Pravica cez Smer pretlačí iba koniec daňových licencií, tvrdia odborníci (Aktuality.sk)

Radovan Ďurana sa 15.3.2016 vyjadril k očakavaným výsledkom rokovaní medzi Smerom a pravicovými stranami pre Aktuality.

Pravica cez Smer pretlačí iba koniec daňových licencií, tvrdia odborníci (Aktuality.sk)

SNS, Sieť a Most-Híd chcú v prípade vstupu do vlády presadzovať pravicové riešenia v oblasti ekonomiky. Smer ako ľavicová strana ale zrejme bude väčšinu návrhov blokovať.
Pravdepodobná budúca vláda len veľmi ťažko nájde spoločnú reč v ekonomickej oblasti. Podľa analytikov sa bude Smer ako ľavicová vládna strana len veľmi ťažko vzdávať opatrení, ktoré zaviedol v uplynulých štyroch rokoch.

Politológ Marcel Martinkovič z Trnavskej univerzity predpokladá, že ciele strán budú vychádzať aj zo záujmov straníckych sponzorov jednotlivých partají.

„Výsledky medzistraníckych rokovaní o zostavení vlády budú v neposlednom rade záležať aj na tej skutočnosti, ako si jednotlivé stranícke vedenia určia priority z hľadiska personálneho obsadenia kľúčových postov najmä v exekutíve,“ hovorí.

Sledujte live blog: Zostavovanie vlády
Málo spoločného
Martinkovič tvrdí, že Fico ťažko nájde spoločnú reč so stranami SNS, Sieť a Most-Híd, pretože rozdiely sú najmä v štruktúre prerozdeľovania štátnych zdrojov, respektíve v spôsobe ich umiestnenia.

Prienikom by mohli byť len všeobecné opatrenia, ako napríklad lepší výber daní, transparentnejšie čerpanie eurofondov, zlepšenie vymožiteľnosti práva či zefektívnenie fungovania štátnej správy.

Proti nižším daniam a odvodom
Analytici nepredpokladajú, že by Smer pristúpil na celkové znižovanie daní a odvodov, ktoré by chceli presadzovať pravicové strany.

„V oblastí daní sú podľa môjho názoru v hre napríklad daňové licencie,“ predpovedá analytik Nadácie F. A. Hayeka Matúš Pošvanc.

Výrazné zmeny v podnikateľskom prostredí neočakáva. Aj Martinkovič považuje za najreálnejší ústupok zo strany Smer zrušenie daňových licencií.

Vedenie sociálnych demokratov by dokázalo takéto opatrenie odkomunikovať pred svojimi voličmi, myslia si analytici. S ostatnými krokmi ohľadom výrazného znižovania daní a odvodov by mal Smer problém.

Žiadne nevyhnutné reformy
Analytik inštitútu INESS Radovan Ďurana sa neodvažuje odhadovať, ako nakoniec dopadnú rokovania o budúcej vláde medzi ľavicovým Smerom a pravicovými stranami.

„Strašne rád by som napríklad počul, ako si ekonómovia Siete a Mostu predstavujú zhodu napríklad so smeráckym zvyšovaním minimálnej mzdy o 25 percent, dodáva Ďurana.

Odborníci sa zhodujú, že nová vláda v slovenskom hospodárstve nakoniec neurobí žiadne veľké reformy. A to aj napriek tomu, že by podnikatelia uvítali, keby sa biznis prostredie vrátilo na úroveň spred štyroch rokov.

„Budú to skôr kompromisy, ako zásadné zmeny,“ uzatvára Pošvanc.

Martin Odkladal
Aktuality, 15.3.2016

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards