Nominant Siete na ministra dopravy je expert na energetiku (Sita)

Radovan Ďurana sa  22.3.2016 vyjadril pre SITU k funkcií ministra a požiadavkám na jeho vedomosti. 

Nominant Siete na ministra dopravy je expert na energetiku (Sita)

Nominant strany Sieť na post ministra dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Roman Brecely je expertom na energetiku. Napríklad, v roku 2013 pôsobil ako člen predstavenstva v Jadrovej energetickej spoločnosti Slovenska, a.s. (JESS). Ide o spoločný podnik slovenskej Jadrovej a vyraďovacej spoločnosti, a.s. (JAVYS) s podielom 51 % a českej energetickej skupiny ČEZ vlastniacej 49 % akcií. Brecely zastával viaceré manažérske pozície v nadnárodných spoločnostiach v priemysle a energetike na Slovensku a v Českej republike. V súčasnosti je živnostník, má konzultačnú firmu B-consulting v obci Zálesie v okrese Senec. V nedávnych parlamentných voľbách kandidoval za Sieť z 27. miesta a nebol zvolený.

Vo svojom programe sa SaS doprave nevenovala

\"O pánovi Romanovi Brecelym viem len to, že sa odborne venoval energetike. Hodnotiť ho začneme po prvých krokoch, ktoré na poste ministra dopravy vykoná,\" informoval v pondelok agentúru SITA novozvolený poslanec a tímlíder opozičnej strany Sloboda a Solidarita (SaS) pre dopravu Miroslav Ivan. Za prekvapenie označil, že Sieť bude riadiť práve ministerstvo dopravy, keďže vo svojom programe sa tejto oblasti nevenovala.

"A po zverejnení priorít, v ktorých sú v podstate uvedené ciele strán Most-Híd a SNS, sa tomuto kroku čudujem dvojnásobne. Navyše, pred novým ministrom stojí rozhodnutie o PPP projekte na obchvat Bratislavy, ktorý má celkovo stáť takmer 2 mld. eur a čaká na podpis ministra. Je to záväzok na tridsať rokov a preto budeme veľmi pozorne sledovať, ako sa k tomu nový minister postaví. Či si ten projekt, zmluvu a analýzy k nemu pred podpisom podrobne preštuduje, alebo to podpíše  bez nich," uviedol Ivan.

Na základe toho, ako sa k tomuto zmluvnému vzťahu nový minister postaví, bude podľa zástupcu liberálov vidieť, či sa prejaví ako zodpovedný manažér, alebo sa z neho stane len úradník v rukách Smeru, ktorý "bude mať na ministerstve svojho štátneho tajomníka z minulého obdobia Viktora Stromčeka," dodal Ivan. Stromček je štátnym tajomníkom na ministerstve dopravy aj pri dosluhujúcom ministrovi Jánovi Počiatkovi (Smer-SD).

Rozvoj regiónov je jednou z kľúčových tém strany

Riaditeľ Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy Ineko Peter Goliaš považuje za dôležité vedieť, aké má budúci minister dopravy zámery a treba ho podľa nich hodnotiť. "Rezort by mal viesť človek, ktorý s ním má skúsenosti a na funkciu sa predtým pripravoval. Inak sa môže pridlho zaúčať a zmeškať čas na potrebné reformy, ktoré je najlepšie presadzovať od začiatku volebného obdobia," uviedol pre agentúru SITA Goliaš.

"Minister nemôže byť odborník na všetko, ale výhodou by bol minister, ktorý umožní pôsobenie trhových mechanizmov v tomto silno regulovanom sektore," poznamenal riaditeľ Inštitútu ekonomických a sociálnych analýz INESS Radovan Ďurana s tým, že ministerstvo dopravy má veľmi široký záber. Inštitút pre dopravu a hospodárstvo (IDH) si chce počkať na výsledky práce ministerstva dopravy pod vedením nového ministra. "Osobne pána Brecelyho nepoznáme a v oblasti dopravy sme sa s ním nikdy nestretli," informoval predseda správnej rady inštitútu Ondrej Matej s tým, že personálne otázky ani rozdelenie ministerstiev vo vládnej koalícii nekomentujú.

Predseda Siete Radoslav Procházka v pondelok zdôvodnil rozhodnutie prevziať ministerstvo dopravy tým, že rozvoj regiónov je jednou z kľúčových tém strany. Brecely nomináciu prijal, lebo je to podľa neho odborná a manažérska pozícia, pričom vo svojej kariére absolvoval množstvo manažérskych postov, a tak to bude aplikovať aj na ministerstve dopravy.

SITA
Webnoviny, 22.3.2015

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards