Milióny na stimuly vláda odklepla. Pochybnosti ani voľby ju netrápia (Aktuálne)

Martin Vlachynský vysvetloval 3.3.2016 pre Aktuálne.sk negatíva investičných stimulov

Milióny na stimuly vláda odklepla. Pochybnosti ani voľby ju netrápia (Aktuálne)

 Ekonóm a občianska aktivistka hovoria, že systém treba zmeniť. O firmách na spracovanie mlieka a vyrábanie identifikačných kariet navyše pretrvávajú pochybnosti. Stimuly dostane päť firiem. Ilustračné foto. Zdroj -pluska.sk Vláda tvrdí, že mandát má až do volieb. O tom, že ho využíva až dokonca, svedčí aj odsúhlasenie investičných stimulov len pár dní pred voľbami. Ušlo sa piatim vyvoleným. Slovensko prisľúbilo podporu v podnikaní v objeme až 43 330 000 eur.

Do kritických okresov nepôjde nič Len jeden z posledných schválených stimulov ide do regiónu východného Slovenska. Vládnu pomoc 1,4 milióna eur dostane syráreň Bel v Michalovciach. Firma Jasplastik, ktorej vláda sľúbila 3,9 mil. eur, bude rozširovať závod pri Nitre.

Podnik na výrobu automobilových súčiastok a komponentov MAR SK dostane stimul vo výške 1,53 milióna eur. Závod má pri Martine.

Inštitút INESS vo svojej štúdii predošlých rokov, kritizoval systém udeľovania dotácií aj preto, že veľká časť z nich nesmerovala do regiónov, ktoré trápi nezamestnanosť najviac.

Najkritickejšie okresy sú Rimavská Sobota, Kežmarok a Rožňava. Miera nezamestnanosti sa tam pohybuje od 21,8 do niečo vyše 27 percent. V Michalovciach je to podľa januárových štatistík ÚPSVaR vyše 14 percent.

Otázniky nad najväčšími stimulmi Dve dotácie zaujali médiá a verejnosť viac ako iné. Premiér ohlásil štátnu pomoc 18 miliónov eur firme RKN Global Europe pompézne v Banskej Bystrici. Spolupracovať má s Ukrajincami, ktorí sú v USA podozriví z korupcie.

Denník SME informoval, že s výrobou identifikačných kariet majú len málo skúseností a žiadny patent. "Časť médií a opozície spochybňuje všetko, čo je spojené s vládou a sú pripravené aj znemožniť takúto investíciu len aby to poškodilo vláde SR," reagoval Fico na správy o RKN Global v ONLINE rozhovore s čitateľmi Aktuálne.sk.

Podľa Vazila Hudáka bude musieť RKN prejsť na Slovensku bezpečnostnou previerkou predtým, ako im štát vyplatí peniaze.

Každý má podľa neho rovnakú šancu uchádzať sa o stimuly. "Nesúhlasím s tým, že ide o spoločnosti bez histórie," dodal. To, že sú na trhu len krátko podľa Hudáka, neznamená, že sa vo svojom odvetví nevyznajú.

V pondelok si premiér Fico a minister pôdohospodárstva Ľubomír Jahnátek pripili na dotáciu 18 miliónov s predstaviteľmi firmy Midia Agro. Tá má zamestnať pri Nitre vyše 300 ľudí a trúfa si spracovať toľko mlieka, čo dobre etablované Rajo.

Midia Agro tiež podľa SME chýbajú skúsenosti v oblasti, na ktorú pýta štedré štátne dotácie. Vznikla len vlani v lete, má troch spoločníkov a doteraz nemá ani web stránku.

Celkovo má podľa Fica päť podporených firiem preinvestovať u nás okolo 200 miliónov eur.

Mali by to zmeniť, ide o kampaň Zuzana Wienk z Aliancie Fair Play hovorí, že takéto udeľovanie dotácií nie je v poriadku. "Je to súčasť predvolebnej kampane. Podľa môjho názoru ide o jasné využívanie toho, že vláda má takýmto spôsobom delimitovaný priestor prístupu k médiám. Môže tak propagovať svojich kandidátov v oveľa väčšej miere, ako ich konkurenti," hovorí.

Opozícia, ale aj odborné organizácie ako napríklad Podnikateľská aliancia Slovenska (PAS) hovoria, že podnikateľské prostredie na Slovensku sa zhoršuje.

"Napriek tomu, že ekonomika je relatívne stabilizovaná a má dobré rastové vyhliadky, podnikatelia v prieskumoch Podnikateľskej aliancie Slovenska boli skôr pesimistickí, čo sa týka stavu podnikateľského prostredia," povedal jej predseda Róbert Kičina v roku 2014.

Volajú po zmene systému "Vo vyspelých krajinách, nielen na Slovensku, sa stimulmi zneužívajú funkcie na predvolebnú kampaň. Mnohé krajiny uvažujú o tom, aby sa zaviedol zákaz takéhoto podpisovania zmlúv, vypisovania dôležitých tendrov a otvárania veľkých projektov na poslednú chvíľu," dodáva Wienk.

Analytik INESS Martin Vlachynský hovorí, že teoreticky je možné, aby proces posúdenia investičného stimulu pripadol práve na toto citlivé obdobie. "Pravdu vedia len zúčastnení. Je to však ďalšia ukážka toho, že investičné stimuly sa nemôžu zbaviť nálepky politického rozhodovania," povedal pre Aktuálne.sk.

Investičné stimuly podľa neho len prerozdeľujú zdroje z ekonomiky smerom k vybraným víťazom, nepredstavujú systematické opatrenie na pomoc podnikaniu na Slovensku. "Práve naopak, zdroje "zadarmo" pre konkurenta môžu často poškodiť zvyšok podnikateľov, napríklad keď nový konkurent vykúpi 1/4 ročnej výroby mlieka na Slovensku a ostatné mliekarne sa mu na to cez dane ešte poskladajú," dodal na záver.

Aktuálne.sk, 3.3.2016

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards