Kaníkov tip (Korzár)

Peter Shutz hodnotil 2.3.2016 vo svojom článku uverejnenom v Korzári možnosti voliča so záverom od INESS. 

Kaníkov tip (Korzár)

Odstúpenie z volieb v priamom prenose a odporučenie, koho voliť (to už ale v nepriamom), je číslo, ktoré sme od Ľudovíta Kaníka už raz videli.

Rozdiel oproti minulosti, ktorá sa písala v r. 2002, je určite v otázke svedomia. Tentoraz totiž jeho rozhodnutie vzdať (beznádejnú) kandidatúru nikto ako "zradu" (a pod.) oceňovať nebude tak ako za kampane, keď s výzvou voliť SDKÚ nesúhlasila určitá (značná?) časť vtedajšej DS, ktorej predsedal a napokon aj Dzurindovi takpovediac na tácke "úspešne" odovzdal.

Odmena, ktorú za to Kaník dostal, sa volala rezort sociálnych vecí a treba povedať, že nesklamal, patril k najreformnejším ministrom najreformnejšej vlády, akú kedy slovenská zem nosila. A nebolo, pravdu povediac, veľmi fér, keď si Radičová (aj Dzurinda) založila budúci imidž na tom, že "opravovala", čo "sociálny netvor" Kaník akože pokazil. No.

Teraz ho odmena nečaká. Aj keby so Sulíkom - odporučil totiž voliť Slobodu a solidaritu - nejakú "pozičnú" dohodu mal, je vysoko nepravdepodobné, že SaS bude v situácii, aby mu akýsi flek prihrala.

Obidvaja to aj popierajú, takže nám zostáva všeobecnejšia otázka - keďže nielen Kaník pôjde v sobotu k urne - či dal svojim straníkom (tým štyrom) dobré odporučenie.

Jedna vec je evidentná. Bez ohľadu na to, čo si myslíme o programe SaS, ktorý je podľa INESS vraj najlepší, či osobe Sulíka, ktorá je - najmiernejšie povedané - nie najlepšia (hahaha), platí, že každý, kto nechce vidieť Fica a Smer v budúcej vláde, nemá nič lepšie, než to hodiť SaS. Pri všetkom dešpekte k Matovičovi a rešpekte k vranám, čo sa mu zlietli na listine, je vysoko pravdepodobné, že preskočí päť percent. (Už nepotrebuje 7 % na koalíciu.) U KDH, Mosta a, samozrejme, Siete, takáto debata ani nie je. Čo sa, práveže, nedá povedať o Sulíkovej strane, u ktorej môže rozhodovať každý jeden hlas. Pričom je zároveň stopercentne isté, že neskončí v koalícii so Smerom.

To, že v NR SR bude päť strán opozície, čiže sedemčlenný parlament, ani náhodou neznamená vládu bez Smeru (Smer+SNS je hodne pravdepodobnejšie), avšak znamená jedinú šancu na ňu. Proti Sulíkovi, samozrejme, existuje veľa argumentov. Ak prekročíme Kočnera (takmer každý má svojho), tak napr. koruna jeho "najlepšieho" programu, odvodový bonus, je po prvé politicky absolútne nepriechodná. A po druhé to nie je nič lepšie než variácia na fikciu tzv. základného príjmu, ktorý - a teraz sa podržte - presadzujú hore-dole po svete krajné ľavice. Iný argument hovorí, že jeho pozícia k utečeneckej kauze je neznesiteľná, je úplne dopletený predsudkami. Pričom skutočnosť, že s ním nesúhlasí v SaS väčšina, ale je ticho a nechá ho hovoriť, ukazuje, že sú stranou jedného muža a nevymykajú sa z klišé, že na SR nemajú strany predsedu, ale predsedovia majú strany. To všetko a ešte veľa iného sú však argumenty druhého a tretieho rádu.Teda vo vzťahu ku Kaníkovmu odporučeniu a riziku, že Fico III by už bolo sústo, ktoré by SR bez vážnej ujmy nepretlačila cez hrdlo.

Peter Shutz
Korzár, 2.3.2016

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards