Prekvapivé víťazstvo v čerpaní eurofondov: Každý Slovák dostal 571 €! (Nový Čas)

Radovan Ďurana komentoval 12.8.2016 efektívnosť využívania eurofondov na Slovensku pre denník Nový Čas

Prekvapivé víťazstvo v čerpaní eurofondov: Každý Slovák dostal 571 €! (Nový Čas)

Slováci sú jednotka! Podľa štatistík Európskej komisie sme na čele rebríčka, ktorý ukazuje, koľko európskych peňazí k nám doputovalo v prepočte na jedného obyvateľa.

Za minulý rok pripadalo na každého Slováka suverénne najviac zo všetkých Európanov - 571 eur. Hoci sa na prvý pohľad môže zdať, že sme majstri v čerpaní eurofondov, odborníci sa zhodujú v tom, že to mohlo byť ešte oveľa lepšie.

Prekvapivé víťazstvo v čerpaní eurofondov: Každý Slovák dostal 571 €!
V poslednom čase sa začali objavovať názory, že členstvo v EÚ pre Slovensko vôbec nie je výhodné a čerpáme z nej len minimum peňazí. Zverejnené čísla však dokazujú presný opak. V roku 2015 Slovensko prispelo do rozpočtu EÚ celkovou sumou 696 miliónov eur. Z Európy k nám však doputovali viac ako tri miliardy eur. Na počet obyvateľov tak vychádzame jednoznačne najlepšie z európskej dvadsaťosmičky. „Európske fondy výrazným spôsobom pomáhajú rozvoju Slovenska,“ konštatoval vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Dušan Chrenek. Na druhej strane stoja krajiny, ktoré do rozpočtu Európskej únie viac prispievajú, ako z nej dostávajú - na čele sú Švédi. Komisia upozorňuje, že tieto krajiny profitujú zo spoločného európskeho trhu.

Koniec peňazí z EÚ?

Odborníci pripomínajú, že pozerať sa na čerpanie európskych peňazí len cez čísla je zavádzajúce. Na papieri síce takéto sumy a porovnania vyzerajú pekne, no dôležitá je podľa nich aj efektivita využitia peňazí. „Existuje mnoho projektov, ktoré boli buď nepotrebné, alebo kopírovali aktivity, ktoré by sa udiali aj bez nich,“ hovorí analytik INESS Radovan Ďurana. Upozorňuje, že rok 2015 bol výnimočný najmä vďaka neschopnosti čerpať európske peniaze v rokoch 2010 až 2013. Do roku 2020 máme zároveň poslednú možnosť míňať eurofondy v podobe, ako ich poznáme, a Slovensku hrozí zatvorenie kohútika z Únie. Pellegrini by tomu chcel predísť. „Chceme začať diskusiu o viacročnom finančnom rámci po roku 2020,“ vyhlásil Pellegrini.

Čo sa spravilo za eurofondy:

Čo sa spravilo za európske peniaze?Otvoriť galériu
Čo sa spravilo za európske peniaze?
Zdroj: anc
- 130 km diaľnic

- 660 km zmodernizovaných ciest

- 79 km zmodernizovaných železníc

- 1 540 km nových kanalizačných sietí

- 130 projektov na ochranu ovzdušia

Peter Kapitán
Nový Čas, 12.8.2016

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards