Firmy darujú na opravu ciest Bratislave milióny (Hospodárske noviny)

Róbert Chovanculiak sa 24.2.2016 vyjadril pre Hospodárske noviny k získavaniu finančných prostriedkov pre mesto Bratislava zo štátnych podnikov skrz predsedníctvo EÚ. 

Firmy darujú na opravu ciest Bratislave milióny (Hospodárske noviny)

Štátne podniky dajú magistrátu na skrášlenie ulíc 15 miliónov eur. Zato, že sa Slovensko stane na pol roka mestom Európskej únie.

Cesty pripomínajúce tankodróm a historické budovy počmárané grafitmi. Česť výnimkám. Aby sa Bratislava počas slovenského Predsedníctva v Rade Európskej únie nemusela hanbiť, dostane 15-miliónovú finančnú injekciu. Peniaze však nepôjdu priamo zo štátnej kasy, mestu ich daruje Transpetrol, ale aj ďalšie pološtátne a štátne firmy.

Peniaze zo zisku
Najviac peňazí pritom pritečie hlavnému mestu zo Slovenského plynárenského priemyslu, ktorý na opravu ciest, ale napríklad aj na nové lavičky daruje 12 miliónov. Peniaze idú podľa hovorcu SPP Michala Holeša z prostriedkov SPP a neoberú tak štát o dividendy.

Podobne reaguje aj Slovenská pošta, ktorá mestu daruje 30-tisíc eur. "Peniaze sme vyčlenili z dosiahnutého zisku za rok 2015," uviedla hovorkyňa pošty Stanislava Pondelová.

Skresľovanie hospodárenia
Takýto spôsob financovania považujú odborníci za nesystémový. "Potvrdzuje to len zle nastavený mechanizmus financovania hlavného mesta," hovorí projektový manažér Inštitútu pre dobre spravovanú spoločnosť Jakub Kmeť. Podľa analytika Inštitútu INESS Roberta Chovanculiaka to môže znižovať transparentnosť nakladania s verejnými financiami. Zisk štátnych podnikov plynúci z ich monopolného postavenia by podľa neho nemal slúžiť na krížové dotovanie verejných služieb.

Bratislavský magistrát minie z darov od štátnych podnikov 14 miliónov eur. Zvyšný milión zužitkuje mestská časť Staré Mesto. Peniaze plánujú využiť na opravu ciest, výsadbu zelene, osadenie lavičiek, rekonštrukciu podchodov a historických budov, odstránenie grafitov či vytvorenie bezplatnej Wi-Fi zóny v Starom Meste.

Martina Chudá
Hospodárske noviny, 24.2.2016

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards