Štátu pošle každý Slovák 5660 eur. Pozrite sa, ako štát tieto peniaze využije (Sme)

Sme uverejnil 29.3.2016 článok o Cene štátu 2016, projekt realizovaný INESS, s komentárom Radovana Ďurana o oblasti dôchodkového systému. 

Štátu pošle každý Slovák 5660 eur. Pozrite sa, ako štát tieto peniaze využije (Sme)

Vyplýva to zo špeciálneho bločku (takzvaný účet za služby štátu), ktorý každému občanovi vystavil inštitút INESS v spolupráci so SME.

Ročne jeden človek na Slovensku zaplatí štátu na daniach o odvodoch v priemere 5657 eur. Najväčšia časť z týchto peňazí putuje na dôchodky. Na jedného človeka vychádza príspevok na dôchodky v prepočte 996 eur.
Vyplýva to zo špeciálneho bločku (takzvaný účet za služby štátu), ktorý každému občanovi vystavil inštitút INESS v spolupráci so SME.

Výdavky na penzie rok od roka rastú
Na prvý pohľad sa môže zdať, že je na dôchodky dávame veľa, no počet dôchodcov každý rok výrazne stúpa. Spolu s ním rastú aj výdavky na penzie.

Oproti vlaňajšku vzrástol počet seniorov podľa analytika INESS Radovana Ďuranu o 15-tisíc. Viac na dôchodky štát musí dávať aj preto, že sa zvyšuje aj výška priemernej penzie. V porovnaní s minulým rokom to je približne o 11 eur.
Každý človek tak prispeje zo svojich daní a odvodov tento rok o 60 eur viac ako vlani. Rok predtým to bol nárast o 51 eur. Už na týchto číslach tak vidno, že tempo rastu výdavkov na penzie sa každý rok zvyšuje, čím sa potvrdzujú upozornenie odborníkov, že práve demografický vývin nám v budúcnosti môže spôsobiť najväčšie finančné problémy.

„Aj z tohto dôvodu je potrebné, aby politici v diskusii o valorizácii dôchodkov brali do úvahy aj jej významný vplyv na výdavky na dôchodky,“ hovorí Ďurana. Dodáva, že sú potrebné ďalšie opatrenia, ktoré by rast nákladov na penzie spomalili.
Už dnes totiž vláda nie je schopná zafinancovať živobytie seniorov len z peňazí, ktoré do sociálnej poisťovne odvedú pracujúci ľudia. Na penzie si musí požičiavať takmer miliardu eur ročne. Preto sú potrebné reformy.

Podľa odborníkov by totiž musela vláda bez nich pristúpiť napríklad k znižovaniu dôchodkov či naopak k zvyšovaniu daní. Problém a demografiou nedávno prvýkrát priznal staronový minister práce Ján Richter. „Som presvedčený, že o 20 rokov bude nevyhnutné, aby si každý jeden človek hľadal popri štátnej penzii aj dobrovoľné pripoistenie. Napríklad životnú poistku,“ povedal začiatkom roka Richter.

Za Jaguar si priplatíme
Z bločku zostaveného INESS vyplýva, že že každý občan - od dieťaťa po dôchodcu - zaplatí tento rok štátu 5657 eur. Teda približne o 400 eur viac ako minulý rok.
Viac ako minulý rok vláda z našich peňazí vyčlenila na takzvanú rezervu. Každý človek na ňu prispeje 130 eur. Minulý rok to bolo o 25 menej.

Suma, ktorú človek tento rok navyše zaplatí do rezervy vlády, je pritom takmer rovnaká ako suma, ktorá podľa bločka putuje na podporu bývania, rozvoj regiónov či na informatizáciu, teda na to, aby štátne orgány medzi sebou začali poriadne komunikovať. Za nárastom rezervy môžeme podľa odborníkov hľadať príchod automobilky Janguar Land Rover, ktorý sa každou novou informáciou predražuje.
Doteraz známe výdavky Slovenska s príchodom britskej automobilky dosahujú zhruba 500 miliónov eur.
Peniaze do rezervy pritom strana Smer-SD do rozpočtu pretlačila na poslednú chvíľu cez pozmeňujúci návrh pri schvaľovaní zákona v parlamente.

Peniaze navyše sa v tom čase neopierali o žiadnu analýzu nezávislých odborníkov. Je to viac, ako rátali oficiálne daňové prognózy, ktoré ako realistické zhodnotili odborníci z Národnej banky, Štatistického úradu či bankoví analytici. Pri tvorení rozpočtu pritom vláda vždy vychádza z týchto analýz odborníkov.

Zmeny metodiky
Tohtoročný bloček je trochu iný ako tie minulé. INESS totiž pozmenil metodiku, aby spresnil kam peniaze mieria.
Napríklad do položky podpora rodiny pridal výdavky na ohrozené deti a sociálne služby. Preto je výdavok na jedného občana tento rok 212 eur. Aj by sme však šli podľa starej metodiky, videli by sme, že štát na podporu rodín dáva toľko, čo vlani, približne 168 eur.
Viac minie na cesty aj železnice či na činnosť mestských úradov.

Výdavky na podporu životného prostredia zase z bločku vypadlo, ocitlo sa v kolonke iné. Podľa Duranu preto, že na neho bolo vyčlenená príliš nízka suma. Môže za to fakt, že vlani ešte životné prostredie dočerpávalo eurofondy.

Michaela Kušnírová
Sme, 29.3.2016

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards