Peňaženky Slovákov tento rok draho zaplačú: TOTO je účet, ktorý by mal každý vidieť! (Topky.sk)

Topky uverejnili 1.4.2016 článok o každoročnom projekte INESS- účet za služby štátu. 

Peňaženky Slovákov tento rok draho zaplačú: TOTO je účet, ktorý by mal každý vidieť! (Topky.sk)

BRATISLAVA - Kde končia naše dane? Za čo platíme štátu najviac a koľko sme mu zaplatili minulý rok? Slovenskí ekonómovia na tieto otázky našli odpoveď. Vypočítali, koľko presne zaplatí každý Slovák za služby štátu. Z výpočtov vychádzajú zlé správy. Politici sa nevedia uskromniť - za služby štátu platíme viac a viac sme aj zadlžení.

Ekonómovia z inštitútu INESS pripravili pre Slovákov účet za služby štátu. Ten má slúžiť na to, aby si ľudia pozreli, kam putujú ich dane a ako s nimi politici nakladajú. "Jednoduchou formou ilustruje, koľko každý občan Slovenska zaplatí za jednotlivé služby štátu," tvrdia ekonómovia s tým, že suma sa vzťahuje na každé batoľa, pracujúceho, či invalidného dôchodcu. Koľko teda zaplatil za rok 2015 v priemere každý z nás? 5 657 eur.

Prepočtom na jedného občana chceli ilustrovať, kam putujú peniaze daňovníkov. "Zároveň však táto forma umožňuje ľahko si spočítať, o koľko by sa musela zvýšiť daňová záťaž na jedného občana, keby mali byť napríklad starobné dôchodky zvýšené o 10%."

TOP 5 najdrahších služieb

Starobné dôchodky - 996 eur

Zdravotná starostlivosť - 710 eur

Základné vzdelanie - 257 eur

Cesty - 221 eur

Podpora rodiny (prídavky a príspevky) - 212 eur

Účet sa zvyšuje

Za rok 2015 zaplatil za služby štátu každý Slovák 5 254 eur. V tomto roku je to až o štyri stovky viac. "Každý občan Slovenska by mal v tomto roku zaplatiť za služby štátu o 403 eur viac ako mal zaplatiť podľa rozpočtu minulého roka," hodnotia analytici.

Rastie aj dlh

Rastie nielen účet za služby štátu, ale aj celkové zadlženie. Inštitút INESS upozornil aj na tento fakt. "To, čo človek neuvidí na výplatnej páske ani v tomto prepočte, je nárast verejného dlhu. Na každého obyvateľa pripadne ku koncu roku dlh 7 750 eur, čo znamená medziročný rast o 208 eur, oproti skutočnosti za rok 2015," informujú autori.

Najviac ide na dôchodky

Čo najviac financujú Slováci? Pri pohľade na bloček je to jasné - dôchodky. "Pohľad na bloček ukazuje, že najväčšia časť našich platieb do štátnej pokladnice, konkrétne 996 eur, slúži na financovanie starobných dôchodkov." Medziročne vzrástol aj tento výdavok. Až o 60 eur viac zaplatíme tento rok viac.

Drahé je aj zdravotníctvo

Ekonómovia informujú, že najviac bežného Slováka stojí zdravotníctvo. "V tesnom závese (za dôchodkami - pozn. red.) stojí financovanie zdravotníctva," vypočítavajú analytici a dodávajú, že "pričom v tejto sume nie sú zahrnuté platby, ktoré občania zaplatia priamo v lekárňach, či u lekárov."

Vlaky nie sú zadarmo

Bežný Slovák sa skladá aj na "vlaky zadarmo" pre dôchodcov a študentov. Ročne každého vyjdu výdavky okolo železníc na takmer dve stovky. "Aj tento rok každý z nás na financovanie prevádzky či výstavby zaplatí železničných 173 eur," zhodujú sa ekonómovia z inštitútu INESS.

Topky.sk, 1.4.2016

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards