Odborníci hovoria, že program Smeru je slabý: Sú to len agitačné vychytávky (Aktuálne)

Martin Vlachynský sa 16.2.2016 vyjadril pre Aktuálne.sk ohľadom voľebného programu Smeru. 

Odborníci hovoria, že program Smeru je slabý: Sú to len agitačné vychytávky (Aktuálne)

Volebné sľuby Smeru, ohlásené na poslednú chvíľu, sú známe. Analytici sa pýtajú, ako ich chce vládna strana, ktorá by po voľbách pravdepodobne išla do koalície, dosiahnuť. Upozorňujú aj na to, že vlastne o žiadny program nejde, iba o komunikačnú kampaň. Program Smeru je hlavne ekonomický. Zdroj -TASR Okrem zamedzenia vytvorenia "ucelenej moslimskej komunity na Slovensku" má volebný program najsilnejšej strany predovšetkým ekonomický charakter.

Šéf sociálnych demokratov a premiér Robert Fico predstavil svoje priority na programovej konferencii v Banskej Bystrici cez víkend. Stále však nemá viac ako dve strany.

Ambiciózne plány Smer sa chce opäť zamerať na lacnejšie potraviny, ďalej zvyšovať minimálnu mzdu (na 500 eur zo súčasných 405), spomenul aj valorizáciu dôchodkov.

Voličov láka aj na prísľub zvýšiť životnú úroveň obyvateľov Slovenska tak, aby v roku 2020 dosiahla 85 percent priemeru EÚ.

Mnohí si všimli, že konkrétne ciele chýbajú (paradoxne) v školstve a zdravotníctve. Naopak, premiér chce naliať štyri až šesť miliárd eur do dopravnej infraštruktúry.

Sľubuje aj návrat tigra spod Tatier - slovenská ekonomika by vraj mala byť do roku 2020 najvýkonnejšou medzi krajinami V4.

Pokračovať chce aj v odstraňovaní regionálnych rozdielov. Čo si o tomto programe myslia analytici? Sľuby v protiklade s cieľmi Martin Vlachynský - analytik INESS SMER sľubuje viac pracovných miest, stabilné ceny, vyššie platy, a dobiehanie Európy. Nevraví však, ako to chce dosiahnuť. Tieto sľuby totiž nevie splniť žiadna politická strana, len výkonná ekonomika vyrastajúca z kvalitného podnikateľského prostredia. Práve o podnikateľskom prostredí sa ale nedozvieme nič.

Nedozvieme sa, či si ekonomika bude môcť v nasledujúcich rokoch vydýchnuť z nových daní, ktoré na ňu boli od krízy naložené, kde sa budú hľadať úspory na konsolidáciu rozpočtu, akým spôsobom sa obmedzí rozbujnená byrokracia či rozsiahle plytvanie peniazmi daňových poplatníkov. Skôr naopak, sľuby ako zvýšenie minimálnej mzdy sú v priamom protiklade s niektorými cieľmi, napríklad pomoc zaostalým regiónom.

Je to agitačný leták, nie program Miroslav Kusý - politológ Ide o program, ktorý mal Smer "vyvesený" aj predtým, len ho aktualizovali na sneme. V podstate o volebný program ani nejde. Nemá to charakter programu v takom zmysle, ako sme na to boli zvyknutí. Je to skôr taký agitačný papier, vychytávky. Chýba tomu ucelená programová koncepcia.

Mal by nejakým spôsobom vyjadrovať výhľady strany, ale tu sú spísané len jednotlivé ekonomické body. To je na program málo.

Je to len akési pokračovanie balíčkov, s ktorými Fico prišiel už predtým. Program by mal definovať politickú stranu, aby bolo jasné, že toto je strana, ktorá má nejaké dlhodobé celospoločenské ciele. Ale ak sa pozrieme na ďalšie strany, tiež musím konštatovať, že je to chudobnejšie.

Keď musím spomenúť jednu, ktorá je na tom lepšie ako iné, povedal by som, že Most-Híd. Ich program definuje zmysel existencie politickej strany, ktorá ho reprezentuje.

Je to fraška Grigorij Mesežnikov - politológ Smer nepredstavil volebný program. To je len sumár nejakých rezortných cieľov, ktorý vznikol pod tlakom verejnosti, keďže nejaký program bolo treba urobiť. Trochu teda rozpísali nejaké svoje priority. Skutočne sa však čudujem, že kvôli tomu zvolávali programovú konferenciu, lebo je to trochu fraška. Vnímam to ako súhrn priorít rezortného charakteru, ktoré nič nehovoria o vlastnostiach a tvári strany. Volebný program by mal byť kombináciou návrhov na riešenie problémov v kontexte toho, aká strana ich navrhuje.

Tu išlo skôr o komunikačnú udalosť. Aj argument, ktorým odôvodnili meškanie s programom, a teda čakanie na štatistiky, je úplne falošný. V niektorých veciach ide pritom o projekciu vývoja. Vieme napríklad, že chcú zvyšovať životnú úroveň obyvateľstva na 85 percent priemeru EÚ. Je však známe, že teraz ju máme okolo 77 percent a trend je taký, že sa bude zvyšovať, ako sa to zvyšovalo doteraz. Hoci sú príliš optimistickí.

V "programe" nechýba len školstvo a zdravotníctvo, ale aj celá bezpečnostná a zahraničná politika - a mnohé ďalšie oblasti. Mňa však zarazila ešte jedna vec v tom dokumente, pri ktorej by som sa chcel zastaviť. Na jeho konci píšu, že ako prekážku realizácie tohto ich programu na Slovensku uvádzajú nezvládnutú migráciu. Čo tým chcú povedať? Kto ju nezvládne? Nemecko? EÚ? A to znamená, že ak ju nezvládnu, tak to zastaví náš ekonomický vývoj? Znovu ide o nelogickú úvahu a strašenie.

Veronika Cosculluela
Aktuálne,sk, 16.2.2016

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards