Štvorkoalícia sa dohodla (Pravda)

 Radovan Ďurana vysvetloval 16.3.2016 pre Pravdu vývoj daňovej politiky v Západnej Európe

Štvorkoalícia sa dohodla (Pravda)

Najbližšie štyri roky by mala vládnuť štvorkoalícia Smer, SNS, Most-Híd a Sieť. Strany sa včera dohodli na opatreniach, ktoré by chceli v rokoch 2016 až 2020 uskutočniť. Mali by sa znižovať dane pre podnikateľov, odvody živnostníkom, rásť budú penzie či platy v školstve, vo verejnej správe, ale aj v súkromnom sektore, kde pôjde hore minimálna mzda. Od Nového roka klesnú dane pre firmy z 22 na 21 percent.

Od roku 2018 sa rušia aj daňové licencie pre obchodné firmy. Koaličné strany chcú v najbližších štyroch rokoch vytvoriť viac ako 100-tisíc pracovných miest, pričom už v tomto roku by sa prvýkrát od krízy mala znížiť nezamestnanosť pod 10-percentnú hranicu. Podporiť by sa mali viac chudobné regióny cez urýchlenú výstavbu ciest či podporu podnikateľov aj prichádzajúcich nových investorov. Tieto a desiatky ďalších opatrení na zlepšenie podmienok zamestnancov a zamestnávateľov sa stali súčasťou programových priorít novej vlády do roku 2020. Súčasťou priorít sú aj otázky boja proti korupcii.

Koalícia chce do štyroch rokov znížiť defi cit verejných financií na nulu. Pôvodne mala vláda dosiahnuť vyrovnaný rozpočet do roku 2018. Aj napriek rozsiahlej podpore podnikateľského prostredia Smer presadil vyššie vianočné dôchodky a zvyšovanie minimálnej mzdy. Na železnice by sa mali vrátiť štátne IC vlaky.

Pred druhým kolom rokovaní líder strany Most-Híd Béla Bugár povedal, že presadil u Roberta Fica 90 percent z programu jeho strany. Po maratóne rokovaní došlo napokon k dohode. „Je tu seriózny záujem štyroch subjektov pokračovať v ďalších rozhovoroch a pristúpiť tak k vytvoreniu stabilnej vlády a väčšiny v parlamente. Náš postup je štandardný a demokratický a odmietam akékoľvek spôsoby strašenia, ohovárania a až podnecovania k určitým prejavom nespokojnosti až nenávisti voči tomu, čo robíme,“ zdôraznil včera dosluhujúci premiér Robert Fico.

Štvorkoalícia sa dohodla

Premiér Fico dostal do piatka 18. marca poverenie od prezidenta ako víťaz parlamentných volieb na zostavenie novej vlády.

Kontrolné právomoci v zdravotníctve dostane opozícia, aby sa zvýšila transparentnosť nákupov v zdravotníctve. Koalícia tiež počíta s obmedzením zisku zdravotných poisťovní, či so skrátením čakacích lehôt pre pacientov.

Ciele, ktoré si štvorkoalícia stanovila, by sa z hľadiska štátneho rozpočtu mohli dať utiahnuť len pri kompenzačných opatreniach, inak bude rásť dlh. Opatrenia, ktoré zaťažia štátnu kasu, by rádovo mohli stáť asi pol miliardy eur ročne. Pokles daní z príjmov právnických osôb z 22 na 21 percent by vyšiel asi na 100 mil. eur ročne a rovno aj zrušenie daňových licencií pre firmy, ku ktorému má dôjsť až od roku 2018. IC vlaky robili ročnú stratu asi 3 milióny eur, a tak ich obnovenie nebude až také náročné. Sľúbená vyššia valorizácia starobných dôchodkov a 13. dôchodok sú však opatrenia, ktoré môžu vyjsť až na 300 mil. eur ročne. Záleží na tom, ako sa nové pravidlá nastavia. Pri 13. penzii Smer pred voľbami zvažoval 3-násobne vyššie 13. dôchodky ako sú v súčasnosti vianočné dôchodky. Na vianočné penzie vlani išlo 97 mil. eur. Niekoľko miliónov eur bude štát stáť aj plánované zvýšenie stropu na 40-percentné paušálne výdavky pre živnostníkov, strop je teraz na úrovni 420 eur mesačne. Milióny eur pôjdu aj na znižovanie nezamestnanosti v zaostalejších regiónoch. Koalícia počíta aj s vytvorením národného leteckého dopravcu, so stabilnými cenami energií, či zákonom privatizácie strategických podnikov.

Financovanie priorít by štát mohol utiahnuť. Vyrovnaný rozpočet sa mal pôvodne dosiahnuť v roku 2018 a včera premiér Fico spomenul nový plán do roku 2020. Vlani defi -cit rozpočtu dosiahol 2,5 percenta výkonu ekonomiky a na nulový defi cit treba nájsť asi 1,2 miliardy eur. Tieto peniaze majú zároveň najbližšie tri roky prísť z lepšieho výberu daní. Ak sa dá viac na priority a zároveň sa mierne oddiali plán na vyrovnaný rozpočet, stále bude treba získať ďalšie zdroje, aby bol defi cit nulový a nerástol tak štátny dlh. Potrebné zdroje aj bez rastu daní môžu priniesť opatrenia v oblasti boja so schránkovými firmami, s daňovými únikmi a korupciou. Inštitút finančnej politiky pri rezorte financií spolu so širokou odbornou obcou pripravili veľkú reformu sprísnenia kontroly tendrov v krajine, vďaka ktorej sa môže ročne vraj ušetriť štvrť až pol miliardy eur.

Štvorkoalícia si stanovila za prioritu aj výstavbu rýchlostných ciest R2 (od Trenčína južne do Košíc), R3 (od Trstenej až po juh do Šiah) a R4 (od Duklianskeho priesmyku južne po Milhosť), na ktoré nie sú zatiaľ peniaze. Ide v tomto prípade o stámilióny eur. Eurofondy nateraz do roku 2020 stačia už len na dokončenie diaľnice D1, kysuckej D3 a obchvatov Prešova, Košíc, Čadce a Bánoviec nad Bebravou. Ostatné cesty vrátane takých nevyhnutných úsekov ako je časť D1 z Turian do Hubovej, obchvat Zvolena ale aj R2z Banskej Bystrice do Ružomberka, sa musia stavať buď zo štátneho rozpočtu, alebo cez verejno-súkromné PPP projekty na úkor budúceho dlhu krajiny.

Dôležité pre 1,5 milióna sporiteľov v II. pilieri je, že medzi priority sa dostala možnosť programového výberu peňazí z II. piliera, kde majú ľudia nasporených 6,4 miliardy eur. Smer sa tomu dlho bránil s tým, že rizikom tohto riešenia je, že ľudia by peniaze minuli na spotrebu a v starobe by sa o nich musel opäť starať len štát. Problém však je, že súkromné penzie sú nízke pre vysoké marže poisťovní. Dôležité bude, v akej miere sa výber umožní a na čo ľudia peniaze budú môcť využiť.

Strana SNS ústami jej lídra Andreja Danka už pred voľbami predstavila rozsiahly program na podporu podnikateľov. V predvolebnom programe uvádzali, že je potrebné osobitné zdanenie monopolov, bánk a telekomunikačných spoločností, zníženie dane z príjmov fyzických a právnických osôb či zrušenie daňových licencií. Všetko im nakoniec prešlo. Navrhovali tiež zníženie DPH pre všetky služby v cestovnom ruchu, osobitne v kúpeľníctve, a na slovenské potravinárske výrobky z dvora na 10 percent. Chceli v novej vláde takisto presadiť zrušenie odvodovej povinnosti pri brigádnických činnostiach či dohodách o vykonaní práce a zaviesť paušálnu daň pre živnostníkov, čo sa im nakoniec aj podarilo presadiť. „SNS svojich voličov pri presadzovaní programového vyhlásenia vlády nezradila. Takmer neexistuje bod, ktorý by sa nám nepodarilo presadiť. Podarilo sa nám presadiť znižovanie daní pre firmy, ale aj zvýšenie limitov paušálnych výdavkov. Presadili sme lepšie podmienky pre kúpeľníctvo, lepšie investičné stimuly na ich rozvoj,“ povedal včera Danko.

Sociálne dávky by mali byť adresnejšie, na čom sa zhodli lídri všetkých strán. Strana Sieť prišla s viacerými návrhmi na zníženie zaťaženia práce, a to cez zníženie odvodov zamestnávateľov na zamestnanca a živnostníka. Sieť trvala na protikorupčnom a protischránkovom programe.

„Na každú zmenu v podmienkach podnikania najcitlivejšie reaguje malá firma, osobitne živnostníci. Ak títo sú neustále zaťažovaní administratívnymi zmenami, nemajú dosť času, aby sa sústredili na svoju činnosť, aby sa vo svojej profesii rozvíjali a vzdelávali. Na úkor administratívy potom máme pokles kvality vo výrobe a službách. Prvoradé je pre nich zníženie administratívy a nastavenie pravidiel, ktoré sa nebudú každý rok meniť,“ poznamenal ekonóm spoločnosti Finlord Boris Tomčiak. „Na nevyhnutnosť znižovania korporátnej dane poukazuje aj fakt, že ju máme najvyššiu spomedzi všetkých postkomunistických krajín, čím v posledných rokoch významne utrpela naša konkurencieschopnosť. Dokonca aj sociálnodemokratické krajiny ako Dánsko, Švédsko, Fínsko či Veľká Británia už majú, alebo v blízkej budúcnosti budú mať, nižšie dane pre firmy ako Slovensko,“ dodal analytik INESS Richard Ďurana.

Líder Smeru Fico včera povedal, že strany sa dohodli aj na zavedení hmotnej zodpovednosti osôb pri nakladaní s verejnými zdrojmi. Za to sa zasadzujú aj viacerí ekonómovia. Problémom nielen slovenskej verejnej správy je totiž nedostatok dobrých manažérov. „Keď riaditeľ nemocnice povolí predraženú zákazku, tak si neuvedomí, že tým spôsobí vyššie výdaje štátu, čo sa v konečnom dôsledku môže prejaviť na nižších platoch pre zdravotnícky personál. On vidí len svoj krátkodobý prospech. V súkromnej firme, kde sa hľadí na každú korunu, by neefektívny manažér dlho nevydržal. Verím, že vláda naplní to, čo sľubuje, a takýmto prípadom sa vďaka hmotnej zodpovednosti bude predchádzať, „ reaguje ekonóm Tomčiak.

Strany presadzujú aj sprísnenie podmienok pri poskytovaní sociálnych dávok pre osoby odmietajúce pracovať. Analytici navrhujú, aby sa zohľadňovali aj iné veci. Už aj teraz je nutné si dávky sčasti odpracovať. Ide o podmienenie dávok v hmotnej núdzi zapojením nezamestnaných do verejnoprospešných prác 32 hodín mesačne.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

***

Návrh vybratých programových priorít vlády na roky 2016 - 2020

Protikorupčný program ! Prijatie účinného protischránkového zákona vzťahujúceho sa na všetky verejné zdroje ! Začlenenie iniciatívy „Rule of Law“ do Programového vyhlásenia vlády SR ! Dôsledné uplatňovanie princípov otvoreného vládnutia ! Úsilie presadiť ústavný zákon o preukazovaní pôvodu majetku s cieľom jeho reálnej účinnosti ! Vytvorenie podmienok na zavedenie osobnej hmotnej zodpovednosti osôb nakladajúcich s verejnými zdrojmi ! Zákonná úprava zákazu poskytovania a prijímania neetických výhod ! Zdokonalenie a rozšírenie systému povinného zverejňovania zmlúv ! Zavedenie protikorupčnej doložky pri návrhoch zákonov ! Posilnenie ochrany verejného záujmu v záväzkovo-právnych vzťahoch ! Profesionalizácia štátnej správy a vymedzenie politických nominácií

Dane a odvody ! Zníženie dane z príjmov právnických osôb na 21 percent a každoročné prehodnocovanie ďalšieho znižovania ! Dosiahnutie vyrovnaného rozpočtu do roku 2020 a dodržiavanie rozpočtovej disciplíny ! Zrušenie daňových licencií k 1. januáru 2018 ! Zvýšenie limitov na uplatňovanie paušálnych výdavkov pre živnostníkov ! Pokračovanie v uplatňovaní osobitných odvodov a daní v regulovaných odvetviach, možnosť ich rozšírenia na ďalšie odvetvia ! Prehodnotenie daňovej a účtovnej legislatívy s cieľom podpory investícií ! Znižovanie administratívnej záťaže pri podnikaní (napr. zrušenie povinnej zdravotnej služby)

Sociálne veci a práca ! Podporou hospodárskeho rastu vytvoriť ďalších 100-tisíc pracovných miest a znížiť nezamestnanosť pod 10 percent. ! Dôsledné uplatňovanie sociálneho dialógu ! Primerané zvyšovanie minimálnej mzdy, uplatňovanie pravidiel kolektívneho vyjdenávania pri mzdových požiadavkách ! Adresné sociálne opatrenia ! Úprava valorizácie dôchodkov pri zachovaní dlhodobej udržateľnosti verejných financií ! Zvýšenie vianočných príspevkov pre dôchodcov s dôrazom na starodôchodcov ! Flexibilita pri poberaní príspevkov pri rodičovskej starostlivosti ! Možnosť programového výberu v II. dôchodkovom pilieri ! Sprísnenie podmienok pri poskytovaní sociálnych dávok pre osoby odmietajúce pracovať ! Podpora práce v sociálne zaostalých komunitách ! Zavedenie účinného inštitútu osobného bankrotu, boj s úžerou ! Dôsledné využívanie regulačného rámca na stabilitu cien energií" SNS svojich voličov pri presadzovaní programového vyhlásenia vlády nezradila. Takmer neexistuje bod, ktorý by sa nám nepodarilo presadiť. Andrej Danko predseda SNS

Lenka Buchláková
Pravda, 16.3.2016

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards