Poplatky patria do zdravotníctva (Pluska)

Juraj Karpiš odpovedal 20.2.2016 na otázky ohľadom zdravotníctva pre Plusku. 

Poplatky patria do zdravotníctva (Pluska)

Analytik Karpiš: Štátne nemocnice plytvajú našimi peniazmi najviac Bratislava - O plytvaní v slovenskom zdravotníctve sa hovorí roky.

Doplácajú na to nielen pacienti, ale aj zdravotnícky personál. Ako vidí správne fungovanie systému Juraj Karpiš, expert na zdravotníctvo z inštitútu INESS? Podľa neho platia aj v tomto rezorte základné ekonomické pravidlá. Keď sa ich štát snaží obchádzať, dopláca na to najmä pacient.

Štátne nemocnice už vláda niekoľkokrát oddlžila, no ich dlh sa opäť vyšplhal asi na 500 mil. eur. Ako to zastaviť? - Sčasti je dôvodom zadlžovania ochota politikov v pravidelných intervaloch pristúpiť k oddlžovaniu. Problém by naozaj vyriešila privatizácia. Tam, kde to nie je možné, pomôže odmeňovanie riaditeľa a vedenia nemocnice podľa jej hospodárenia.

Prečo sa veľká korupcia deje hlavne v štátnych a vo verejných nemocniciach? - Tam sa s verejnými peniazmi často nakladá neefektívne. Správcovia štátnych nemocníc sú dosadzovaní politikmi s krátkodobým horizontom a vlastnými záujmami, medzi ktoré len zriedkakedy patrí efektívne poskytovanie zdravotnej starostlivosti. V prípade súkromných nemocníc vedenie dosadzuje vlastník. Pochybenia vedenia sú rýchlo odhalené a napravené alebo potrestané.

Nezlyhal štát, keď desiatky rokov neinvestoval do údržby a vybavenia nemocníc? - Kvalita vybavenia nemocníc, ich zadlžovanie a absencia investícií ilustruje zlé nastavenie celého systému.

A sú liekom na tento zlý stav poplatky u lekára za vyšetrenia a úkony? - Ak majú zo zákona všetci zdravotnú starostlivosť "zadarmo", a keďže je ponuka služieb obmedzená, v systéme vznikli mechanizmy regulujúce prísun pacientov. Od čakacej lehoty až po úplatky či vybavovanie výkonov po známosti. Čakacie lehoty však diskriminujú zamestnaných, ktorým utekajú príjmy, na rozdiel od dôchodcov, nezamestnaných či študentov. Výsledkom je zle fungujúci systém. Poplatky podobný problém riešia vo všetkých iných oblastiach ekonomiky a patria tak aj do zdravotníctva.

Ak sa zakážu poplatky, stúpne teda počet úplatkov? - Ak ich zakazujeme, budú mať len inú formu. Na zlepšenie fungovania zdravotníctva je nutné ísť ešte ďalej a z plne hradených výkonov vyčleniť neprioritné diagnózy, ktoré by si, napríklad, hradil pacient sám.

Lekárom a sestrám sa mzdy určujú zákonom. Neznižuje to motiváciu tých dobrých, ktorí sú platení rovnako ako tí menej kvalitní? - Mzdy zdravotníkov by mali byť plne v právomoci vedenia nemocnice. Do odmeňovania totiž vstupuje množstvo faktorov, ako je odbornosť, skúsenosti atď., ktoré z centra nemožno vidieť. Ak platy určujú celonárodné tabuľky, mnohí sú za svoju prácu platení zle a iní zas príliš dobre.

Vláda Roberta Fica siaha na zisky zdravotným poisťovniam. Je zisk v zdravotníctve v poriadku? - Zákaz zisku a obmedzovanie konkurencie s cieľom šetrenia prináša presný opak- plytvanie. Ak zo systému odstránime zisk, odstránime aj motiváciu poskytovateľov čo najlepšie napĺňať želania pacientov a zlepšovať svoje služby. To, že verejné zdroje investované do štátnych neziskových zdravotníckych subjektov sa nemusia nutne premeniť na hodnotnú zdravotnú starostlivosť pre pacientov, ilustruje mnoho prípadov zo slovenskej reality. Miliónové výkony známemu masérovi platila práve štátna poisťovňa.

Pluska, 20.2.2016

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards