Trenčiansky primátor Rybníček predstavil stranu TOSKA: Ironická reakcia politológa! (Nový Čas)

Nový Čas uverejnil 18.10.2016 článok venovaný novej strane Richarda Rybníčka - TOSKA, ktorá spolupracuje s Jurajom Karpišom

Trenčiansky primátor Rybníček predstavil stranu TOSKA: Ironická reakcia politológa! (Nový Čas)

Dalo sa to čakať, ale i tak prekvapil. Trenčiansky primátor a bývalý riaditeľ STV Richard Rybníček (46) už skôr naznačoval, že pôjde do veľkej politiky.

Zatiaľ sám ohlásil, že zakladá stranu s nezvyčajným názvom TOSKA. V prvom rade by chcel zrušiť súčasné samosprávne kraje a vytvoriť nové. Odborníci však tvrdia, že to bude mať veľmi ťažké. „Je to mimo reality,“ kritizuje politológ Eduard Chmelár.

Trenčiansky primátor Rybníček predstavil stranu TOSKA: Ironická reakcia politológa!
Najviac vzruchu vyvolal názov strany TOSKA, čo má byť skratka od slov tradícia, odbornosť, služba, komunikácia a ambicióznosť. Aj Rybníček pripustil, že môže pripomínať názov opery od Giacoma Pucciniho - Tosca. „Neviem, či mu je známe, ale jeden z hlavných hrdinov opery je popravený a jeho milenka Tosca spácha samovraždu. Želáme veľa šťastia,“ ironicky skomentoval Chmelár.

Rybníček zakladá stranu, lebo sa už nechce iba prizerať a nadávať. „Nie som však spasiteľ pravice. Ani sa tak necítim,“ dodal Rybníček. Stranu plánuje financovať priamo cez ľudí a bez pôžičiek. Jeden človek bude môcť prispieť najviac sto eurami a firmy maximálne 5 000 eurami. „Žiadni oligarchovia v strane nebudú,“ uviedol Rybníček s tým, že ak nevyzbiera dostatok peňazí, tak do toho nepôjde. Základ programu vypracoval spolu s odborníkmi z mimovládnych organizácií.

Smer Ukrajina?

Odborníkom sa nové rozdelenie krajov nepozdáva. „Rybníček tu chce Švajčiarsko, ale skončilo by to ako Ukrajina s regionálnymi oligarchami v každom kraji,“ tvrdí Chmelár. Podľa neho je to mimo reality. „Hraničí to s federalizáciou a dezintegráciou krajiny,“ dodáva Chmelár. Rybníček rozdelenie na viac krajov vysvetľuje prirodzeným vzťahom ľudí k regiónu. „Záhorák vždy zostane Záhorákom či Šarišan Šarišanom a oni sami vedia najlepšie, čo v kraji potrebujú,“ uzavrel Rybníček.

Čo chce Rybníček:

zrušiť VÚC a vytvoriť 15 krajov plus Bratislava
zmeniť volebný systém
preniesť kompetencie do regiónov
zrušiť polovicu ministerstiev
celoštátne by sa riešila iba zahraničná politika, obrana, polícia, súdy

S kým spolupracuje:

Juraj Karpiš - INESS

Jaroslav Naď - SSPI

Tomáš Szalay - HPI

Peter Spáč - CRPSR

Konzervatívny inštitút

lm, Nový Čas
Nový Čas, 18.10.2016

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards