo vo firme už nepôsobím,“ hovorí.

Jánoš má na liste vlastníctva záložné právo. Za rok 2010, keď ho zapísali, si však Jánoš v majetkovom priznaní uvádzal, že zarobil „iba“ 23 400 eur. Pravdepodobne však predal iný byt, keďže v nasledujúcom roku mu jeden z majetkového priznania ubudol.

Na liste vlastníctva je ešte ďalšia zaujímavá maličkosť, a to právo doživotného bývania pre poslanca Jánoša. Keby teda chcela firma byt predať, nový majiteľ by ho kúpil aj s poslancom.

Aj autá

Ceny bytov v tomto luxusnom areáli sa môžu pohybovať až do osemstotisíc eur. Jánoš vo firme od vlaňajška nefiguruje. Za firemné označoval aj drahé autá. Napríklad luxusnú limuzínu v športovej výbave Audi S8 T s výkonom 520 koní za viac ako stotisíc eur.
Tajný tajne

Nóbl byt, ktorý má rozlohu vyše 230 štvorcových metrov a k tomu stometrovú terasu, má aj šéf tajných Ján Valko. Samozrejme, len v podnájme. Prenajatý ho má od firmy VH REAL, v ktorej Valko v minulosti pôsobil aj ako spoločník. Byt je v prísne stráženom objekte s množstvom kamier. Podľa odhadov môže mať hodnotu 700-tisíc až milión eur.

„Ján Valko má na prenájom nehnuteľnosti uzatvorenú nájomnú zmluvu, pričom výška mesačného nájomného prekračuje sumu 4 500 eur. Primeranosť jeho výšky si možno porovnať s trhovou výškou nájomného za nehnuteľnosti v tejto oblasti,“ reaguje hovorca SIS Branislav Zvara.

„Netreba však veľa rátať, aby ste sa presvedčili, že majetkové pomery po desiatich rokoch práce vo vedúcich pozíciách na finančných trhoch a následne práce v pozícii generálneho riaditeľa významnej energetickej spoločnosti, ako aj príjmov z verejnej funkcie, ktorú Ján Valko v súčasnosti vykonáva, umožňujú prenajať si takúto nehnuteľnosť,“ dodáva Zvara.
Aj minister

V nájomnom byte býva i minister obrany Martin Glváč (Smer). Patrí firme Posonium, ktorej spoločníkmi sú Glváčova partnerka a otec. Apartmán môže mať podľa odhadov susedov asi štyristo štvorcových metrov. K bytu je aj veľká terasa, z ktorej je výhľad na celé mesto. Glváč však pred pár rokmi prezradil, že z nej nie je príliš nadšený.

„Pred domom je vlaková koľaj a je tam hluk. Vnútri nie. No nevadí mi to. Veď skoro vôbec nie som doma,“ posťažoval sa vtedy zaneprázdnený Glváč.

Ako dodáva jeho hovorkyňa Martina Balleková, Glváčova partnerka hradí náklady súvisiace s prenájmom bytu. „Minister obrany hradí náklady spojené s prevádzkou a chodom domácnosti,“ dopĺňa Balleková.
Svokrin

Vo vlastnom nebýva ani poslanec Stanislav Kubánek. V bratislavskom Ružinove žije v byte písanom na svokru. A nafotili sme ho v aute, ktoré patrí firme jeho ženy. Po podnájmoch žijú aj ďalší členovia vlády. Premiér Robert Fico býva v komplexe Bonaparte. Jeho byt má rozlohu 377 štvorcových metrov a k tomu stometrovú terasu.

Nájom odôvodňoval, že ide o dočasné riešenie. „Ako predseda vlády potrebujem byt, ktorý spĺňa reprezentačné kritériá. Ako súkromná osoba skôr preferujem rodinný dom v okolí Bratislavy,“ povedal. Za podnájom vraj platí 2 650 eur a na energie dáva ďalších 200 eur mesačne. Vlastný byt v Karlovej Vsi predal už pred pár rokmi.

Vilu pri Horskom parku mal zas v prenájme minister financií Peter Kažimír. Obýval ju spolu s rodinou svojej partnerky a stála 4,5-tisíca mesačne.
Taja bohatstvo?

Prečo bývajú politici po podnájmoch? „Obávam sa, že je to často fingované, aby nemuseli priznať vlastníctvo. Inak to nedáva zmysel,“ myslí si politológ Miroslav Kusý. Podľa neho bol klasickým príkladom Ján Slota. „Nemal žiaden majetok, všetko bolo napísané na iných vrátane jachty. Mnohí jeho model kopírujú,“ vysvetľuje Kusý.

Podobný názor má aj Zuzana Wienk z Aliancie Fair-play. „Táto prax pôsobí ako výborný spôsob ukrývania majetku pred povinnosťou zverejniť ho a verejný činiteľ vyzerá chudobnejší. Navyše je to spôsob, ako znížiť dane.

Ak majetok vlastní spoločnosť v zahraničí alebo schránková firma, tak je nevystopovateľný. Politik môže po svete vlastniť rôzne nehnuteľnosti a doma sa tváriť ako človek bez majetku,“ dopĺňa Wienk.
Menej daní

„Politici sú ekonomicky zmýšľajúci ľudia. A firemné vlastníctvo je daňovo výhodnejšie,“ vraví ekonomický analytik Radovan Ďurana. Firmy si môžu nehnuteľnosťou znižovať zisky, a tak platiť menšie dane.

„Ale nie je to perpetuum mobile, lebo ak by chcela neskôr firma nehnuteľnosť predať, musí to zarátať do príjmov a platiť daň,“ dodáva Ďurana.

Juliána Bieliková

Plus 7 dní, 14.2.2015

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards