Smer chce zvýšiť dôchodky, štátnu kasu to bude bolieť (Sme)

Radovan Ďurana komentoval 7.4.2016 riziká zvyšovanie dôchodkov pre Sme. 

Smer chce zvýšiť dôchodky, štátnu kasu to bude bolieť (Sme)

 Vláda chce zmeniť spôsob, akým každý rok zvyšuje dôchodcom penzie. Sociálna poisťovňa na ne pritom nemá ani dnes.

Len pred niekoľkými týždňami dostali dôchodcovia list od Sociálnej poisťovne. Oznamovala im, že im od januára zvyšuje penziu o jedno až dve eurá. Dôchodcovia zostali zaskočení, sumu považovali za výsmech a žiadali viac.
Hoci sa im politici snažili vysvetliť, že na vyššie penzie nemajú nárok, lebo sa ceny nezvyšovali, sťažovali sa ďalej. Preto sa štát rozhodol, že im dôchodky bude zvyšovať výraznejšie.

„Riešime, či budeme dôchodky zvyšovať percentuálne, alebo o pevnú sumu,“ potvrdil v stredu minister sociálnych vecí Ján Richter zo Smeru bez ďalších podrobností.

Nová suma nie je známa
Očakáva sa, že štát stanoví minimálnu sumu, o ktorú sa dôchodok vždy v januári bude zvyšovať. Napríklad päť či desať eur, ktoré by dôchodcovia určite dostali.

Zároveň zostane v platnosti vzorec, ktorý sa na zvyšovanie dôchodkov doteraz používal. Ak by z neho vyšlo, že majú penzisti dostať viac ako spomínaných päť či desať eur, dostali by vyššiu sumu.
Detaily ešte nie sú známe, štátny tajomník ministerstva Ivan Švejna z Mosta-Hídu povedal len to, že výraznejšie zvyšovanie určite príde.

„Ak by sme nezmenili doterajší systém, v januári by sa dôchodky zvýšili len o zhruba 1,3 eura. A to je neprípustné. Keď už hovoríme o tom, ako sa Slovensku darí a ako chceme zvyšovať platy učiteľom, nemôžeme vynechať ani dôchodcov,“ tvrdí.
„Neviem, o koľko si prilepšíme, či to bude päť, alebo desať eur. Je zbytočné to hádať. Oceňujeme už len to, že sa tým štát zaoberá, lebo dostať ako bonus dve eurá, to je naozaj neprijateľné,“ vraví aj predseda Jednoty dôchodcov Ján Lipiansky.

Diera sa zväčšuje
Zvyšovať pravidelne penzie je podľa ekonomického analytika veľmi neuvážený krok.
„Ak sa teraz zaviažeme, že budeme dôchodcom štedrejšie zvyšovať penzie, je to záväzok nie na jeden rok, ale na desať či 15 rokov. A čo sa stane, keď bude zamestnanosť klesať a keď budeme mať o desaťtisíce dôchodcov viac? Kto ten záväzok bude platiť?“ pýta sa Radovan Ďurana z INESS.

Štát si podľa neho koleduje o to, aby sa diera v dôchodkovom systéme ešte zväčšovala. Sociálnej poisťovni už teraz každý rok chýbajú asi dve miliardy eur na dôchodky najmä preto, že dôchodcov každý rok pribúda.
Na konci marca sa vyplácalo vyše 1,6 milióna dôchodkov, vrátane starobných, invalidných či vdovských. Zároveň sa zmenšuje skupina pracujúcich, ktorí dôchodcov živia.

Podľa Ďuranu sa štát bojí ľuďom povedať, nech sa uskromnia, lebo ak im zvýši dôchodky, doplatia na to všetci - napríklad cez vyššie dane.

Švejna hovorí, že k zvyšovaniu penzií budú pristupovať zodpovedne tak, aby to neohrozilo verejné financie a všetko budú konzultovať aj s analytikmi.

Dobehol ich vlastný zákon
Dôvod, prečo sa dôchodcom každý rok zvyšujú penzie o nižšiu sumu, treba hľadať ešte v roku 2013. Vtedy Smer zmenil spôsob valorizácie.
Dôchodky sa prestali zvyšovať o percentá, ale rastú o pevnú sumu, ktorá sa určovala podľa toho, ako v predošlom roku rástli ceny a platy. Každým rokom sa vzorec menil tak, že zvyšovanie cien malo vyššiu váhu.
V posledných rokoch sa však ceny nezvyšujú a ekonomika je v deflácii. Preto štát podľa zákona nemal dôvod výrazne zvyšovať dôchodky.

V tomto roku sa starobné dôchodky zvyšovali o 1,9 eura, vlani o vyše päť eur, rok predtým takmer o deväť a v roku 2013 o vyše jedenásť eur.

Jana Trebulová
Sme, 7.4.2016

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards