Lepšiemu výberu daní pomohol pracovný trh (Sme)

Róbert Chovanculiak sa 21.2.2016 vyjadril pre Sme o kvalite výberu daní. 

Lepšiemu výberu daní pomohol pracovný trh (Sme)

BRATISLAVA. Len niekoľko dní pred predčasnými parlamentnými voľbami v roku 2012 súčasný premiér Robert Fico zo Smeru povedal, že vláda Ivety Radičovej z SDKÚ zanechala štát v katastrofálnej finančnej situácii.

Napriek pozitívnemu hospodárskemu rastu ekonomiky dostala vraj Radičovej vláda verejné financie do stavu „pred úplným kolapsom“. Okrem takmer miliardovej sekery, časovanej bomby vyšších platov lekárov a zdravotných sestier pravicová vláda mohla podľa Fica aj za slabý výber daní či daňové úniky.

Zamestnanosť rástla

Dnes sa Smer chváli lepším výberom daní. „Doslova revolúciou v boji proti daňovým únikom sa podarilo zvýšiť výber daní o viac ako dve miliardy,“ píše strana na svojom webe.

Analytici a odborníci si však nemyslia, že práve opatrenia vlády prispeli k tomu, že je v rozpočte viac peňazí z daní. „Treba sa pozrieť na jednotlivé dane osve,“ hovorí analytik INESS Róbert Chovanculiak.

Vraví, že kým za rok 2015 vyberie štát na zdravotnom poistení takmer rovnakú sumu, ako sa očakávalo, väčší rozdiel medzi odhadmi je pri odvodoch do Sociálnej poisťovne a tiež pri dani z príjmov, ktorú platia zamestnanci zo svojej mzdy.

„Hovorí to o neočakávanom náraste zamestnanosti, ktorý je daný predovšetkým lepšími výsledkami súkromného sektora,“ vysvetľuje analytik.

Ziskovosť firiem za tretí kvartál vlaňajšieho roka podľa jeho slov medziročne vzrástla o viac ako polovicu, čo vysvetľuje nielen rast zamestnanosti, ale aj to, že firmy svojim zamestnancom častejšie zvyšujú mzdy.

Chovanculiak zdôrazňuje, že medzi rokmi 2014 a 2016 odhad výberu daní od firiem rapídne vzrástol, a to takmer o 600 miliónov eur, čo je približne o tretinu. „Takýto vývoj však nevidíme pri dani z pridanej hodnoty, na ktorú sa zameriavala snaha ministerstva financií.“

Ak odhad výberu DPH očistíme o vplyv výrazného čerpania eurofondov, tak sa podľa neho takmer vôbec nezvyšuje.

Viaceré zmeny

Ficova vláda zaviedla počas volebného obdobia viaceré zmeny, ktoré mali zlepšiť výber daní a zamedziť daňovým únikom. Ide napríklad o zavedenie výkazu DPH, vďaka ktorému štát lepšie kontroluje jej platenie, sprísnenie daňových kontrol, ale aj zavedenie platenia daňových licencií.

Daňové licencie zaviedol štát od januára 2014, pričom ich musí platiť každá firma. Podľa analytického webu Finstat.sk vybral štát za rok 2014 o necelých 41 miliónov eur viac na daniach od firiem, ako rok predtým, keď podniky ešte licencie nemuseli platiť.

Podľa najnovšej daňovej prognózy vládnych analytikov by mal štát na daniach vybrať tento rok o vyše 400 miliónov eur viac.

K vyššiemu výberu má podľa štátu pomôcť aj príchod štvrtej automobilky Jaguar Land Rover, ktorá má výstavbu svojho závodu pri Nitre začať už o niekoľko mesiacov.

Martina Raábová
Sme, 21.2.2016

 

 

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards