Fico 3.0: program očami odborníkov (Hospodárské noviny)

 Radovan Ďurana komentoval 28.4.2016 pre Hospodárske noviny nový vládny program.

Fico 3.0: program očami odborníkov (Hospodárské noviny)

Farmári, obchodníci, dopravcovia či učitelia. Pre tých všetkých nachystala vláda novinky, ktorými im chce "zľahčiť" život. Niektoré z plánovaných opatrení označujú odborníci za to najlepšie, s čím mohla prísť. Ďalšie však už teraz evokujú diery a sú len náplasťami na problémy, ktoré by si podľa nich vyžadovali omnoho radikálnejšie riešenia. Hospodárske noviny oslovili odborníkov, čo si myslia o receptoch tretej Ficovej vlády:
Osobitný odvod pre veľké obchodné reťazce

Radovan Ďurana, analytik INESS
Podpora podnikateľského prostredia neznamená, že jednému zoberiete a druhému dáte. Znamená to, že vytvoríte také podmienky, ktoré nikomu nebránia rozvíjať svoj obchodný nápad. Takýto spôsobom sa vláda stavia do pozícia, že rozhoduje o tom, ktorý typ zámeru je výhodnejší a správnejší, a ktorý nie. To je však veľká chyba, pretože vláda nemá kapacity a schopnosti rozhodovať o tom, ako má trh vyzerať. Vláda by skôr konečne mohla začať rozlišovať medzi veľkou firmou a firmou do 20 zamestnancov, ktoré by mohla zvýhodniť tým, že by cenu regulácii, poplatkov a daňových zaťažení pre nich znižovala. Ak má dostatočné dobré dôvody na to, aby veľké firmy aj naďalej regulovala, tak nech tak robí. Ale nemalo by sa to diať na báze redistribúcie bohatstva. Firmy by nemali byť pokutované za to, že sa im podarilo narásť a obsluhovať vo veľkom zákazníkov.

Protischránkový zákon
Andrej Leontiev, partner advokátskej kancelárie Taylor Wessing
V novom protischránkovom zákone máme šancu veľa chýb, ktoré boli pôvodne vytýkané novele o verejnom obstarávaní, odstrániť. Problémom bolo totiž to, že pôvodný zákon bol postavený iba na čestných vyhláseniach - a nikto nevedel odkontrolovať, kto je konečný užívateľ výhod (skutočný vlastník schránky, pozn. red.). Nebolo to plošné, týkalo sa to iba verejného obstarávania. No práve tieto nedostatky by mal nový protischránkový zákon odstrániť. Napríklad tak, že do registra sa bude zapisovať každý, kto chce obchodovať so štátom a to bez ohľadu na to či, pôjde o verejné obstarávanie, prijímanie eurofondov alebo kúpu majetku. Zápis konečného užívateľa bude okrem podnikateľa garantovať aj "profesionál", napr. advokát, audítor či banka, ktorý potvrdil, že konečný užívateľ bol zapísaný správne. Po novom by sa tak malo vedieť o každom, kto profituje z podnikania podnikateľa so štátom, či už sa napríklad na firme niekto priživuje cez predražené subdodávky, a či "vysáva" zisk z firmy iným spôsobom, ako cez dividendy.

Nový jadrový zdroj v Jaslovských Bohuniciach
Jozef Badida, analytik portálu energieprevas.sk
To, že vláda chce "iba" pokračovať v analýzach možnosti výstavby nového jadrového zdroja je v tejto chvíli logické. Veľa bude totiž záležať od rozhodnutia o očakávanom predĺžení životnosti už existujúcej bohunickej elektrárne V2. Navyše treba dôkladne zvážiť či tak ohromné sústo a finančné riziko ako je výstavba a prevádzka jadrovej elektrárne by mala vláda vôbec podstúpiť.

Podpora finančnej gramotnosti na školách
Pavel Škriniar, analytik portálu Finančná hitparáda
Porovnávanie produktov finančne negramotný človek nerobí. Vzdelávanie by teda mohlo ísť smerom k rozvíjaniu schopnosti porovnávať finančné produkty, porozumeniu ich použitiu a vlastnostiam. Kým však ľudia prídu do kontaktu s finančnými produktmi, pri ktorých sa môžu popáliť, ubehne viac ako jedno funkčné obdobie jednej vlády. Takže výsledky konkrétnych krokov nebudú viditeľné okamžite, avšak budú trvácne. Veľkou otázkou pre mňa zostáva, kto by mal na školách takýto predmet učiť. Veľmi sa obávam toho, aby to neskončilo ako v porevolučných rokoch, keď si ruštinárky hromadne robili letné kurzy angličtiny a následne ju vyučovali.

Vytvorenie nového dopravného modelu
Pavol Kajánek, zástupca generálneho riaditeľa Výskumného Ústavu dopravného v Žiline
Je to jedna z najlepších vecí, ktorú táto vláda vymyslela. Je to celá koncepcia toho, ako by mala byť riešená doprava na Slovensku v strednodobom a dlhodobom horizonte - a napríklad aj presuny zo železničnej dopravy na verejnú osobnú dopravu. Na jeho základe by sa mali preveriť ostatné priority. Najprv sa však musí spraviť celonárodný socio-demografický a socio-dopravný prieskum. To znamená zistiť, aké módy dopravy preferujú rôzni ľudia a na aké vzdialenosti. Vidím to minimálne na dva roky práce. Možno sa z neho podarí spraviť aj nejaké čiastkové projekty.

Zníženie spotreby liekov
Dušan Zachar, analytik inštitútu INEKO
Znížiť spotrebu liekov je možné prevenciou, osvetou, že nie pri každom ochorení treba navštíviť lekára a pýtať si recept na lieky. Zavedením regulačných poplatkov pri návšteve ambulancie lekára, zvýšením doplatkov za lieky, dôsledným presadzovaním generickej preskripcie, dôslednou revíznou kontrolou zdravotných poisťovní pri predpísaných liekoch, odmeňovaním ambulantných lekárov na základe výsledkov liečby. Tiež zavedením elektronických služieb vrátane elektronickej karty poistenca, ktoré by upozorňovali na zbytočné duplicity a nebezpečné kontraindikácie liekov, či zavedením štandardných diagnostických a liečebných postupov a podobne.

Možné zníženie dane pre farmárov
Oliver Šiatkovský, predseda Združenia agropodnikateľov Slovenska
Daňové zaťaženie podnikov je pri farmároch veľmi rozdielne - závisí to napríklad aj od obce či mesta alebo hodnoty pôdy. Napríklad daň z nehnuteľnosti za pôdu sa môže platiť 3 - 5 eur, v našich oblastiach je to 30 a viac. Je to veľký nepomer. Poľnohospodári majú oveľa väčšie vstupy, väčšie náklady na daň z nehnuteľnosti, na nájom na pôde. V momentálnej situácii, v akej sa celý agrosektor nachádza, aj v dôsledku obrovských výkyvov počasia, musia do pôdy veľa investovať - napríklad do závlah. Myslím, že nižšia daň by bola jedna z pomocí, ktorá by mohla plošne pomôcť celému sektoru. Ideálne by však bolo, keby došlo k zrušeniu dane z nehnuteľnosti - bolo by to najjednoduchšie aj najúčinnejšie.

Občianska náuka o extrémizme
Jaroslav Naď, bezpečnostný analytik CEPI
Som presvedčený, že s radikalizmom treba bojovať primárne na základných a stredných školách. Dnešní mladí ľudia majú skutočne zásadné nedostatky vo vzdelávaní, predovšetkým v období od konca druhej svetovej vojny. Preto veľmi ľahko podľahnú masívnej propagande, ktorá spochybňuje holokaust. Napríklad aj návštevami pietnych miest, kde došli v minulosti k usmrteniu ľudí - je dôležité ukázať im na vlastné oči, čo sa skutočne dialo. Čo mi ale v programovom vyhlásení chýba, je zmienka o prepojení tzv. alternatívnych médií, propagandy a polovojenských skupín, ktoré na Slovensku pôsobia. Nie je tam podchytené ani to, že to existuje, a ani to, ako budeme proti tomu bojovať.

Ďalšie programové body, ku ktorým sa vláda zaviazala
- Vytvoriť 100 000 pracovných miest
- Znížiť daň z príjmu právnických osôb na 21 percent
- Zrušiť daňové licencie pre firmy v roku 2018
- Dosiahnuť vyrovnaný rozpočet do roku 2020
- Naliať do školstva 2 miliardy eur
- Stlačiť nezamestnanosť pod 10 percent
- Zaviesť elektronizáciu zdravotníctva do roku 2020
- Zvýšiť limity na uplatňovanie paušálnych výdavkov pre živnostníkov
- Dokončiť všetky diaľničné úseky na trase Bratislava - Košice do roku 2020

Lucia Vanková
Hospodárske noviny, 28.4.2016

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards