Sharilo chce pomôcť firmám zdieľať majetok (Hospodárske noviny)

Róbert Chovanculiak vysvetľoval 2.5.2016 aktuálny vývoj v oblasti zdieľanej ekonomiky pre Finweb.

Sharilo chce pomôcť firmám zdieľať majetok (Hospodárske noviny)

 Zdieľaná ekonomika sa postupne udomácňuje aj na Slovensku. Na našom trhu už fungujú služby ako Uber, Bla Bla Car, stopári či ubytovací portál Airbnb - projekty, ktoré umožňujú zdieľať auto či bývanie medzi súkromnými osobami. Nedávno sa objavil aj portál Sharilo.com, ktorý chce zdieľanie rozšíriť aj medzi firmy či živnostníkov.

Cez túto webovú stránku si môžete prenajať alebo ponúknuť na prenájom nevyužitú dodávku, stavebné stroje, garáž či sklad. Na jednej strane nájomca ušetrí, lebo si veci nemusí kupovať a prenajímateľ získa dodatočný príjem za to, čo práve nevyužíva. "Napríklad prenájom dodávky na tri dni vám môže zaplatiť lízingovú splátku na celý mesiac," vysvetľuje zakladateľka portálu Martina Jurkovičová.

Doteraz záujem o tieto služby prejavilo viac ako 1 500 podnikateľov. "Vo februári sme spustili online kampaň a momentálne hľadáme kolegov, ktorí by pomohli podnikateľom s pridávaním ponúk a vysvetlením všetkých podrobností," informuje Jurkovičová. Uvedomuje si, že prvá fáza získavania používateľov bude najdlhšia a zároveň najdôležitejšia. Aj preto nechce na webe hneď zarábať veľké peniaze. "Portál potrebuje okolo 200 aktívnych používateľov a transakcií. Predpokladám, že prvé dva roky bude naša provízia pokrývať len poplatky za PayPal a prevádzku portálu," priznáva mladá podnikateľka.

Ako to funguje
Na webe môže prenajímateľ ponúknuť zatiaľ zariadenia, kancelárske priestory a dopravu. Záujemca si zarezervuje dátum prenájmu a uhradí cenu cez platobnú bránu na portáli Sharilo. Potom si prevezme dohodnutú vec a vyplní prenajímací protokol. Dvanásť percent z dohodnutej sumy ide portálu za sprostredkovanie. Pokryje to poplatky pre spoločnosť PayPal, ktorá zabezpečuje finančné prevody, bezpečnosť transakcie a náklady súvisiace so správou portálu. Ak by ste neboli s nájmom spokojní, môžete podať námietku a vráti sa vám polovica zo zaplatenej sumy. Na webe tiež môžete ohodnotiť prenájomcu, čím sa tvorí dôvera medzi používateľmi.

Ochrana pred podvodníkmi by mala byť zabezpečená tým, že každý nový používateľ je pri registrácii preverovaný z verejne dostupných zdrojov. Firmy s finančnými problémami sú vylúčené. Pri prenájme môže prísť aj k poškodeniu veci či kancelárie, preto portál odporúča veci si poistiť. "Komerčnú inzerciu momentálne neplánujeme, nevidíme v nej pridanú hodnotu pre našich užívateľov," dopĺňa Jurkovičová.

Priamu konkurenciu zatiaľ Sharilo na Slovensku nemá, aj keď existujú podobné weby. "Máme tu platformu zdieľania prepravy na dlhšie vzdialenosti Blablacar a originálnu slovenskú platformu zaoberajúcu sa zdieľaním a sprostredkovaním rôznych služieb a prác s názvom yuVe," hovorí Robert Chovanculiak, analytik INESS.

Druhá fáza - komunikácia
Ak projekt medzi podnikateľmi uspeje, jeho zakladateľka ho plánuje rozšíriť aj do zahraničia. "V druhej fáze vytvoríme komunikačnú platformu, ktorá umožní podnikateľom zdieľať medzi sebou skúsenosti a navzájom si poradiť. Plánujeme osloviť aj ekonómov, účtovníkov, právnikov, ale aj fotografov či stavebníkov," vysvetľuje Jurkovičová. Podľa nej tento projekt je nielen o prenájme, ale aj o novom spôsobe hospodárenia so svojimi nákladmi, investíciami. Cez tento komunikačný kanál by si podnikateľ mohol získať aj strategického partnera či nové zákazky. Chovanculiak tvrdí, že je veľmi ťažké predpovedať úspech konkrétneho web projektu. "Zdieľaná ekonomika ako celok však dnes zažíva svoj boom a dá sa očakávať, že v budúcnosti sa dočkáme množstva nových, úspešných platforiem," dodáva.

Jozef Ryník
Finweb, 2.5.2016

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards