Opozícia zabrzdí dlhovú brzdu (Hospodárske noviny)

Radovan Ďurana sa vyjadril dňa 15.4.2016 pre Hospodárske noviny k téme zmeny metodiky výpočtu dlhovej brzdy. 

Opozícia zabrzdí dlhovú brzdu (Hospodárske noviny)

 Plán novej vlády stroskotal skôr, ako sa vôbec stihol dostať do pléna. Koaliční lídri si v programovom vyhlásení predsavzali zmeniť zákon o dlhovej brzde. Keďže ide o ústavný zákon, potrebujú podporu opozície. A tá chýba. "Je to len ďalší spôsob, ako zvyšovať dlh," odkázali sulíkovci. Podporu nenájde vláda ani u ďalších politikov. Podľa nezaradeného poslanca Miroslava Beblavého si chce vláda zmenou zákona vytvoriť väčší priestor na míňanie.

Hrozia špekulácie investorov
Dlhová brzda slúži ako "poistka". Jej cieľom je pod hrozbou sankcií zabrániť, aby sa Slovensko prehnane zadlžovalo. Tretia Ficova vláda chcela zákon o dlhovej brzde zmeniť tak, aby mohla "vyrobiť" vyšší dlh. Dosiahnuť sa to malo podľa vládneho programu tým, že sa sankčné pásma dlhovej brzdy naviažu na čistý dlh. Teraz sa rátajú z hrubého dlhu.
"Vláda dáva týmto signál, že dlhové obmedzenia sa jej zdajú príliš prísne pod zásterkou metodologických formuliek," myslí si analytik Inštitútu INESS Radovan Ďurana.

Zmena by sa výrazne dotkla Agentúry pre riadenie dlhu a likvidity. Tá by musela každý mesiac zverejňovať objem prostriedkov na účtoch bánk. Ide pritom o veľmi citlivé čísla, hovorí analytik Tatra banky Juraj Valachy. "Mohlo by sa to v horších časoch veľmi vypomstiť. Investori budú vidieť, že štát má málo na účtoch a okamžite by to využili," dodal.

Výnimka pre investície
Podľa analytičky Slovenskej sporiteľne Márie Valachyovej závisí všetko od toho, čo vláda chápe pod čistým verejným dlhom. "Pokiaľ to bude hrubý verejný dlh očistený napríklad o hotovosť, ktorú štát vlastní, je to zmysluplné, ak tam bude aj očistenie o aktíva štátu, to sa mi zdá už komplikovanejší prístup," načrtla.

Rezort zatiaľ o podrobnostiach vládnych plánov mlčí. "Je predčasné hovoriť o konkrétnych krokoch, postupoch a termínoch, pretože táto reforma si žiada širokú odbornú, ale aj politickú diskusiu," odkázali z tlačového odboru ministerstva financií.
Program vlády naznačuje aj ďalšie zmeny vo výpočte dlhu. Napríklad výnimky pre strategické verejné investície pri započítavaní do dlhu. "Myslím si, že tu by sme nemali uplatňovať výnimky, keďže aj strategickú investíciu musia štát a daňoví poplatníci splácať a aj strategické investície zvyšujú verejný dlh," kritizuje opatrenie Valachyová.

ANKETA
Čo hovorí na reformu dlhovej brzdy opozícia?

Marie Stracenská, komunikačné oddelenie SaS
Plán meniť dlhovú brzdu nepodporíme. Je to len ďalší spôsob, ako zvyšovať dlh. Je to nápad, o ktorom sa dá diskutovať - s partnermi, ktorí si navzájom dôverujú. Ak však vláda neustále posúva v časoch hospodárskeho rastu ciele konsolidácie a prináša len jednorazové, nie systémové opatrenia, ktoré spolu s účtovnými trikmi konsolidáciu predstierajú, dôvera nie je veľká. Ak je potrebné investovať, treba znížiť výdavky a prestať kradnúť.

Dano Mitas, hovorca OĽaNO-NOVA
Z dôvodu efektívnejšieho riadenia verejného dlhu je zmena nadviazania na čistý verejný dlh pochopiteľné opatrenie hodné zváženia jeho podpory. Avšak snaha vyňať z dlhovej brzdy "strategické investície" a "opatrenia na podporu hospodárskeho rastu" je vzhľadom na morálny a korupčný charakter tejto vlády extrémne nebezpečná úvaha, ktorú podporiť neplánujeme. Vzhľadom na spomínanú korupčnú DNA štyroch koaličných strán ide hlavne o snahu zväčšiť pole svojej "pôsobnosti", t. j. možnosť kupovať si a následne okrádať svojich vlastných voličov. Cieľ dosiahnuť vyrovnaný štátny rozpočet Ficove vlády posúvajú už 11 rokov, preto by sme im nemali akokoľvek pomáhať v jeho ďalšom odsúvaní.

Peter Pčolinský, hovorca Sme rodina
V tejto chvíli vám odpovedať neviem, lebo všetci čítame programové vyhlásenie vlády, ale je to zmes všeobecných fráz. Potrvá nám ešte nejaké dva dni, kým zaujmeme k tomu konkrétne stanovisko. Určite sa aj k tejto veci budeme vyjadrovať aj v rámci rozpravy na schôdzi.

Miroslav Beblavý, nezaradený poslanec
Ochota meniť dlhovú brzdu je podmienená aj určitou základnou mierou dôvery vo vládu a musím povedať, že prvá aj druhá vláda Roberta Fica ukázali, že akýkoľvek finančný priestor, ktorý sa vytvoril, využili na maximum rozdávania. Preto budem veľmi opatrný pri akýchkoľvek návrhoch na zmenu dlhovej brzdy, ktorá je jednou z mála vecí, ktorú vláda nemôže len tak obísť. Predpokladám, že nová vláda si chce takýmto gestom vytvoriť pre seba väčší fiškálny priestor, aby mohla slobodnejšie míňať.

Zsolt Simon, nezaradený poslanec
Nevidím dôvod, aby sa ústavný zákon o dlhovej brzde vôbec zmenil. Chápem, že vláda chce riešiť investície typu výstavby ciest, a preto chce túto zmenu. No chcem pripomenúť, že v rozpočtovom období 2007 - 2013 prišlo Slovensko o zhruba 1,5 miliardy eur, ktoré sme nedokázali vyčerpať zo zdrojov Európskej únie. To je chyba Ficovej vlády. Vláda si môže svoje investičné zámery vyriešiť lepším čerpaním eurofondov. Nevidím dôvod, aby sa tento zákon menil preto, aby vláda mohla robiť investície na úkor daňových poplatníkov. Ak sa zmení zákon o dlhovej brzde, potom sa nazdávam, že záujmom Ficovej vlády nebude realizovať investície z peňazí únie, ktoré podliehajú omnoho väčšej kontrole.

Lucia Vanková
Hospodárske noviny, 15.4.2016

 

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards