Európska spravodlivosť

Najväčšou daňovou kauzou roka boli írske daňové úľavy pre firmu Apple, ktoré Európska únia označila za nelegálne. Obvinila írsku vládu, že poskytnutím nízkych daňových sadzieb firme umožnili čerpať výrazné konkurenčné výhody oproti iným firmám. Hoci sa EÚ javí ako spravodlivý arbiter, prípady z minulosti dokazujú, že aj samotná EÚ sa v oblasti súťažného práva dostala do problémov.

Európska spravodlivosť

EÚ sa formálne snaží o zabezpečenie spravodlivého a slobodného obchodovania, v praxi však vytvára široký systém podpory pre vybraných šťastlivcov, ktorý sa snaží obhájiť rôznymi výnimkami a národnými záujmami. Tomu nasvedčuje aj spor o dotovaní Airbusu, ktorý sa riešil na pôde WTO a v ktorom sa rozhodlo, že štáty EÚ neoprávnene dotovali Airbus. Dotácie vo WTO sú dovolené, avšak je zakázané ich smerovať špecificky jednému podniku alebo odvetviu. Kapitálové vklady francúzskej vlády, špecifické investície do infraštruktúry a iné formy podpory viedli k záveru panela, že Airbus by bez dotácií nemohol uviesť vybrané modely lietadiel na trh. Aj napriek výzve orgánu pre riešenie sporov, EÚ „nedokázala prijať vhodné opatrenia na odstránenie nepriaznivých účinkov dotácie“ a nezrušila poskytovanie dotácií, ktoré narušili spravodlivú hospodársku súťaž.

Aj na pôde Európskeho súdneho dvora sú dotácie témou. Súkromná letecká spoločnosť Flyniki podala v roku 2009 žalobu na ESD, kvôli subvencii poskytnutej rakúskou vládou konkurenčnej Austrian Airlines, ktorá mala finančné problémy. Flyniki argumentovala, že dotácia vo výške 500 miliónov EUR deformuje konkurenčné prostredie v EÚ a poskytuje neoprávnenú výhodu krachujúcej spoločnosti. Avšak aj v tomto prípade ťahal súkromný dopravca za kratší koniec a „hájenie národného záujmu“ malo vyššiu váhu ako zachovanie spravodlivej trhovej súťaže. Princíp národného záujmu však neplatí pre Írsko a firmu Apple, ktorá by mala doplatiť dane vo výške 13 miliárd EUR.

Európska únia reguluje v rámci svojej politiky hospodárskej súťaže aj zneužívanie dominantného postavenia firmy na trhu. V roku 2015 takto Európska komisia obvinila spoločnosť Google, že vo výsledkoch internetového vyhľadávania zvýhodňuje svoje produkty, takto zneužíva svoju dominanciu na trhu a ochudobňuje spotrebiteľov o iné produkty. V prípade Googlu je paradoxné hovoriť o tom, že by firma znevýhodňovala spotrebiteľov, obmedzovala ponuku produktov, či obmedzovala konkurenciu na trhu. Práve naopak. Ak sa pozrieme na nedávne aktivity spoločnosti Google – vynálezy ako samo-riadiace auto, kontaktné šošovky, Google loon, hodinky, ako aj neúspechy spoločnosti - nájdeme v ňom skôr vlastnosti inovatívneho konkurenta, ktorý sa snaží obstáť na trhu, ako lenivej spoločnosti, ktorá ťaží zo svojho dominantného postavenia na úkor spotrebiteľov. Trestanie inovatívnych spoločností nevedie k nastoleniu spravodlivej hospodárskej súťaže.

EÚ deklaruje snahu vytvorenia podnikateľského prostredia, v ktorom môžu firmy rovnocenne a spravodlivo súťažiť. Avšak v prostredí, kde štát vyberá porazených a víťazov, je spravodlivosť subjektívna záležitosť a rovnosť šancí len ťažko aplikovateľná.

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards