Čína likviduje slovenské pracovné miesta. Za prepúšťaním stojí aj EÚ (Aktuálne)

Radovan Ďurana vysvetľoval 11.5.2016 konkurenčnú výhodu Číny pri produkcií ocele pre Aktuálne.sk

Čína likviduje slovenské pracovné miesta. Za prepúšťaním stojí aj EÚ (Aktuálne)

 Oceliarne prepúšťajú, Čína dováža lacnú oceľ a regulácie EÚ nás stavajú do nevýhody. Poslanci Europarlamentu to plánujú vyriešiť clami. Ekonómovia nesúhlasia - problém je EÚ, nie Čína. Ilustračné foto. Zdroj -TASR/František Iván Minulý rok znamenal pre európskych oceliarov stagnáciu a pokles. Ceny ocele boli nízke a zároveň robila spracovateľom rudy starosti Čína.

Od roku 2008 prišlo v európskom oceliarskom priemysle o prácu viac ako 85-tisíc ľudí. Čína zapĺňa trh lacnou oceľou. U.S. Steel vykázala v minulom roku stratu 1,5 miliardy dolárov.

Dopyt po oceli klesal a lacná čínska oceľ tlačí ceny nadol, hoc Čína sľúbila zníženie výrobnej kapacity.

Kríza zasiahla aj slovenské oceliarne. Tie prepustili 29 zamestnancov v apríli a 29 v máji. O hromadné prepúšťanie by išlo až pri 30 a viac zamestnancoch.

Firma sa totiž v roku 2013 výmenou za finančnú pomoc od vlády zaviazala v memorande, že nebude hromadne prepúšťať.

Oceliarstvo je však jedna z kľúčových zamestnávateľov v ťažkom priemysle. Poslanci v Europarlamente sa preto zasadzujú za striktné clá a broja proti dumpingovým cenám čínskych producentov ocele.

Pracovné miesta v rukách poslancov Europoslanci sa majú k tejto téme zísť a hlasovať vo štvrtok (12.

mája), v utorok sa však hovorilo v Štrasburgu o tom, že v budúcnosti treba vedieť takéto problémy riešiť vrátane schopnosti použiť anti-dumpigové opatrenia.

Číne by podľa prístupového protokolu WTO z roku 2001 mal byť prechod k trhovému hospodárstvu uznaný automaticky po 11. decembri 2016. Musí však splniť kritériá.

Ak Čína nesplní päť kritérií, ktorými EÚ definuje trhové hospodárstvo, Únia by mala voči dovozu z krajiny uplatňovať aj po decembri 2016 antidumpingové a antisubvenčné clá.

Proti čínskemu dumpingu sa spojili aj organizácie zamestnávateľov z Rakúska, Chorvátska, Českej republiky, Maďarska, Slovinska, ale aj Slovenska, z ktorého sa angažovala Republiková únia zamestnávateľov (RÚZ).

EÚ odporúčajú, aby pri posudzovaní štatútu trhovej ekonomiky pre Čínu vypracovala a zohľadnila podrobnú analýzu vplyvov na rôzne odvetvia európskeho priemyslu.

"Región strednej a východnej Európy (CEE) je domovom celej škály priemyselných odvetví, ktoré sú vystavené rôznym spôsobom neférových obchodných praktík. Z tohto dôvodu vítame prebiehajúcu diskusiu politických predstaviteľov EÚ, podnietenú súčasnými výzvami, ktorým čelí oceliarsky priemysel, ale aj mnohé ďalšie odvetvia s vysokým zapojením sa do medzinárodného obchodu," uviedol vo vyhlásení Martin Hošták z RÚZ.

Oceľ je dôležitá Ako dodávajú zamestnávatelia ekonomiky CEE tvoria sedem percent celkového HDP EÚ a ich priemysel zamestnáva približne šesť miliónov ľudí - teda 16 percent celkovej zamestnanosti EÚ.

Podľa údajov združenia európskych oceliarov Eurofer je Čína stále najväčším z dovozcov ocele do EÚ a expanduje.

Import ocele vzrástol podľa údajov Eurofer vlani o 22,5 percenta. Od roku 2013 je nárast až 120-percentný, krajina vyprodukuje o 400 miliónov ton oceli viac, než spotrebuje.

Udelenie štatútu trhovej ekonomiky pre Ćínu nepovažuje Hošták a nevyhnutné, navyše podľa neho Čína ani nespĺňa kritéria trhového hospodárstva.

EÚ by mala podľa neho predísť nárast čínskeho exportu, ktorý vychádza z alarmujúco vysokej výrobnej nadkapacity.

Zreformovať by sa mali aj existujúce nástroje na ochranu férového obchodu v EÚ, a to tak, aby výrobcovia vrátane slovenských mali na trhu rovnaké podmienky ako konkurencia.

Čína bojuje na úkor prostredia Ohrozenie pracovných miest a existencie európskych oceliarov ide ruka v ruke s ohrozením životného prostredia. Kým v EÚ zaväzujú výrobcov ocele enviromentálne a energetické štandardy, Čína s emisiami hlavu neláme. Aj to jej umožňuje znižovať cenu.

V tomto sa zhodujú aj ekonómovia.

"Faktom je, že veľká časť nielen enviromentálnych regulácií pri výrobe ocele predražujú jej výrobu v Európe. Ak sú niekde tieto regulácie nižšie, tá krajina je vo výhode," vysvetľuje analytik INESS Radovan Ďurana.

Takýto názor zastáva aj analytik a riaditeľ Nadácie F. A. Hayeka Matúš Pošvanc. Z ekonomického hľadiska nepovažuje uvaľovať sankcie či už regulačného alebo colného charakteru za správne.

Neprospieva to voľnému obchodu, ktorý je založený na vzájomnej výmene prospešnej pre obe strany.

"Európski výrobcovia ocele by sa mali obracať na enviromentálne a energetické politiky a pravidlá EÚ. Nehovorím, že by sa mali zrušiť, ale tým, že v Číne neexistujú, je krajina vo výhode," dodal Pošvanc.

Problém nie je Čína, problém je EÚ Extrémne prísne štandardy zvyšujú náklady na výrobu ocele, a preto podľa ekonóma treba hľadať riešenie doma.

"Nesúhlasím so zavádzaním takýchto antidumpingových opatrení a colnej politiky. Problém je EÚ, nie Čína," povedal Pošvanc.

Lacný dovoz z Číny sa, prirodzene, netýka len ocele.

"Z princípu sa nedajú prepravovať služby, ako napríklad zdravotníctvo, ošetrovateľstvo alebo kultúrne služby. Tým nás Čína nemôže ohroziť.

Čokoľvek, čo sa prepravovať dá, je možnosť, že Čína, ktorá má možnosti získavania výnosov z rozsahu, dovezie do EÚ v obrovskom množstve, čo jej umožňuje znížiť jednotkové náklady a robí ju konkurencieschopnou," vysvetlil Ďurana.

Okrem toho, že sprostredkovane oceľ ovplyvní automobilový priemysel, zasiahnuť môže napríklad textilný priemysel. Clá by ovplyvnili aj ďalšie výrobky.

"Keď uvalíte vyššie clá, jediným výsledkom bude, že budeme mať drahšie košele a drahšie oblečenie. Nevidím v zvyšovaní ciel správne riešenie," dodal Pošvanc.

Radovan Kopečný
Akutálne, 11.5.2016

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards