Jadro je čisté, ale pomerne drahé (Trend)

 Trend uverejnil 27.4.2016 článok o efektívnosti atomových elektrárni s vyjadrením Martina Vlachynského.

Jadro je čisté, ale pomerne drahé (Trend)

 V prechode na bezuhlíkovú energetiku bude naďalej zohrávať úlohu aj štiepenie atómu

Písať na tridsiate výročie najväčšej jadrovej katastrofy v dejinách ľudstva o úlohe jadrovej energie je trúfalé. Ale určite nie nezmyselné. Najprv k bezpečnosti: doterajšie skúsenosti s jadrovými elektrárňami hovoria o jednej vážnej nehode pripadajúcej na tritisíc rokov fungovania reaktorov. A to vrátane nehody na ostrove Three Mile v USA, kde unikol len zlomok radiácie potrebnej na zvýšenie rizika rakoviny v ľudskom tele. V pomere k dodanej energii tak jadro spôsobuje menej úmrtí ako fosílne zdroje energie, teda ropa, uhlie a plyn, zistil švajčiarsky inštitút Paula Scherrera. To však stále neznamená, že jadrová energetika je aj ekonomicky výhodná.

Celý článok nájdete na webe Trendu

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards