Čo bude s vratkami za plyn? (TV JOJ)

23.8.2016 odvysielala TV JOJ reportáž o potencionálnom vyplácaní vratiek i nasledujúcom roku s komentárom Martina Vlachynského

Čo bude s vratkami za plyn? (TV JOJ)

Výňatok:

Dárius Haraksin: "Áno. Kritizovali to ale aj mnohí analytici, ktorým sa tento krok zdal byť nesystémový a až podozrivo načasovaný. Ak by sme sa ale riadili premiérovým heslom "štátu sa darí, podelíme sa s občanmi", malo by vyplácať aj ministerstvo financií napríklad z nazbieraných daní."
Martin Vlachynský, analytik INESS:
"Úplne najviac sa darí rozpočtu. No a teraz zároveň v tom istom čase vláda prichystala balík siedmich nových alebo zvýšených daní, ktoré majú vytiahnuť ročne dodatočne ďalších tristo až štyristo miliónov eur. Čiže skôr je tu otázka, že keď sa takto darí rozpočtu, prečo vláda tieto peniaze nejakým spôsobom či už nevyužije na zníženie deficitu, alebo jednoducho nevráti ľuďom?"

Dárius Haraksin:
"Martin Vlachynský ďalej hovorí, že ani spôsob vyplácania nebol najšťastnejší. Podľa neho sa mohol premiér podeliť napríklad znížením daní alebo odvodov."
Martin Vlachynský:
"Ľudia získali naozaj tých štyridsaťosem miliónov, na druhej strane tie si môžu rovno odložiť a pripraviť na nové zvyšovanie daní, ktoré chystá minister financií. Napríklad len zdanenie poistiek bude stáť ľudí ročne cez päťdesiat miliónov eur. Čiže už toto nasvedčuje, že tá výdavková a príjmová strana nie sú teda moc v súhre."

Dana Strculová:
"Či už sa vám toto opatrenie páčilo alebo nie, v novom rozpočte by ste vratky za plyn hľadali márne."

 

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards