Päť rokov bol na príťaž, zrušili ho premenovaním. Zbohom fond, nech žije akciovka (Aktuálne.sk)

Radovan Ďurana komentoval 8.1.2016 fungovanie FNM pre Aktuálne.sk.

Päť rokov bol na príťaž, zrušili ho premenovaním. Zbohom fond, nech žije akciovka (Aktuálne.sk)

BRATISLAVA – Prežil divoké časy privatizácie štátneho majetku. Jeho archív skrýval všetky dôležité zmluvy o predaji štátnych podnikov. Na krku mal miliardové súdne spory. Spomínal sa aj v údajnom spise Slovenskej informačnej služby Gorila. Dnes je už Fond národného majetku minulosťou. Vláda Roberta Fica ho k 1. januáru 2016 zrušila, aby mohla vytvoriť jeho nástupcu.

O zrušení Fondu národného majetku, ktorý vytvorila ešte vláda Jána Čarnogurského v roku 1991, sa hovorilo už niekoľko rokov.

Ako prvý prišiel s nápadom zatvoriť túto štátnu inštitúciu ešte minister hospodárstva Juraj Miškov v roku 2011 počas vládnutia Ivety Radičovej. Kvôli predčasným voľbám to však už nestihol uskutočniť.

Po voľbách a krátko po zostavení novej vlády vyhlásil Robert Fico, že prioritou jeho vlády bude fond zrušiť.

Dôvodom je, že stratil svoj význam. Fond totiž zabezpečoval realizáciu privatizácie a všetko s ňou súvisiace. Nakoľko už štát nemá veľmi čo predávať a navyše vláda Smeru-SD je veľkým odporcom privatizácie, nie je potrebná existencia samostatného subjektu určeného na túto činnosť.

Bačovať budú s 2 miliónmi
Takto zdôvodňoval prípravu zániku fondu súčasný minister hospodárstva Vazil Hudák.

Slovo dodržal a fond zanikol. Namiesto neho však vznikla nová štátna inštitúcia – tentokrát akciová spoločnosť MH Manažment. Stopercentným akcionárom MH Manažmentu je ministerstvo hospodárstva. „Záväzky FNM a aktíva (akcie spoločností), ktoré patrili predtým pod Fond národného majetku boli prevedené na novozriadenú akciovú spoločnosť ministerstva hospodárstva - MH Manažment a. s.,“ uviedla pre Aktuálne.sk hovorkyňa rezortu hospodárstva Miriam Žiaková.

Spomínaná spoločnosť bude pracovať s rozpočtom v objeme 1,7 milióna eur. Podľa Žiakovej je to stále menšia suma, s akou hospodáril jej predchodca. „Pôvodný ročný rozpočet Fondu (po voľbách 2012) bol na úrovni 3,3 milióna eur. Postupne sa každoročne znižoval,“ dodala hovorkyňa.

K zníženiu dôjde údajne aj na strane zamestnancov. Vlani mal Fond národného majetku podľa údajov z ministerstva 24 zamestnancov. Do novovytvorenej akciovej spoločnosti však prejde podľa informácii Aktuálne.sk 15 z nich.

Kompetencie mohli rozdeliť
Akciovú spoločnosťou s názvom MH Manažment vytvorilo ministerstvo hospodárstva už v decembri minulého roku. Pôvodne mala vzniknúť ako právny nástupca fondu Správcovská agentúra, kam by prešli všetky aktíva, súdne spory aj všetci zamestnanci fondu.

Návrh v tejto podobe však vláda Roberta Fica ministrovi hospodárstva neschválila. Napokon bola odsúhlasená akciová spoločnosť. Vznik nástupcu kritizovala opozícia aj analytici ešte v lete. Kompetencie aj so súdnymi spormi sa podľa nich mohli rozdeliť medzi ministerstvo hospodárstva a napríklad úrad vlády.

Podľa analytika INESSu Radovana Ďuranu, ak štát už vytvoril ako náhradu za fond akúsi akciovku, mal pritom jasne stanoviť na ako dlho. „Mala by mať jasne stanovené ciele, ktoré by mali byť určujúce pre jej životnosť,“ skonštatoval Ďurana.

Podľa neho je dôležité, aby novovzniknutá štátna akciovka bola pod verejnou kontrolou. „MH manažment by sa mal dostať každý rok na verejný pretras a minister hospodárstva by mal presviedčať verejnosť, že starostlivosť o pohľadávky a záväzky nie je možné riešiť inak a lacnejšie,“ doplnil analytik.

Pôvodný Fond národného majetku spravoval kedysi všetky spoločnosti s majetkovou účasťou štátu. K dňu svojho zániku už išlo len o 58 akcioviek, prevažne teplárne a SAD-ky.

Martina Tvardzíková Ruttkayová
Aktuálne.sk, 8.1.2016

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards