Vláda stimulmi podporila tvorbu miest. Koľko zaplatila za jedno? (Sme)

Radovan Ďurana sa 2.3.2016 vyjadril pre Sme k efektivite vládnych stimulov

Vláda stimulmi podporila tvorbu miest. Koľko zaplatila za jedno? (Sme)

BRATISLAVA. Súčasná vláda Roberta Fica schválila len tri dni pred parlamentnými voľbami investičné stimuly pre päť firiem za viac ako 43 miliónov eur.

Miesto za 33-tisíc eur
V posledných štyroch rokoch svojho vládnutia schválila vláda firmám finančnú podporu za viac ako pol miliardy eur. Vyplýva to zo zoznamu, ktorý je dostupný na stránke ministerstva hospodárstva. Približne 50 firiem malo vytvoriť približne 15,5 tisíca pracovných miest. Podľa prepočtov denníka SME tak bol priemerný náklad na jedno prisľúbené pracovné miesto takmer 33-tisíc eur.
Ide o celkové náklady na zamestnanca. „Nevieme, či firma minie peniaze za mesiac, či za rok,“ hovorí analytik INESS Radovan Ďurana.

Ak by sme však náklady prepočítali, vyšlo by nám, že pri priemernej mzde za rok 2014, čo je 858 eur, by takto vláda firme úplne zaplatila zamestnanca na dva a štvrť roka.
Alebo sa dá tiež povedať, že ak by štát chcel dotovať jedno pracovné miesto iba na jeden rok, superhrubá mesačná mzda zamestnanca by bola 2700 eur.

Peniaze najmä na menšie investície

Väčšinu stimulov pritom dostali menšie investície, teda také, ktoré nevytvárali tisícku pracovných miest ako Jaguar Land Rover. Ak by sme tento stimul nepočítali, bola by suma za vytvorenie jedného miesta takmer 2500 eur mesačne za jeden rok.

Dve firmy ružomberské Mondi SCP a Samsung dostali dotáciu s tým, že nové miesta nevytvorili, len udržali tie, čo mali.Duslo Šaľa zase dostalo dotáciu vo výške 58 miliónov eur bez toho, aby nejaké miesta vytváralo či zachovávalo.
Z analýzy INESS pritom vyplýva, že v rokoch 2002 až 2012 bol priemerný náklad na jedno pracovné miesto 30-tisíc eur. V tom čase prišli dve veľké investície, automobilky Kia Motors Slovakia a trnavská PSA.
Mesačná dotácia štátu pri ročnej podpore firmy by nasuperhrubú mzdu jedného zamestnanca bola 2500 eur.

Martina Ráabová, Michaela Kušnírová
Sme, 2.3.2016

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards