Veľké porovnanie dôchodkov: Slovákov predbehli Rakúšania aj Česi (Sme)

Radovan Ďurana hodnotil problematiku dôchodkového systému na Slovensku pre Sme dňa 21.7.2016

Veľké porovnanie dôchodkov: Slovákov predbehli Rakúšania aj Česi  (Sme)

V dôchodkoch sa Čechom približujeme, v platoch sme stále veľmi ďaleko.

BRATISLAVA. Sporia každé euro, aby mali na vianočné darčeky. Nakupujú iba cestoviny, lebo mäso si nemôžu dovoliť. A len o pár kilometrov ďalej majú rovesníkov, ktorí chodia dvakrát ročne do kúpeľov a peniaze nemusia počítať.
Rozdiely v dôchodkoch medzi ľuďmi z okolitých krajín sú priepastné, je zažitá predstava na Slovensku. Sú však naše penzie naozaj také nízke? Denník SME porovnal, ako sa vyvíjali dôchodky za posledných pätnásť rokov u nás, v Česku a v Rakúsku.

O tisícke snívame

Na Slovensku je v súčasnosti vyše milión starobných dôchodcov. Ich priemerná penzia sa až v roku 2002 vyšplhala nad 200 eur a v roku 2008 nad 300 eur. V súčasnosti dosahuje priemerný dôchodok okolo 415 eur.
Veľmi podobné dôchodky dostávajú aj Česi, priemerná penzia je tam v prepočte na európsku menu 420 eur. Pred pätnástimi rokmi mali väčší náskok, v dôchodkoch nás predbiehali aj o 60 eur mesačne. Veľké rozdiely sa však postupne vytrácajú a o niekoľko rokov by sme sa Čechom mali vyrovnať úplne.

Na inej úrovni sú však Rakúšania. Vyššiu penziu, ako dostávajú Česi aj Slováci, mali oni už v roku 2000. A každým mesiacom rastie. V súčasnosti žije bežný rakúsky dôchodca z penzie okolo 1220 eur. Je to zhruba trojnásobok našej.
„To, že slovenské dôchodky sú v peňažnom vyjadrení nízke, nie je problémom nášho dôchodkového systému. Súvisí to s nízkymi mzdami, ktoré máme v porovnaní so západnou Európou,“ reaguje na čísla Michal Stuška, hovorca ministerstva práce.

Dôchodky sa totiž odvíjajú od predošlých platov, preto Slovák s 800-eurovou mzdou nemôže mať dôchodok ako Rakúšan s 2000-eurovým platom.

Dovolíme si viac

Štát, ale aj viacerí ekonómovia prízvukujú, že by sme dôchodky nemali porovnávať tak, že si vezmeme dve čísla a závidíme tým, čo dostávajú viac.

Pri porovnávaní dôchodkov by podľa nich malo byť kľúčové, koľko človek zarábal predtým, ako odišiel do penzie a aký dôchodok mu potom priznali. Iba to vyjadruje, ako sa zmenil jeho príjem a čo si oproti predošlým rokom môže dovoliť.
V takomto porovnaní vychádza Slovensko veľmi dobre, nakoľko priemerná penzia u nás tvorí skoro 47 percent priemerného platu, ktorý v súčasnosti dosahuje skoro 900 eur.

Na porovnanie, v Česku je priemerná mzda okolo 980 eur a dôchodcovia z nej dostávajú len 43 percent. V Rakúsku je priemerná mzda okolo 2600 eur a ľudia, čo odídu na dôchodok, z nej dostávajú zhruba 47 percent.
Znamená to, že hoci v peňažnom vyjadrení majú Rakúšania aj trojnásobne vyššie dôchodky ako my, mali predtým aj omnoho vyššie platy a na dôchodku sa musia takisto výrazne uskromniť.

"Bolo by jednoduché porovnať dôchodky Rakúšanov a Slovákov a nevidieť, čo je za tým. V jednotlivých krajinách fungujú úplne iné penzijné systémy a napríklad Slováci majú štátne dôchodky oproti svojej pôvodnej mzde omnoho vyššie ako povedzme v Švajčiarsku. Je to tým, že tam majú dlhú tradíciu druhého piliera a ľudia si sporia aj sami," upozorňuje Radovan Ďurana, analytik INESS.

Ďalej pripomína, že ani to, koľko dnes dostávajú naši dôchodcovia, nevypovedá nič o tom, koľko im štát dá o niekoľko rokov. "Podľa prognóz budú naši dôchodcovia v roku 2060 dostávať penzie na úrovni dnešných minimálnych, teda 260 eur," pokračuje Ďurana.

 

 

 

 

 

Jana Trebulová
Sme, 21.7.2016

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards