Turbo dohoda

Po cvičení s referendom spravila grécka vláda behom pár dní neuveriteľnú otočku a prikývla na všetko, čo veritelia žiadali. Tí v rozbehu prihodili do zmluvy ešte zopár podmienok naviac a na svete je po polročnom cirkuse nová dohoda s Gréckom zrodená v turbo rýchlosti blížiaceho sa bankrotu Grécka.

Turbo dohoda

Do stredy ju musí schváliť grécky parlament a pomoc z eurovalu podlieha schvaľovaniu aj v niektorých národných parlamentoch. Radosť nad prípadnou dohodou je však predčasná, aj zo strany Grécka, aj zo strany eurozóny. Je to len radosť z ďalšej dávky drogy, ktorej účinky sa zákonite skôr či neskôr pominú.

Plán vyžmýkať z polomŕtvej gréckej ekonomiky viac daní je iluzórny. Reformy trhu práce či dôchodkového systému pomôžu, ale prichádzajú nie päť minút, ale hodinu po dvanástej. Jediná istota v krajine je gigantický dlh.

Práve ten by mal byť stredobodom akejkoľvek skutočnej snahy s gréckej situáciou niečo spraviť. Že je dlh neudržateľný nepriamo naznačuje čoraz viac europolitikov a všetci, čo ovládajú základné počty. Nikto, najmä nie nemeckí predstavitelia, však ešte nenašiel odvahu otvorene to povedať aj svojim voličom.

Áno, znamenalo by to straty aj pre Slovensko. Ale tie nastali v momente, keď sme zagarantovali nesolventný štát. Teraz treba premýšľať nad tým ako straty ďalej neprehlbovať.
 

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards