Keď výsledky prekonajú očakávania. Niektoré štátne firmy odviedli do rozpočtu viac, ako plánovali. Ako je to možné? (Parlamentné listy)

Radovan Ďurana 5.5.2016 vysvetľoval koncepciu dividendovej politiky štátnych podnikov v článku publikovanom Parlamentnými listami

Keď výsledky prekonajú očakávania. Niektoré štátne firmy odviedli do rozpočtu viac, ako plánovali. Ako je to možné? (Parlamentné listy)

Minister financií Peter Kažimír má pravdepodobne dôvod na radosť. Firmy, ktoré patria do jeho rezortu financií, prispeli do štátneho rozpočtu väčšou finančnou sumou, ako pôvodne plánovali.

Keď výsledky prekonajú očakávania. Niektoré štátne firmy odviedli do rozpočtu viac, ako plánovali. Ako je to možné?

Včera sa uskutočnilo zasadnutie vlády, na ktorom poslanci rokovali o záverečnom účte štátu za minulý rok. Účet skončil s kladným výsledkom, za čo vďačíme niektorým štátnym firmám, ktoré do rozpočtu odviedli aj niekoľkonásobne viac finančných zdrojov, ako bolo pôvodne plánované.

Príkladom takejto spoločnosti je Slovenská elektrizačná a prenosová sústava. Ako píšu HNonline.sk, štát predpokladal, že za uplynulý rok dostane na dividendách od spoločnosti necelých 15 miliónov eur. Spoločnosť však prispela sumou 66 miliónov. Ďalšou spoločnosťou je štátna lotériová spoločnosť Tipos. Tá namiesto plánovaných troch miliónov odviedla do spoločnej kasy Slovákov 8,5 milióna eur, informoval hovorca Tiposu Rastislav Čépe.

Podľa slov analytika inštitútu INESS Radovana Ďurana sú hlavne energetické spoločnosti pre štát „zlatou pokladničkou“. „Štát sa tak len rozhoduje, akú časť zisku nechá firme na investičné projekty a akú si vyberie vo forme dividendy. Toto rozhodnutie sa dá upraviť podľa aktuálneho vývoja štátneho rozpočtu v danom roku,“ hovorí Ďurana.

Aké je tajomstvo úspechu vyšších príspevkov do rozpočtu oproti plánom? „Rozdiel skutočne vyplatených dividend oproti rozpočtu spôsobilo najmä lepšie hospodárenie spoločností,“ konštatuje hovorkyňa rezortu financií Alexandra Gogová. Obe spoločnosti sú však na trhu monopolmi a ľahšie vytvárajú zisk, ako firmy pôsobiace v konkurenčnom prostredí.

du
Parlamentné listy, 5.5.2016

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards