Voľby a ekonomika (.týždeň)

Juraj Karpiš komentoval 28.2.2016 pre .týždeň potencionálny vplyv volibe na našu ekonomiku pre .týždeň

Voľby a ekonomika (.týždeň)

.ekonómovia exkluzívne .ján Oravec .juraj Karpiš Týždeň pred voľ bami sme oslovili dvoch našich ekonomických stĺpčekárov s otázkou, nakoľ ko bude výsledok týchto volieb dôležitý pre slovenskú ekonomiku.

po voľbách bude pokračovať doterajšia hospodár ska politika bez akýchkoľvek zmien. Po voľbách príde len k miernym modifikáciám doterajšej hospodárskej politiky. Po voľbách príde v hospodárskej politike k zásadnému obratu. Jeden z týchto troch scenárov sa určite naplní, ktorý z nich to bude, o tom rozhodnú politici s najväčšou dôverou od voličov. Na základe vývoja preferencií je najpravdepodobnejší ten druhý, zachovanie doterajšieho kurzu reprezentovaného Smerom, s viac-menej kozmetickými úpravami, ktoré so sebou prinesie jeho koaličný partner, nech už to bude ktokoľvek. Menej pravdepodobný je prvý scenár, pokračovanie doterajšej hospodárskej politiky, ktorý by bol umožnený opätovným vládnutím jednej strany. A, bohužiaľ, najmenej pravdepodobný je tretí scenár, zásadný obrat, ktorý by sme potrebovali najviac. Potrebovali by sme ho preto, že politika u nás už roky produkuje pre podnikanie pravidlá čoraz viac odtrhnuté od reality. Je to politika prílišného zasahovania do ekonomiky, ktorá nedomyslene a často zbytočne obmedzuje podnikateľské slobody. A prečo je tento scenár najmenej pravdepodobný? Ekonomika bez zbytočných zásahov štátu a právny štát s jednoduchou legislatívou sa len ťažko stane prioritou strany, ktorá roky realizovala pravý opak. A ostatné strany? Skúsenosť s ich vládnutím je dôkazom, že len dobrá vôľa nestačí, pretože zjednodušenie podnikateľského prostredia je veľmi zložitá záležitosť.

Autor je prezident Združenia podnikateľov SR to, že Smer reagoval na krízu zvyšovaním daní a odvodov, bolo pre ekonomiku nešťastné. Ale kritiku nemôžeme obmedziť na sociálnu demokraciu.

Pripomeňme si, že zvýšenie DPH či frontálny útok na živnostníkov sa začal ešte za predchádzajúcej koaličnej vlády. Nakoniec, robili to tak politici po celej Európe. Skutočnou ekonomickou tragédiou je totálne zanedbanie očisty byrokracie. Ak nerátame ťarbavé krôčiky vpred v e-governmente (a ani tie by asi nenastali, keby neboli vydláždené miliardou eur z Bruselu), neudialo sa prakticky nič. Nemusíme sa baviť o ideológii. Nech si nová vláda nechá vyššie dane, vlaky zadarmo (ďalšia téma, pri ktorej väčšina slovenských pravicových politikov zrazu stíchne) či takzvané plynové vratky, ak si to vyžaduje jej politický profil. Ale nie je nič ľavicové ani pravicové na tom, keď drobný živnostník namiesto jednej platby musí riešiť tri inštitúcie a desiatky papierov, keď pri každom prepise auta treba odstáť hodiny na inšpektoráte, keď na odkladanie syrov treba nerezovú a nie drevenú policu, či keď povinné gastráče odsávajú časť výplaty zamestnanca.

V takomto pros tredí niekoho zamestnať predstavuje okrem finančného rizika aj byrokratickú katastrofu. Sú desiatky, ba stovky opatrení, ktoré sú neideologické, pre rozpočet neutrálne a dokážu zlepšiť život podnikateľov aj bežných občanov. Stačí, aby budúca vláda chcela. Nech je v nej ktokoľvek.

Autor pracuje v INESS

.týždeň, 28.2.2016

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards