Pravica cez Smer pretlačí iba koniec daňových licencií, tvrdia odborníci (Aktuality.sk)
Radovan Ďurana sa 15.3.2016 vyjadril k očakavaným výsledkom rokovaní medzi Smerom a pravicovými stranami pre Aktuality.

SNS, Sieť a Most-Híd chcú v prípade vstupu do vlády presadzovať pravicové riešenia v oblasti ekonomiky. Smer ako ľavicová strana ale zrejme bude väčšinu návrhov blokovať.
Pravdepodobná budúca vláda len veľmi ťažko nájde spoločnú reč v ekonomickej oblasti. Podľa analytikov sa bude Smer ako ľavicová vládna strana len veľmi ťažko vzdávať opatrení, ktoré zaviedol v uplynulých štyroch rokoch.
Politológ Marcel Martinkovič z Trnavskej univerzity predpokladá, že ciele strán budú vychádzať aj zo záujmov straníckych sponzorov jednotlivých partají.
„Výsledky medzistraníckych rokovaní o zostavení vlády budú v neposlednom rade záležať aj na tej skutočnosti, ako si jednotlivé stranícke vedenia určia priority z hľadiska personálneho obsadenia kľúčových postov najmä v exekutíve,“ hovorí.
Sledujte live blog: Zostavovanie vlády
Málo spoločného
Martinkovič tvrdí, že Fico ťažko nájde spoločnú reč so stranami SNS, Sieť a Most-Híd, pretože rozdiely sú najmä v štruktúre prerozdeľovania štátnych zdrojov, respektíve v spôsobe ich umiestnenia.
Prienikom by mohli byť len všeobecné opatrenia, ako napríklad lepší výber daní, transparentnejšie čerpanie eurofondov, zlepšenie vymožiteľnosti práva či zefektívnenie fungovania štátnej správy.
Proti nižším daniam a odvodom
Analytici nepredpokladajú, že by Smer pristúpil na celkové znižovanie daní a odvodov, ktoré by chceli presadzovať pravicové strany.
„V oblastí daní sú podľa môjho názoru v hre napríklad daňové licencie,“ predpovedá analytik Nadácie F. A. Hayeka Matúš Pošvanc.
Výrazné zmeny v podnikateľskom prostredí neočakáva. Aj Martinkovič považuje za najreálnejší ústupok zo strany Smer zrušenie daňových licencií.
Vedenie sociálnych demokratov by dokázalo takéto opatrenie odkomunikovať pred svojimi voličmi, myslia si analytici. S ostatnými krokmi ohľadom výrazného znižovania daní a odvodov by mal Smer problém.
Žiadne nevyhnutné reformy
Analytik inštitútu INESS Radovan Ďurana sa neodvažuje odhadovať, ako nakoniec dopadnú rokovania o budúcej vláde medzi ľavicovým Smerom a pravicovými stranami.
„Strašne rád by som napríklad počul, ako si ekonómovia Siete a Mostu predstavujú zhodu napríklad so smeráckym zvyšovaním minimálnej mzdy o 25 percent, dodáva Ďurana.
Odborníci sa zhodujú, že nová vláda v slovenskom hospodárstve nakoniec neurobí žiadne veľké reformy. A to aj napriek tomu, že by podnikatelia uvítali, keby sa biznis prostredie vrátilo na úroveň spred štyroch rokov.
„Budú to skôr kompromisy, ako zásadné zmeny,“ uzatvára Pošvanc.