ZDANENIE DIVIDEND PRIPRAVÍ SLOVENSKO O VÝHODU. ZHODUJE SA OPOZÍCIA S ODBORNÍKMI (Biztweet)

Portál Biztweet.eu publikoval 26.9.2016 článok venovaný zavedeniu dane z dividend a jej dopadov na ekonomiku s komentárom Martina Vlachynského

ZDANENIE DIVIDEND PRIPRAVÍ SLOVENSKO O VÝHODU. ZHODUJE SA OPOZÍCIA S ODBORNÍKMI (Biztweet)

Zatiaľ čo vláda schválenie dane z dividend zľahčuje a krok považuje za spravodlivý, opozícia aj majorita odborníkov nesúhlasí. Slovensko vraj stratí výhodu a podporí presun ziskov do zahraničia

Slovenská vláda schválila návrh na zavedenie dane z dividend vo výške siedmich percent. Ministerstvo financií pôvodne navrhovalo sadzbu 15 percent, čo ale narazilo na nesúhlas Most-Híd. Strana napokon vyobchodovala polovičnú zmenu. Zruší sa aj zdravotný odvod z dividendy, čo podľa vlády zmierni dopad na hospodárenie firiem.

Hoci Ficov kabinet hovorí o tom, že je zdanenie dividendy spravodlivé, firmy výrazne nezaťaží a prinesie nové peniaze do rozpočtu, opozícia so zľahčovaním zmien a ich pozitívami nesúhlasí. "Budeme proti. Principiálne pri akejkoľvek navrhnutej sadzbe dane z dividend vždy pôjde o dvojité zdanenie, čo považujeme za neprijateľné. Podľa výpočtov IFP aj pri sadzbe dane z dividend vo výške 7% štát získa od podnikateľov ročne o 100 miliónov eur viac oproti súčasnému stavu, kedy sa z dividend platí zdravotné poistenie,“ kritizuje pre Biztweet hovorkyňa strany Sloboda a solidarita Katarína Svrčeková.

Peter Kažimír

Zatiaľ čo vláda schválenie dane z dividend zľahčuje a krok považuje za spravodlivý, opozícia aj majorita odborníkov nesúhlasí. Slovensko vraj stratí výhodu a podporí presun ziskov do zahraničia

 

Ústupok z plánu zaviesť 15percentnú daň z dividend bol podľa strany len hrou, aby nebolo zdanenie na hladine 7 percent vnímané negatívne.

Súhlasia aj nezávislí odborníci. „Sadzba 7% je opticky pomerne malá, dôležité je však prelomenie tohto tabu. Zvyšovať túto sadzbu v budúcnosti už tak nebude politicky také náročné, ako zaviesť novinku,“ varuje analytik INESS Martin Vlachynský.

Súhlasí aj s tým, že ide o dvojité zdanenie, keď sa najskôr daní zisk firmy na strane podnikateľského subjektu ako daň z príjmu právnických osôb a potom na strane prijímateľa dividendy ako daň z dividend.

Výraznejším problémom než prípadná kritika medzinárodných organizácií však podľa INESS bude strata atraktivity podnikateľského prostredia. „Vláda miesto toho, aby sa konečne pokúsila niečo urobiť so stranou výdavkov, naháňa stále ďalšie a ďalšie príjmy, hoci tie každoročne významne rastú. Investori tak majú o dôvod menej rozvíjať svoje podnikanie na Slovensku a vyplácať si tu zisky,“ dodáva Martin Vlachynský.

BIZTWEET
BIZTWEET, 26.9.2016

 

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards