Ako Slovákov ťažia dane? Bremeno, ktoré platíme štátu, je nadpriemerné (Aktuálne)

Aktuálne.sk zverejnilo dňa 12.4.2016 článok o priemerných odvodov zo mzdy v štátoch Európskej únie so závermi INESS ohľadom občanovho poplatku pre štát za rok 2016

Ako Slovákov ťažia dane? Bremeno, ktoré platíme štátu, je nadpriemerné (Aktuálne)

 Zamestnanci v krajinách OECD priemerne musia odviesť štátu 35,9 percent svojej mzdy. Slovensko je však nad priemerom. Vyplýva to z údajov štatistickej správy OECD Taxing wage 2016, ktorá sumarizuje informácie za minulý rok. Koľko nám štát ukrojí z platu? Daňové a odvodové zaťaženie príjmovo priemerného zamestnanca na Slovensku predstavuje podľa OECD 41,35 percent mzdových nákladov. Práve toľko si z prepočítanej priemernej mzdy jednotlivca ukrojí náš štát.

V Českej republika je bremeno 42,75 percent, v Maďarsku 49.0 percent a v Poľsku 34,86. V susednom Rakúsku ide o 49,51 percent.

Zdroj - údaje OECD V porovnaní s vlaňajškom sa daňové bremeno na Slovensku zvýšilo len jemne o 0,1 percentuálny bod. Od roku 2010 (37,2 percent) narástlo o 3,43 percentuálnych bodov.

Najmenšie daňové a odvodové zaťaženie majú zamestnanci v Čile (7 percent), z európskych krajín vo Švajčiarsku (22,2 percent). Naopak, najvyššie v Belgicku (55,3 percent), v Rakúsku a Nemecku (49,4 percent).

Kam dane idú? Z daní, ktoré štátu zaplatíme vyrubil inštitút INESS sumu, ktorú každý občan ročne zaplatí za služby štátu.

Podľa ich výpočtov išlo vlani o 5254 eur a tento rok pôjde o priemerných 5657 eur na každého jednotlivca vrátane detí či dôchodcov.

Aktuálne, 12.4.2016

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards