Vláda chystá zmeny v dôchodkoch: Realita alebo ružové okuliare? (Pluska)

 Radovan Ďurana komentoval 12.5.2016 vývoj dôchodkového systému na Slovensku pre Plusku.

Vláda chystá zmeny v dôchodkoch: Realita alebo ružové okuliare? (Pluska)

Vláda chystá zmeny v dôchodkoch. Po zvyšovaní veku odchodu do penzie by mali prísť aj pozitívne správy Bratislava - Do penzie pôjdeme od budúceho roka neskôr, nie 62-roční ako dnes. Súčasní štyridsiatnici budú musieť pracovať až do 67 rokov. Okrem zvyšovania penzijného veku nás čakajú ďalšie nepríjemné správy. Na dôchodky bude na Slovensku robiť čoraz menej a menej ľudí. Otvorene sa hovorí o tom, že budúce penzie budú nižšie ako tie dnešné.

Ak sa dožijeme dôchodku, vyžijeme zo štátnej penzie? Vláda nás zrejme chce uchlácholiť. V programovom vyhlásení sľúbila súčasným aj budúcim dôchodcom tri opatrenia na zlepšenie ich finančnej situácie. Bude to stačiť alebo nám to má len zalepiť oči? Viac peňazí chce vláda rozdeliť na zvýšenie dôchodkov aj na vianočné príspevky. Zmeny k lepšiemu by mali pocítiť aj ľudia, ktorí si šetria na penziu v dôchodkových fondoch v 2. a v 3. pilieri. No už dnes je jasné, že nie všetci.

V januári sa starobné dôchodky zvýšili o najnižšiu sumu za éry Slovenska o 1,90 eur. Takáto almužna sa dôchodcom, samozrejme, nepáči. "Je potrebné novelizovať zákon tak, aby po 1. januári 2017 platil nový model valorizácie. Prijateľná by bola suma 11,20 eur, o ktorú sa valorizovali dôchodky v roku 2013," žiada Ján Lipiansky, predseda Jednoty dôchodcov Slovenska. Ministerstvo práce už pracuje na zmene. Konkrétne číslo, o koľko porastú penzie, ešte nie je známe.

Hovorca rezortu práce Michal Stuška hovorí o sume 8 eur. Minister by chcel stanoviť pevnú sumu, o ktorú by sa zvyšovali, a nie percento. Pozitívne je, že tento rok dostane vianočný príspevok viac ľudí ako vlani. Už teraz je totiž isté, že počet poberateľov príspevku sa zvýši. Minulý rok dostalo peniaze pred Vianocami vyše 1,2 milióna dôchodcov s príjmom do 514 eur. Podľa Michala Stušku ich tento rok bude o 70-tisíc viac. Maximálny vianočný príspevok bol vlani 100 eur, Jednota dôchodcov však požaduje jeho zvýšenie. "Náš návrh bol, aby bol vianočný príspevok transformovaný na trinásty dôchodok, ale to sa nedostalo do programového vyhlásenia vlády. Tejto priority sa nevzdáme, naše rokovania budú smerovať k zvýšeniu vianočného príspevku," hovorí Lipiansky.

Odborári tvrdia, že ťažko pracujúci ľudia nedokážu vo vyššom veku vykonávať fyzicky náročnú prácu a mali by ísť na penziu skôr ako po dosiahnutí dôchodkového veku. Ministerstvo práce navrhuje preddôchodok. "V budúcnosti by mohli splniť nárok na dôchodok aj tie okruhy osôb, ktoré ešte nedosiahli dôchodkový vek, ale majú odpracovaný nadpriemerný počet rokov," vysvetľuje Stuška. Skorší odchod na penziu by sa mal týkať ľudí, ktorí vykonávajú tzv.

Rizikové práce a šetria si na dôchodok v 3. pilieri. Práve pre zamestnancov s rizikovou prácou je doplnkové dôchodkové sporenie v 3. pilieri povinné.

Pre ostatných zamestnancov je toto sporenie dobrovoľné. Ak sa teda schváli táto koncepcia preddôchodku, nebude sa skorší odchod do penzie týkať všetkých Slovákov, ale len sporiteľov v 3. pilieri. Ide o necelých 800-tisíc ľudí. Rezort práce však nevylučuje, že preddôchodok bude aj pre širší okruh pracujúcich a poistených ľudí. Kým ešte donedávna minister práce Richter spochybňoval sporenie na dôchodok a pri otváraní 2. piliera vyzdvihoval štátny dôchodok zo Sociálnej poisťovne ako jedinú istotu pre ľudí, dnes z ministerstva počuť čosi iné. "Je známe, že minister Richter a vedenie ministerstva už dlhodobo zdôrazňujú potrebu a význam doplnkového dôchodkového poistenia.

Už z dnešných diskusií je totiž zrejmé, že pre naplnenie predstavy mnohých dnešných mladých ludi o ich ,dostatočnom' dôchodku nemusí stačiť povinná schéma poistenia, teda 1. a 2. pilier," dodáva Stuška. V 2. pilieri, teda v dôchodkových fondoch, si dnes na penziu šetrí 1,5 milióna Slovákov. No len malá časť z nich by si mohla vybrať svoje úspory v hotovosti a užiť si našetrené peniaze. Sú to ľudia s nadštandardnými príjmami. Pre ostatných platí to, že našetrené peniaze neuvidia v hotovosti, ale dostanú ich po častiach vo forme doživotného dôchodku. Prvé súkromné penzie sklamali, mesačne ide v priemere o 30 eur. K tomu, samozrejme, dostávajú dôchodcovia aj penzie od štátu. V programovom vyhlásení vláda sľubuje nové pravidlá. K úsporám by sa mohlo dostať viac ľudí ako dnes. Stačí, aby im vyšiel dôchodok aspoň 400 eur a viac.

"Minister Richter je presvedčený, že minimálna hranica doživotného dôchodku z oboch pilierov by nemala byt nižšia ako priemerný dôchodok, čo je v súčasnosti vyše 400 eur. Pod touto hranicou dôchodku už vidí reálne riziko, že by človek po vybraní úspor ostal nezabezpečený, čo by do budúcnosti znamenalo potrebu pomoci štátu, samosprávy či príbuzných," upozorňuje Stuška. O hranici sa ešte rokuje, číslo nie je konečné. No hranica 400 eur je pre väčšinu zamestnancov nedosiahnuteľná. Takýto dôchodok dostanú totiž len tí, čo zarábali viac ako priemernú mzdu.

Tá bola vlani v hrubom 883 eur (v čistom 680 eur). Faktom je, že až 60 % Slovákov zarába menej, ako je priemerná mzda. A hoci si šetria na penziu v 2. pilieri, nesplnia podmienku minimálnej hranice dôchodku. Ani nové pravidlá im teda neotvoria cestu k tomu, aby si svoje úspory v 2. pilieri mohli vybrať v hotovosti a minúť podľa svojho zváženia.  Odborníci v návrhoch nevidia krajšie zajtrajšky Finančný analytik Maroš Ovčarik:
Dnešní dôchodcovia nemali rovnaké možnosti a hlavne nemali dostatok informácii, ako bude v budúcnosti nastavený dôchodkový systém. Preto o týchto by sa mal štát plnohodnotne postarať. Dnešný dôchodkový systém aj vzhľadom na demografický vývoj nie je udržateľný. Dnešní mladí ľudia by sa mali začať pripravovať na dôchodok čiastočne aj sami a nespoliehať sa len na štát.

Peter Goliáš, riaditeľ INEKO:
Pri starnutí obyvateľstva jednoducho nebude dosť peňazí na vyššiu štedrosť v penziách od štátu.

Radovan Ďurana, INESS:
Aby dnes slovenský dôchodkový systém dokázal plniť záväzky, ktoré sľubuje, používa Sociálna poisťovňa väčšinu odvodov (nielen dôchodkových, ale aj nemocenských, invalidných atď. - pozn, redakcie) na dôchodky. Ani to však nestačí, vláda musí Sociálnu poisťovňu dotovať. Zhruba každé desiate euro, ktoré zaplatíme na DPH, je použité na výplatu dôchodkov.

Plus JEDEN DEŇ/mt
Pluska, 12.5.2016

 

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards