Návod pre tých, ktorým záleží na programoch. Odborníci ich prečítali za vás (Aktuálne)

 Aktuálne.sk hodnotilo 1.3.2016 volebné programy strán i s použitím záverov INESS. 

Návod pre tých, ktorým záleží na programoch. Odborníci ich prečítali za vás (Aktuálne)

 BRATISLAVA - Analytici hovoria, že ľudia nečítajú volebné programy.

Pripravili sme preto návod pre tých, ktorí by sa podľa nich chceli predsa len rozhodnúť. V prieskume Aktuálne.sk ste označili zdravotníctvo, školstvo a justíciu za rezorty, ktorých stav vás trápi najviac. Kto sľubuje najlepšie riešenia? Vo volebnom prieskume Aktuálne.sk sme sa pýtali napríklad aj to, ktorému rezortu by sa mal povolebný kabinet venovať najviac. Čitatelia v interaktívnej ankete jednoznačne označili za najproblematickejšie zdravotníctvo. Po ňom vás najviac trápi stav školstva a justície.

Pre tých, ktorí sa nerozhodujú podľa lídrov strany, alebo zaradenia ideológie do ľavého či pravého spektra, ale chcú poznať aj konkrétne návrhy, mnohé neziskovky, inštitúty, odborníci a aktivisti zhodnotili programy kandidátskych subjektov. Ponúkame prehľad tých, ktoré považujete za najdôležitejšie.

ZDRAVOTNÍCTVO, hodnotí INEKO a HPI - Najlepším zdravotníckym volebným programom disponuje strana SaS spolu s KDH, ktoré získali rovnaký počet bodov v INEKO. HPI k nim zaraďuje aj Most-Híd. INEKO vidí plány tejto strany ako "veľmi prínosné". Do tejto kategórie radí aj program Siete. HPI sa pozdáva ešte aj program Šance a aj KDH.

- Na druhej strane, SNS získala od INEKO len o jeden plusový bod naviac od tých mínusových, ktoré boli udelené predovšetkým za navrhovanú centrálnu štátnu reguláciu cien v zdravotníctve a za vytvorenie systému len s jednou zdravotnou poisťovňou fungujúcou ako verejnoprávna inštitúcia bez možnosti vytvárania zisku. HPI si myslí, že SNS a Smer-SD majú v zdravotníctve najhoršie programy.

- OĽaNO-NOVA vytvorila mierne chaotický a nekonzistentný program, patrí k miernemu podpriemeru.

- SMK predstavila relatívne stručný program, ktorému chýba väčšia komplexnosť a korenie.

- Vládnuca strana SMER-SD tentoraz nepripravila pre voličov de facto žiadny volebný program, zhodli sa inštitúty.

ŠKOLSTVO, hodnotí iniciatíva kampane A dosť! - Problémom väčšiny programov je podľa A dosť, že hoci jednotlivé politické strany prinášajú návrhy, ktoré by mohli prispieť k riešeniu kľúčových problémov v školstve, nie sú systémovo previazané a spravidla neobsahujú nijaké konkrétne a merateľné záväzky.

- Všetky strany prinášajú iba mierne úpravy a vylepšenia súčasného vzdelávacieho systému, prípadne zavedenie doplňujúcich riešení k existujúcemu systému. Programom v oblasti školstva všeobecne chýba viac odvahy a slobody priniesť aj revolučné a inovatívne riešenia.

- Najviac sa návrhy iniciatívy A dosť zhodujú s návrhmi Siete. O bod menej majú OĽaNO-NOVA, SaS a KDH.

- Najmenej sa prekrývajú so sľubmi SNS a Smer-u, keďže tento neponúkol žiadne konkrétne návrhy na reformy.

JUSTÍCIA, hodnotí Združenie Sudcovia "Za otvorenú justíciu" - Najlepšie prepracované javia volebné programy strán #SIEŤ a MOST - HÍD. Menej prepracovaný je volebný program strany KDH, ale hodnotovo a v základných zámeroch je zhodný so stranami #SIEŤ a MOST - HÍD.

- Volebný program strany SNS sa v prevažnej miere obmedzil na prezentáciu hodnôt, ktoré by strana chcela v súdnictve presadiť, ale chýba mu bližšia konkretizácia spôsobu realizácie týchto zámerov.

- Volebný program strany SAS, napriek jej vysokej prepracovanosti, sa javí vo vzťahu k potrebným zmenám v justícii ako kontroverzný, pretože priamo stavia do opozície súdnu a vládnu politickú moc, s výraznými prvkami umožňujúcimi politizáciu súdnictva.

- Volebné programy strán SMER-SD a OĽANO-NOVA sú nehodnotiteľné, pretože neboli zverejnené, resp. volebný program nemali vypracovaný pred hodnotením.

EKONOMIKA, hodnotí INESS - Najlepšie programy v ekonomických oblastiach ako odvody, dane, podpora podnikania a zamestnávania, či konsolidácia verejných financií, majú SaS, po nej SKOK! a Most-Híd. SaS podľa INESS napríklad navrhuje mnoho opatrení na zjednodušenie administratívy daní, ale aj daňového účtovania.

- Najhoršie SMER-SD. "Označenie "program" je silné slovo, program by mal obsahovať nielen ciele, ale najmä kroky k ich dosiahnutiu. Ciele, ktoré si v dokumente stanovuje SMER (vyššia zamestnanosť, vyššie mzdy, stabilné ceny, menšie regionálne rozdiely) nevie žiadna vláda zabezpečiť priamo," píše INESS.

Kúsok lepšie ako SMER sú na tom Tip a Sme rodina. O Tipe INESS píše, že majú málo nápadov. "Značný priestor je venovaný návrhu založenia firmy do 48 hodín. Ten je síce chvályhodný, no z pohľadu podnikateľského prostredia je to skôr drobnosť." Sme rodina tiež nebola nápaditá, čo sa týka ekonomiky: "V poľnohospodárstve by malo nájsť prácu 50-tisíc ľudí, cesta k tomu je ale v programe zahmlená."

Celé hodnotenie je dostupné na stránke inštitútu.

Aktuálne.sk, 1.3.2016

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards