Čísla zamestnanosti vylepšili na papieri. Cez aktivačné práce a PN-ky(Aktuality)
Aktuality.sk zverejnili 2.2.2016 článok o nezamestnanosti s vyjadrením Róberta Chovanculiaka

Miera nezamestnanosti na Slovensku za posledný rok klesla z 12,29 na 10,63 percenta. Za tieto pozitívne čísla môže predovšetkým naštartovaná slovenská ekonomika, nie opatrenia vlády.
Premiér Robert Fico sa pri každej príležitosti chváli výrazným poklesom nezamestnanosti. Opatrenia vlády však nie sú tým najvýraznejším faktorom, pre ktorý rady ľudí na úradoch práce rednú.
Hlavným dôvodom rastu zamestnanosti je predovšetkým zlepšujúci sa hospodársky rast. Slovenská ekonomika je v súčasnosti v dobrej kondícii, takže firmy vytvárajú nové pracovné miesta.
Susedia sú na tom lepšie
Ekonomický rast okrem domácej spotreby ťahá aj zahraničný dopyt. Podobný vývoj je aj v susedných krajinách. Ak Slovensko porovnáme so štátmi V4, tak sme na tom horšie ako Poliaci aj Česi.
Ako vyplýva z údajov Eurostatu o tempe poklesu nezamestnanosti (tabuľka nižšie), naši severní a západní susedia sa vlani dokázali šikovnejšie popasovať s počtom ľudí bez práce.
V Poľsku a Česku dosiahlo tempo znižovania nezamestnanosti v minulom roku viac ako 10 percent. Slovensko spolu s Maďarskom v tomto smere zaostali.
„Súčasný pokles je daný predovšetkým vonkajšími vplyvmi. Ide predovšetkým o čerpanie eurofondov a pozitívny makroekonomický vývoj,“ povedal analytik inštitútu INESS Robert Chovanculiak.
Umelo vylepšené čísla
Podľa neho sú za pozitívnymi údajmi z úradov práce aj byrokratické opatrenia. Rezort práce totiž administratívne zvýšil počet nezamestnaných ľudí, vykonávajúcich aktivačné práce v obciach. Tí sa nezapočítavajú do disponibilných nezamestnaných.
„To prispelo k tomu, že oficiálne vykazovaná miera nezamestnanosti je nižšia takmer o pol percenta,“ vysvetlil Chovanculiak.
Ďalšie prikrášľovanie sa týka chorých. V decembri pokračoval trend z predchádzajúcich mesiacov, počty práceneschopných ďalej rástli. Miera ľudí na PN-ke sa zvýšila na najvyššiu úroveň za posledné tri roky a dosiahla už 7,5 percenta.
Títo ľudia sa nezarátavajú do štatistiky, a tým pádom vychádzajú lepšie čísla. „V posledných mesiacoch sa pravdepodobne opäť zintenzívnila aj kontrola nezamestnaných zo strany úradov a pre nespoluprácu muselo evidenciu úradov opustiť 3 033 nezamestnaných,“ doplnil analytik UniCredit Bank Ľubomír Koršnák.
Žiadne opatrenia vlády
Podľa odborníkov vláda Roberta Fica neprijala žiadne výrazné opatrenie, ktoré by mohlo napomôcť k tvorbe nových pracovných miest. „Vláda v prvom rade skomplikovala život stotisícom ľudí zavedením odvodov na dohody,“ upozornil Chovanculiak.
Ako jediné nápomocné opatrenie považuje analytik INESS odpočítateľnú odvodovú položku. Jej zavedenie však ministerstvo práce zbabralo, pretože ju získalo len minimum ľudí.
Navyše výrazné zvýšenie minimálnej mzdy spôsobilo, že odvodová položka prispela k nižšej nezamestnanosti len v malej miere.