Švajčiari odmietli federálnu daň zo smrti

Vo Švajčiarsku musia žiť mimozemšťania, alebo aspoň elfovia! Presne to vás napadne, ak ste si utvorili obrázok o európskej spoločnosti čítaním internetových diskusií. Kým vo zvyšku Európy sa to hemží diskusiami o nových daniach, prerozdeľovaní a nerovnosti, vo Švajčiarsku voliči hodili do koša niekoľko „progresívnych“ iniciatív.

Švajčiari odmietli federálnu daň zo smrti

V roku 2013 v referende odmietli zavedenie platových stropov pre manažérov. V roku 2014 zase v referende odmietli zrušiť daňové výnimky pre zahraničných boháčov žijúcich v krajine. No a pred pár dňami zase odmietli zavedenie federálnej dane zo smrti, nazývanej aj dedičská daň.

Výsledky hlasovania boli jednoznačné, keď sa proti vyslovilo 71% hlasujúcich pri 44 % účasti. Hlas proti prevážil v každom z 23 kantónov.

Švajčiari tak odmietli nielen zvýšenie daňovej záťaže, ale nepriamo podporili aj daňovú autonómiu kantónov. Každý kantón si totiž určuje dedičskú a darovaciu daň sám. Niektoré kantóny ich nemajú vôbec, niektoré ich majú len pre nepríbuzných dedičov a niektoré majú sadzby dane aj pre príbuzných dedičov.

Nezávislosť regiónov a ich vzájomná súťaž o vytvorenie čo najlepších podmienok pre obyvateľov je dôležitým prvkom fungovania švajčiarskej konfederácie a jej ekonomického úspechu. Táto súťaž v minulosti zašla až tak ďaleko, že niektoré kantóny mali degresívnu sadzbu dane z príjmu. Teda čím bohatší, tým nižšia sadzba (hoci v absolútnych číslach samotná daň bola vyššia).

Na Slovensku je takáto autonómia až nepredstaviteľná. Od nového roka kraje dokonca prišli ešte aj o symbolickú možnosť rozhodovať o dani z motorových vozidiel. Ale Slovensko nie je Švajčiarsko...

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards