Smer spravil v sociálnej oblasti veľmi málo dobrého, tvrdia odborníci (Aktuality.sk)

Róbert Chovanculiak hodnotiľ 15.2.2016 sociálnu politiku Smeru pre Aktuality.sk

Smer spravil v sociálnej oblasti veľmi málo dobrého, tvrdia odborníci (Aktuality.sk)

 Sociálne balíčky strany Smer narušili hospodársku súťaž. Nasledujúce vlády ich budú rušiť veľmi ťažko, konštatujú analytici.
Vláda Roberta Fica bola počas uplynulých štyroch rokov v oblasti sociálnych vecí celkom aktívna. Väčšinu opatrení však odborníci hodnotia negatívne prípadne neutrálne.

Zopár krokov ministerstva práce naproti tomu analytici považujú za prínos. Prvým, na ktorom sa zhodujú všetci odborníci, je zavedenie odpočítateľnej odvodovej položky. Najmenej zarábajúci ľudia totiž od vlaňajška platia menej na zdravotných odvodoch. Tým sa im zvýšila čistá mzda.

Nižšie odvody
Ďalším pozitívnym rozhodnutím, ktoré podporilo zamestnanosť, bola odvodová úľava. Ľudia, ktorí boli dlhodobo nezamestnaní a našli si prácu, nemusia od roku 2013 platiť odvody do sociálnej poisťovne. Táto úľava sa vzťahuje na nízke zárobky do výška 67 percent priemernej mesačnej mzdy.

„Za pozitívne považujem aj dočasné posilnenie súbehu príjmu z práce a dávky v hmotnej núdzi pre dlhodobo nezamestnaných,“ povedal šéf inštitútu INEKO Peter Goliáš.

Aj keď odpočítateľnú odvodovú položku zaradili odborníci k dobrým riešeniam, jej uplatňovanie v praxi kritizujú.

„Jej zlé nastavenie, to znamená, že ľudia musia o ňu požiadať, plus môžu tak urobiť len v krátkom čase, zapríčinilo, že ju využilo len minimum ľudí,“ uviedol analytik inštitútu INESS Robert Chovanculiak.

Odvody z dohôd
Za najškodlivejšie opatrenie považuje Chovanculiak zavedenie odvodov na dohody z práce. „Toto skomplikovalo život státisícom ľudí,“ priblížil. Pracujúci na dohody, vrátane brigádnikov a penzistov, ktorí si privyrábajú, tak museli zaplatiť odvody v desiatkach percent navyše.

Negatívom Ficovej vlády podľa Goliáša bolo, že trvalé zníženie odvodov sa netýkalo aj živnostníkov a dohodárov s nízkym príjmom.

„Tí dnes stále čelia vysokým odvodom, ktoré ich vytláčajú do sivej ekonomiky alebo na úrady prace,“ vysvetlil Goliáš.

Výpočet škodlivých krokov je však oveľa väčší a týkajú sa aj troch sociálnych balíčkov, ktoré premiér postupne od minulého roka zverejňoval.

;Sociálne balíčky
Analytik Nadácie F. A. Hayeka Martin Reguli hovorí, že opatrenia z týchto balíčkov narúšajú hospodársku súťaž, ako napríklad vlaky zadarmo.

„Tieto sociálne riešenia majú čisto politický charakter. Nie sú systematické a vytvárajú politické nášľapné míny, ktoré nasledujúce vlády budú zrejme obchádzať, aby si nenahnevali skupiny voličov,“ povedal Reguli.

Analytici vyčítajú súčasnej vláde aj to, že neriešila výrazné zaostávanie Slovenska v medzinárodných porovnaniach, vrátane nezreformovaného sociálneho systému.

„Namiesto toho, aby sa premiér a jeho kabinet zamerali na to, ako Slovensko môže vytvoriť efektívny a systematický spôsob podpory sociálne slabších, vybrali sa cestou nakladania nových opatrení, ktoré primiešali nové problematické prvky,“ dodal Reguli.

Dlhodobým problémom sociálneho systému je jeho neadresnosť. Podľa Chovanculiaka napríklad prídavky na deti sú vyplácané všetkým rodičom bez ohľadu na to, či ide o bohatých podnikateľov z Bratislavy, alebo chudobnú rodinu z Rožňavy.

Martin Odkládal
Aktuality.sk, 15.2.2016

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards