Peter Belinský: Nesiem svoj diel zodpovednosti (Žilinský večerník)

Žilinský večerník uverejnil dňa 15.3.2016 rozhovor s Petrom Belinským, podpredsedom KDH, ktorý uvádza INESS, ako mienkotvornú organizáciu v ekonomickej oblasti. 

Peter Belinský: Nesiem svoj diel zodpovednosti (Žilinský večerník)

Žilinčan Peter Belinský deň po neúspešných voľbách odstúpil z postu podpredsedu KDH. Zatiaľ je jediným politikom kresťanských demokratov, ktorý tak urobil. Zo strany však neodchádza. Hovorí, že chce naštartovať obrodný proces hnutia. Jeho cieľom je návrat KDH do parlamentu.

Michal Filek Snímky archív PB Ako by ste nazvali volebný výsledok KDH? Je to pre KDH obrovský neúspech. Od roku 1990, kedy KDH vzniklo, sme boli vždy súčasťou parlamentu. Teraz jednoducho nie sme. Preto som sa ja ako podpredseda rozhodol abdikovať na túto funkciu. Lebo ako jeden z 13 členov predsedníctva cítim svoj diel zodpovednosti a podľa mňa ten, kto koná štandardne, hodnotovo, si musí priznať svoju čiastku. Jediné reálne vyvodenie zodpovednosti je vzdanie sa svojho mandátu, ale okamžite.

Zatiaľ ste stále jediný, ktorý sa tak zachoval. Prečo? Všetci členovia predsedníctva sme sa dohodli, že sa vzdáme mandátov. Na tlačovke to však potom bolo zle odkomunikované. Členovia predsedníctva na nej ponúkli svoje funkcie. Ja som to cítil inak a vzdal som sa funkcie.

Ponúknutie by bolo, ako keby som alibisticky očakával, že niekto iný za mňa vyvodí zodpovednosť. Ale zodpovednosť buď cítim, alebo necítim. Akt vzdania sa je aktom osobnej sebareflexie. Myslím si, že viacerí uvažovali rovnako ako ja, len to zle odkomunikovali.

Krajskí predsedovia dokonca vyzvali predsedu Jána Figeľa na odstúpenie.

Bolo to tak. Ja si ale myslím, že diel zodpovednosti za neúspech je na všetkých. Čiže obviňovať z toho len predsedu je neférové. Rovnako sa aj tváriť, že krajskí lídri nenesú zodpovednosť. Ja si myslím, že je potrebné, aby aj krajskí lídri vyhodnotili výsledky. Predpokladám, že všetkým ide o to, aby sa KDH znovu vrátilo do parlamentu. Práve tým, že prevezmem na seba zodpovednosť, pomôžem strane v prechodnom období vytvoriť prostredie na vnútornú diskusiu. To je podľa mňa politicky korektné a štandardné.

Nekorektné je zvaľovať vinu iba na jedného človeka.

V čom je váš osobný diel zodpovednosti? Môj diel zodpovednosti je v tom, že som nedokázal zabrániť škodlivým trendom v KDH a že som sa nedokázal dostatočne vymedziť aj voči trendom a spôsobu komunikácie. Nedokázal som zabrániť ani niektorým personálnym nomináciám. Toto je môj diel zodpovednosti.

Váš osobný volebný výsledok je veľmi slušný. Takže ľudia vám osobne dali podporu.

Treba to vnímať v troch rovinách. Ja som sa viac snažil komunikovať otázky strany, nie osobné veci. Nezúčastnil som sa žiadnej krúžkovacej kampane, ktorá bola v KDH tentokrát silná. Skôr som sa snažil potiahnuť aj nových ľudí, napríklad pána Maslaňáka, ktorý bol úspešnejší v Žilinskom kraji ako Marián Faktor, ktorý bol líder. Získal veľmi slušný výsledok, na úrovni zvolených poslancov z iných strán. Snažil som sa ho potiahnuť, aby bolo jasné, že v KDH sú aj iní ľudia a on je úspešný starosta. Ďalšia vec je, že som chodil za stranu komunikovať s rôznymi profesnými zväzmi.

Potrebné je vnímať aj to, že v strane sa investovalo do iných vecí oveľa viacej ako do podpredsedu Petra Belinského. Niektorí ľudia investovali do vlastnej kampane obrovské prostriedky, ale keby sme sa ekonomicky pozreli na náklady na jeden hlas, tak musí byť jasné, že som bol úspešný. Peniaze v politike sú dôležité, ale nie sú všetko.

V krúžkovaní ste predbehli aj primátora Igora Chomu, ktorého strana SMER získala nepomerne viac hlasov ako KDH. Čo to môže naznačovať? Ukazuje sa, že parlamentné voľby sú úplne iné voľby ako komunálne. Môže to niečo naznačovať, ale nie je to nič kľúčové. V parlamentných voľbách volia ľudia lídra, program a komunikáciu. Preferenčné krúžky sú dôležité, ale nie sú rozhodujúce. Veľký význam majú asi len v OĽaNO, lebo tam sú všetci postavení na krúžkoch.

Ako vidíte svoje ďalšie pôsobenie v KDH? Ja som v KDH 25 rokov a celkom viem načítať to, čo je pre KDH podstatné. Ukázalo sa, že to večné prepájanie katolíckej cirkvi a KDH nefunguje tak, ako by niekto čakal. Myslím si však, že kresťanské cirkvi by mali pomenovať, čo sú ich dlhodobé priority a v ktorých politických stranách je s nimi najväčší prienik. Ja si myslím, že je to fér. Tak ako organizácie INESS, INEKO a ďalšie povedia, akú majú predstavu o riadení ekonomiky a aj to, ktoré strany ich predstavu spĺňajú. Problémom kresťanských cirkví je, že mlčia a stráca sa ich vplyv. Oni musia byť elitou a pomenovať, v ktorých stranách majú najväčší prienik hodnôt. Poznám pomery v KDH. Zamestnávam ľudí, stretávam sa s nimi a nikdy som nebol plateným funkcionárom, preto nie som odkázaný na to, aby ma druhí riadili.

Konám vždy slobodne a toto sú veci, ktoré viem doniesť do KDH. To je aj časť odpovedí na to, prečo je KDH neúspešná. Ja sa budem snažiť do takej miery, do akej dostanem mandát. Ja si ho nevynucujem. Vzdal som sa funkcie podpredsedu a vyhlasujem, že v najbližších voľbách nebudem kandidovať na predsedu hnutia.

Nie je to škoda? Ľudia potrebujú mať v politike autentických nositeľov myšlienok.

Lídrami nie sú len tí, ktorí sú na čele kandidátok. Sú to aj ľudia, ktorí prichádzajú s témami a stoja si za svojimi rozhodnutiami. Nemôžu lavírovať podľa toho, odkiaľ fúka vietor. Som presvedčený, že KDH svojou politickou skúsenosťou a ľudským potenciálom patrí do parlamentu. Dnes sa ukazuje, že skúsení politici majú svoje miesto, lebo štát potrebuje v ťažkých dobách niekoho, kto nás prevedie cez problémy. To je migračná kríza, neútešná situácia na Ukrajine. My viacej riešime migrantov ako Ukrajinu, ale tá je oveľa väčší problém. Ak nezačneme komunikovať s Ruskom, tak ho vytláčame.

Chýba mi komunikácia Slovensko - Ukrajina - Rusko.

Ako vnímate situáciu v parlamente? Je to komplikovaná situácia a obávam sa, že ak nedôjde ku koalično-opozičnej dohode, ak dve najsilnejšie strany nezadeklarujú nejaký spôsob spolupráce, či už koaličnej alebo koalično-opozičnej, tak Slovensko čakajú predčasné voľby.

Takže sa nepodarí zostaviť vládu? Stabilnú vládu sa podarí zostaviť len po dohode SaS so SMER-om.

Je niečo také vôbec možné? Neviem. Ale prešlo tým Rakúsko aj Nemecko a zastabilizovalo to vzťahy v spoločnosti. Treba brať do úvahy mandáty. Ľudia sa rozhodli a treba to akceptovať. Bez dohody SMER-u a SaS tu stabilita nebude.

Čo by mala dohoda obsahovať? Priority. Musí ísť o štátny záujem. Je štátny záujem, aby Slovensko zvládlo predsedníctvo v EK? Myslím, že je. Je štátnym záujmom, aby Slovensko zvládlo migračnú krízu? Je. Je štátnym záujmom zachovať na Slovensku určitú mieru zamestnanosti a sociálneho dialógu, aby tu neboli nepokoje? Určite je. Na verejnom a transparentnom zadefinovaní štátneho záujmu neprerobia politici, ktorí sa k nemu verejne prihlásia. Lebo v tú ranu prestanú byť špekulácie kto za kým stojí, lebo štátny záujem je vyšší ako politický záujem. V KDH sme hovorievali, že to, čo je dobré pre Slovensko, je určite dobré pre KDH. Takýto kľúč by som odporučil aj lídrom strán. Generátorom takejto diskusie by mal byť prezident. Keď vidí, že sa nedokáže jednoznačne vykryštalizovať situácia ani na jednej strane, mal by urobiť okrúhly stôl. Tam by mohli spolu s lídrami strán štátny záujem zadefinovať.

Myslíte si, že takto niekto uvažuje? Nie. To je ale práve tá politická skúsenosť. KDH by takýto typ diskusie do parlamentu určite donieslo. Keby som bol poslanec, určite by som takýto typ komunikácie podporoval.

Aký vplyv bude mať tento výpadok na KDH? Ak urobíme vnútornú sebareflexiu a diskusiu, tak to KDH môže pomôcť. Ak sa nanovo reštartujeme a budeme prichádzať s témami, ktoré sú pre ľudí dôležité a budeme ich vedieť tak komunikovať, aby sme boli uveriteľní. Mali sme dobrý program, kvalitných ľudí na kandidátke, ale zlyhali sme v komunikácii. Na celej čiare.

Je záujem tento obrodný proces naštartovať? Určite. Preto zostávam v KDH a budem sa snažiť otvoriť diskusiu, aby sme hľadali východiská.

Michal Filek
Žilinský večerník, 15.3.2016

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards