Slovenskej ekonomike sa tento rok darilo (TA3)

TA3 odvysielala 29.12.2016 reportáž o výkone slovenskej ekonomiky v roku 2016 so starším vyjadrením Radovana Ďuranu k danej téme

Slovenskej ekonomike sa tento rok darilo (TA3)

Výňatok:

Daniel Horňák:
"O to väčšie rozčarovanie bolo medzi veľkými firmami, keď vláda schválila avizované opatrenia - vyššiu sadzbu odvodu v regulovaných odvetviach, niektorých spotrebných daní, novú daň z dividend a odvod pre poisťovne, aj keď zároveň znížila sadzbu korporátnej dane o jeden percentuálny bod a zvýšila paušálne výdavky pre živnostníkov, veľké spoločnosti mali na prijaté opatrenia doplatiť.
V októbri vláda schválila návrh štátneho rozpočtu na rok 2017. Po spresnení príjmov a výdavkov sa výsledný deficit utriasol na hodnote 1,3 percenta HDP, podľa ministra financií veľmi výrazné zlepšenie v hospodárení štátu, podľa odborníkov málo ambiciózne kroky vzhľadom na dobrý vývoj v ekonomike."

(nakrútené 05.10.2016) Radovan Ďurana, analytik INESS:
"Keď si zoberieme, že od roku 2014 vzrástli daňovo-odvodové príjmy o 2,5 miliardy eur, a v tomto roku by mal byť schodok nižší len o 500 miliónov, tak vláda si neplní tú domácu úlohu a konsoliduje málo."

(nakrútené 05.10.2016) Peter Kažimír:
"Už v budúcom roku je historický okamih, keď evidujeme primárny prebytok, pre neodbornú verejnosť primárny prebytok znamená, že ak si od výdavkov odrátame výdavky na obsluhu nášho dlhu, tak už sme vlastne v prebytku."

 

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards