Odborníci hodnotia program vlády: Kozmetické úpravy, nekonkrétne sľuby (Aktuálne)

Martin Vlachynský komentoval dňa 14.4.2016 nové programové vyhlásenie vlády pre Aktuálne.sk.

Odborníci hodnotia program vlády: Kozmetické úpravy, nekonkrétne sľuby (Aktuálne)

 Nižšie dane pre firmy, ale aj oddialenie vyrovnaného rozpočtu. Na programové vyhlásenie vlády sa pozreli odborníci a nadšení príliš neboli.

Dane pre firmy budú nižšie (na úrovni 21 percent). Pomôcť má aj odľahčenie administratívy. V tom sa odborníci zhodujú – vyzerá to dobre. Zrušiť sa majú aj daňové licencie, ktorými štát bral peniaze aj podnikateľom bez zisku.

„Pozitívne hodnotím zámer znížiť administratívu aj daňovú záťaž podnikateľov a zlepšovať postavenie Slovenska v rebríčku Svetovej banky. Veľa bude záležať od realizácie konkrétnych opatrení,“ povedal pre Aktuálne.sk riaditeľ a analytik INEKO Peter Goliáš.

Živnostníci a výhrady
Ako negatívum však vidí to, že vláda nezníži odvody pre ľudí s nízkym príjmom vrátane živnostníkov. Tam sa rozhodla vláda ponechať 25-percentnú hornú sadzbu zdanenia živnostníkov s vyššími príjmami.

Vláda poprela dôvod svojej existencie, tvrdí ekonóm. Zabudla na (ne)pracujúcich?
„Bude pokračovať absurdný stav, keď niektorí živnostníci platia podstatne vyššie sadzby ako veľké firmy,“ dodáva Goliáš.

Z ekonomického hľadiska hovorí analytik INESS Martin Vlachynský o obrate k lepšiemu, no s výhradami.

„Programu chýbajú dostatočné ambície – znižovanie daní a odvodov je kozmetické, vyrovnaný rozpočet sa odsúva, odbúranie byrokracie je v rovine povinných a nepríliš konkrétnych sľubov,“ povedal Vlachynský pre Aktuálne.sk.

V programe sa síce zopár pozitív nachádza, no ako Vlachynský hovorí, ide skôr o náhodné rarity. Napríklad teda spomínaná daň z príjmu právnických osôb, rozlíšenie programového výberu z II. piliera či skrátenie stavebných konaní, dodáva Vlachynský INESS.

Menej či viac atraktívni?
Aj keď nižšie dane pre firmy znamenajú väčšiu atraktivitu Slovenska v očiach zahraničných podnikateľov, na imidži nám uberá osobitné zdaňovanie regulovaných odvetví.

K tým sa navyše majú pridať poisťovne a obchodné reťazce.

„Osobitné dane znižujú atraktívnosť pre investorov a často sa v podobe vyšších cien prenášajú na spotrebiteľov,“ dodal riaditeľ INEKO.

Odďaľovanie a zodpovednosť
Hoci Kažimír sľúbil vyrovnaný rozpočet skôr, programové vyhlásenie vlády ho oddialilo z roku 2017 na 2020. Medzi priority vlády patrí dosiahnutie vyrovnaného rozpočtu verejnej správy do roku 2020 a dodržiavanie rozpočtovej disciplíny. Ministerstvo financií len vlani hovorilo o reálnosti dosiahnutia vyrovnaného rozpočtu v roku 2017, následne to presunuli na 2018. Teraz sa už hovorí o roku 2020.

„Je to dôsledkom nezodpovedného vládnutia od roku 2014, kedy sa napriek priaznivému vývoju ekonomiky zastavilo ozdravovanie verejných financií,“ vysvetľuje Goliáš. Ako dodáva, rok 2020 je navyše volebný, nebude možné plne vyhodnotiť splnenie cieľa.

Nie je nič nové, že by vláda vyrovnaný rozpočet odsunula, no podľa analytika Jána Kolvačík z INEKO, by mala povedať, prečo tak urobí.

„Cieľ vyrovnaného rozpočtu vláda opäť odsúva (za termín ďalších volieb), pričom ani nevysvetľuje, čo za to ponúka. Nesľubuje za to povedzme riešiť problém skrytých dlhov z doterajšieho podfinancovania údržby verejnej infraštruktúry - nevyhovujúci stav ciest či nemocníc," poznamenal Kovalčík.

Bude dlh vyšší?
Navyše, vláda nespomína, ako začne pomaly nahradzovať míňajúce sa eurofondy navýšením investícií zo štátneho rozpočtu. Vláda s nimi stále ráta, dopĺňa k tomu PPP projekty (na rýchlostné cesty). Tie by podľa analytiky vytvárali nový skrytý dlh nad rámec priznaného deficitu. Zaplatia ho ďalšie generácie. Zároveň ide o veľmi dlhodobú prognózu – realita môže byť v roku 2020 už úplne iná.

„Podobne je to tak aj teraz, keď si vláda na rok 2016 síce naplánovala deficit 1,9 percent HDP, v realite však hrozí deficit až na úrovni 3 percent HDP. V skutočnosti sa preto vyrovnaný rozpočet posúva do nedohľadna,“ dodáva Goliáš.

Tajná koaličná zmluva prináša čoraz viac nervozity. Verejnosť vraj o nič neprichádza
Analytik Kovalčík poukazuje na to, že v programe sa nepíše, kde sa peniaze ušetria zamedzením plytvania a kde sa investujú na rozumnejší účel.

„Skôr prezentuje až 70-stranový súhrn zámerov a predstáv jednotlivých rezortov i rôznych záujmových skupín, ktorý akoby neprešiel kritickým posúdením. Až čas ukáže, čo z množstva deklarácií v mimoriadne dlhom programe vláda mieni a dokáže aj reálne naplniť a čo zostane len na papieri," uzavrel Kovalčík.Aktuálne.sk, 14.4.2016
Radovan Kopečný

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards