Tajné účty slovenských boháčov v daňových rajoch rastú. Štát nestíha škrtiť únik peňazí (Aktuality.sk)

Podľa Radovana Ďuranu majú firmy plné právo optimalizovať svoje daňové zaťaženie tak, ako to robia milióny Slovákov. Rastu záujmu o daňové raje sa nemôžeme čudovať, keď vláda zvyšuje sadzby dane, rozširuje daňový základ a zvyšuje byrokraciu spracovania daní, dodal pre Aktuality.sk 18.2.2015.

Tajné účty slovenských boháčov v daňových rajoch rastú. Štát nestíha škrtiť únik peňazí (Aktuality.sk)

Počet slovenských firiem, ktoré obchádzajú platenie daní tým, že istú časť peňazí posielajú do firiem v daňových rajoch, je medziročne takmer o štyristo viac. Najväčší záujem bol o Ameriku, Panamu aj Luxembursko. Stratené peniaze nepomáhajú zachytávať ani prísnejšie pravidlá pri zdanení príjmov.

Milióny pod palmami
Posledné štatistiky poradenskej spoločnosti Bisnode ukazujú, že v minulom roku malo vlastníka z daňového raja až 4266 slovenských firiem, medziročne o 9,3 percenta viac. Zatiaľ čo v roku 2013 sa počet firiem s vlastníkom z daňového raja zvýšil o 212, v roku 2014 až o 364 firiem.
 
Top daňovým rajom sú Spojené štáty americké, ktoré majú v podnikateľskom prostredí väčšiu vážnosť. Nasleduje Panama, Luxembursko a Holandsko. 

Zaujímavosťou je, že do popredia vstúpilo Lotyšsko, ktoré sa v roku 2014 stalo členským štátom eurozóny a prijalo nové daňové zákony, ktoré umožnili, aby krajina konkurovala ostatným. Naopak, prvýkrát v histórii klesol počet firiem s vlastníkom zo Seychel a naďalej klesá aj Cyprus.
 
„Krivka záujmu podnikateľov o daňové raje bola v roku 2014 veľmi dynamická. Zatiaľ čo v prvom polroku firmy s vlastníkom v daňovom raji pribúdali, posledný kvartál došlo k poklesu celkového počtu spoločností,“ hodnotí aktuálne štatistiky Milan Seliak. 
 
Majitelia z destinácií považovaných za daňový raj v roku 2014 investovali do základného kapitálu podnikateľských subjektov skoro 8,4 miliardy eur. A stále platí, že najčastejšie podnikajú v oblasti obchodu, technických činností či nehnuteľností.

Boj proti únikom

Analytik Radovan Ďurana z Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz (INESS) zdôrazňuje, že pokiaľ títo podnikatelia dodržiavajú slovenské zákony, niet im čo vytýkať.

„Majú plné právo optimalizovať svoje daňové zaťaženie tak, ako to robia milióny Slovákov. Rastu záujmu o daňové raje sa nemôžeme čudovať, keď vláda zvyšuje sadzby dane, rozširuje daňový základ a zvyšuje byrokraciu spracovania daní,“ vysvetľuje analytik.

Práve pre miliónové daňové úniky pripravilo ministerstvo financií zmeny v zákone o dani z príjmov, ktoré vstúpili do platnosti 1.marca minulého roka.

Slovensko má podpísanú zmluvu o dvojitom zdanení s viac ako 60-timi krajinami. Má sa zamedziť, aby neboli príjmy Slovákov zdaňované dvakrát, u nás a v krajine, kde pracujú.

Niektoré krajiny ostali ale nepokryté, ako Belize alebo Seychely. Rezort preto zvýšil sadzbu dane na 35 percent, zaviedol takzvanú zrážkovú daň, na platby zo Slovenska plynúce daňovníkom z nezmluvných štátov.

Slovensko týmto plánovalo odlíšiť daňový a nedaňový raj, obdobne ako vo viacerých krajinách Európskej únie. Počet firiem, ktoré ďalej obchádzajú zákon ale rastie.

„Boj s daňovými únikmi patrí medzi priority rezortu a vlády, na základe Akčného plánu proti daňovým podvodom bolo prijatých množstvo opatrení, ktorých zámerom je obmedzenie daňových podvodov,“ argumentuje tlačový odbor rezortu financií. A dodáva, že výsledky sa ukázali na raste efektívnej daňovej sadzby pri DPH, teda lepšom výbere.
Nové opatrenia

Okrem uvedených zmien v oblasti medzinárodného zdaňovania má neželané ovplyvňovanie základu dane obmedzovať aj rozšírenie definície zahraničnej závislej osoby. A to za účelom uplatnenia pravidiel transferového oceňovania (transferové oceňovanie – medzinárodné zdaňovanie na Slovensku pôsobiacich dcérskych spoločností nadnárodných koncernov, pozn. red.). Sprísňovali sa aj lehoty na predloženie dokumentácie.

Rezort potvrdil, že v súčasnosti nepredpokladá žiadne zmeny v zákone o dani z príjmov. Pripravuje sa legislatíva, ktorou sa do slovenského právneho systému zavedú nové nástroje medzinárodnej administratívnej spolupráce, v praxi automatická výmena informácii na daňové účely.

Podľa Seliaka sa bude v roku 2015 situácia vyvíjať ale podobne a žiadny dramatický pokles záujmu neočakávajú. Pripúšťa však, že tempo odchodu firiem sa môže meniť v závislosti od politiky štátu a nových zmien v zákonoch, ktoré značne ovplyvňujú podnikateľské prostredie.

Andrea Mačošková

Aktuality.sk, 18.2.2015

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards