Trh zachraňuje grécke firmy

Kapitálové kontroly Grékom pripomenuli, ako veľmi je dnešný svet závislý na hladkom chode finančného systému. Gréci boli postupne odrezaní od väčšiny služieb, vyžadujúcich online platby. Niektoré, ako rezervácia leteniek či ubytovania, sa dajú obísť využitím lokálnych agentúr, či platbou v hotovosti na mieste.

Trh zachraňuje grécke firmy

No pre služby ako PayPal, iTunes, Dropbox a stovky iných neexistuje alternatívne riešenie. Kým nemožnosť kúpiť si novú pesničku Lady Gaga je pre gréckeho fanúšika nepríjemná, oveľa horšie je situácia pre menšie grécke IT firmy. Prakticky každá z nich potrebuje na svoj chod nejakú zahraničnú online službu, od PayPalu, cez hosting až po VoIP či cloudy.

Niektoré spoločnosti gréckym klientom poskytli „odklad“ a nechali im účty funkčné aj po vypršaní predplatenej doby. No pri väčšine nie je na výber a gréckym tech-spoločnostiam, žijúcim už v aj tak tvrdých podmienkach, hrozí kolaps.

Pomocnú ruku gréckym firmám podal Panos Papadopoulos, grécky podnikateľ a investor, momentálne žijúci v USA. Vytvoril platformu zerofund, cez ktorú môžu grécke startupy požiadať o pomoc so zaplatením prevádzkových nákladov na IT služby. Pomoc pritom poskytujú dobrovoľní darcovia.

Prirodzene, je to len kvapka pomoci v mori ekonomického marazmu, s ktorým sa Gréci musia vysporiadať. No je to pekná ukážka toho, ako sa biznis snaží pomôcť tam, kde politici škodia. 
 

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards